Kwiaty ogrodowe - krokusy, przylaszczki, przebiśniegi

Kwiaty w ogrodzie - krokusy, przebiśniegi, przylaszczki fot. Fotolia
Nawet, gdy na ziemi jeszcze leży śnieg, w naszych ogrodach mogą się już pojawić pierwsze kwiaty!
/ 08.04.2013 09:18
Kwiaty w ogrodzie - krokusy, przebiśniegi, przylaszczki fot. Fotolia
Wiosenne kwiaty uważane są za jedne z najpiękniejszych. Może dlatego, że tak długo wyczekiwane? A może decyduje o tym ich delikatny, subtelny urok. Większość kwiatów kwitnących w lutym i w marcu wyrasta z cebulek zimujących w ziemi. Wsadzamy je na jesieni i przykrywamy iglakami, by nie zmarzły.

Teraz, gdy wiosna w rozkwicie, trzeba zdjąć gałęzie, by pąki mogły przebić się na powierzchnię. Śledźmy jednak pilnie pogodę – gdyby szykował się powrót mrozów (a przecież do „zimnej Zośki”, czyli do 15 maja, wszystko jest możliwe), przykryjmy ponownie młode roślinki. Aby ich nie uszkodzić, najlepiej użyć tzw. agrowłókniny, która jest miękka i delikatna.

Jeżeli jesienią nie wsadzaliśmy cebulek do gruntu, możemy kupić gotowe sadzonki. Wybierzmy raczej te ze sklepów ogrodniczych niż z supermarketów. Przesadzamy je do ogrodu dopiero, gdy mróz odpuści i ziemia nie będzie zmarznięta. Cebulki, które nie zimowały w gruncie, nie są zahartowane i rośliny mogą zmarnieć.

Wiosenne kwiaty krótko cieszą oko i gdy przychodzi lato, a wraz z nim fajerwerki kolorów, przekwitają. Aby w maju lub w czerwcu w ogrodzie nie zostały nam po nich puste place, posadźmy je pomiędzy letnimi kwiatami, które teraz jeszcze nie kiełkują. Pamiętajmy też, że chociaż nie boją się zimna, to wiele z nich lubi światło, nie sadźmy ich więc pod gęstymi iglakami.

Efektowne ciemierniki


To jedne z prawdziwych wiosennych liderów – niektóre odmiany potrafią zakwitnąć jeszcze w grudniu! Większość już w lutym zachwyca kolorami – żółcią, fioletem, purpurą, różem i nieskazitelną bielą. Mają też bardzo dekoracyjne lśniące liście. Lubią ziemię z dodatkiem gliny i wapnia, wymieszaną z kompostem. Źle znoszą suszę.

Wielobarwne krokusy


Najpiękniejsze to Blue Pearl – błękitne z białym wnętrzem, Golden Yellow koloru złotego, Zephyr ze srebrno-niebieskimi kwiatami i Zwanenburg Bronze – żółte z brązową wstawką. Najlepiej rosną na ziemi próchniczej, dobrze uprawionej, o odczynie lekko kwaśnym. Źle znoszą suszę i towarzystwo chwastów – należy pamiętać o pieleniu.

Ciekawostka! Krokusy występują także w odmianach jesiennych. Kwiaty zbiera się we wrześniu i suszy jako przyprawę. To słynny szafran!

Twój piękny ogród!



Zimnolubne ranniki


Ich intensywnie żółte kwiaty wyglądają wyjątkowo urokliwie na tle białego śniegu. Podziwiać je mogą tylko ranne ptaszki – kwitną właśnie o tej porze. Lubią ziemię wilgotną, próchniczą i niezbyt kwaśną oraz dużo światła. To prawdziwe „zimorodki” – źle znoszą wysoką temperaturę i przekwitają już przy 10 st. C powyżej zera.

Pachnące miodunki


Do uprawy w ogrodach nadają się np. miodunki pstre, długolistne i plamiaste oraz czerwone. Podczas kwitnienia zmieniają kolor, początkowo są różowoczerwone, później przebarwiają się na niebieskofioletowo. Tworzą zwarte kępy, cieszą barwami i wabią owady miodowym zapachem. Wymagają wilgotnej, żyznej gleby.

Wdzięczne przylaszczki


Mają wiele odmian i kolorów – od bieli aż do ciemnego fioletu. Powinny rosnąć w miejscach osłoniętych od wiatru, nie najlepiej znoszą też ostre słońce, dobrze będą się czuły w towarzystwie np. krzewów. Potrzebują dobrej ziemi oraz sporo wilgoci. Nie lubią przesadzania, jednak jeżeli musimy je przenieść, najlepiej zrobić to, gdy kwitną.

Białe przebiśniegi


Przebiśniegom dobrze jest w żyznej, lekkiej, średnio wilgotnej ziemi, lubią miejsca zacienione. Najpopularniejsze są białe, ale są też odmiany z kolorowymi plamkami, np. Pusey Green Tips lub Lady Elphinstone. To kwiaty wieloletnie – cebulki można pozostawić w ziemi w tym samym miejscu nawet przez 10 lat!

Redakcja poleca

REKLAMA