Styl rustykalny

styl rustykalny fot. Fotolia
Rustykalne mieszkanie to po prostu wnętrze w stylu wiejskim z przeszłości. Wiele osób czuje się w takim klimacie wspaniale.
Barbara Lasota / 16.08.2017 11:52
styl rustykalny fot. Fotolia

Pokój czy kuchnia w stylu rustykalnym to wnętrza bezpretensjonalne, wyposażone w sprzęty i meble o prostej, trochę surowej formie, przypominające dawne meble z wiejskich domów. Meble powinny być z drewna, mogą mieć elementy "od kowala" czyli z kutego metalu. Wśród dodatków króluje gruba ceramika – gliniane dzbany, misy, doniczki na kwiaty, plecione koszyki. Wśród tkanin – kreton, len. Mile widziane są też ludowe wzory. Rustykalny styl może być w całości odwzorowaniem wiejskiego domu lub łączyć tradycję z nowoczesnością.

Kuchnia w stylu rustykalnym

W prawdziwej wiejskiej kuchni było palenisko z fajerkami, kaflowy piec, kredens na naczynia i duży, drewniany stół. Garnki, durszlaki, sitka często wisiały na haczykach wokół tego paleniska. Pachniało chlebem (bo był też piec do pieczenia chleba), a od święta szarlotką i drożdżowym plackiem.  A jak nadać rustykalne cechy kuchni w środku miasta?
Stary kredens, biały lub pomalowany na jasną zieleń załatwiłby sprawę. Ale gdy go nie masz, kup szafki z drzwiczkami w stylu wiejskich kredensów. Mają je w ofercie wszyscy producenci. Powieś odkrytą półkę i zaprezentuj na niej np. gliniane dzbanki z kiermaszu sztuki ludowej. Jeśli wymieniasz sprzęt AGD poszukaj piekarnika w stylu rustykalnym. Ma je kilka firm. Na ścianach, pomalowanych na biało, jasny błękit lub jasny beż powieś haftowaną  makatkę (można je kupić w internecie), a w oknie firankę wykończoną koronką. Na podłodze najlepszy będzie gres w kolorach ziemi, imitujący kamienne klepisko lub płytki imitujące drewnianą podłogę. Odmianą kuchni rustykalnej będzie kuchnia w stylu skandynawskim.

Pokój w stylu rustykalnym

Salon w stylu rustykalnym albo, jak kto woli, pokój dzienny, podobnie jak sypialnia mogą przypominać wnętrza z wiejskich chat lub z dawnych polskich dworków, które przecież też były wiejskie. Tyle że bogatsze od wiejskich chat.

  • Meble z drewna. Pokój w stylu wiejskim (jak z chaty) powinien być wyposażony w meble z jasnego drewna, proste w formie. Postaraj się choć o jedną komodę np. z drewna sosnowego, które nie są drogie (200 – 300 zł.) Im więcej ma sęków, a nawet widoczne spękania, tym lepiej. Jeśli masz miejsce, możesz ustawić też fotel bujany.
  • Stół mile widziany. Jeśli zmieści się duży, sosnowy lub dębowy stół i proste krzesła to idealnie. Krzesła mogą być w kolorze naturalnego drewna, albo możesz je pomalować np. farbą kredową na jasny kolor i przetrzeć.
  • Dywan i inne tkaniny. Możesz pokusić się o dywan w ludowe wzory. Bardzo dobrej jakości tego typu dywany, oferuje np. Agnella. Zamiast dywanu można położyć na podłodze, choćby przy łóżku w sypialni, chodnik, tzw. pasiak, tkany z pasków starych tkanin. W oknie ideałem byłyby firanki robione na szydełku. Ale jeśli pokój ma być nowoczesny z elementami rustykalnymi, śmiało możesz powiesić rolety, żaluzje czy zasłony. Kilka robionych na szydełku serwetek rozłożonych na meblach lub tkany gobelin na ścianie to także dobry pomysł.
  • Detale. Styl rustykalny kojarzy się z dużą ilością detali - starych lamp naftowych, świątków, żelazek z duszą, rzeźbionych ptaszków, wycinanek, kołowrotków itp.  Ale wcale nie musisz mieć takiej kolekcji, aby wnętrze nabrało wiejskiego charakteru. Jeden lub dwa elementy wystarczą.

Łazienka w stylu rustykalnym

Niezawodny patent to gładkie kafle na ścianach narażonych na wilgoć (np. imitujące kamień), reszta ścian wykończona np. tynkiem strukturalnym, szafka w stylu wiejskim, lustro w prostych drewnianych ramach i prosty drewniany lub metalowy wieszak (np. postarzony) albo postarzony taborek. Jeśli masz miejsce, by na ścianie powiesić jakiś obrazek, może to być np. oprawiona w ramki wycinanka.

Ślub i wesele w stylu rustykalnym

To ostatnio bardzo modny trend. Co ciekawe, częściej decydują się na wesele w takiej scenerii pary z miast niż ze wsi.

  • Kościół. Jeśli rustykalnie ma być nie tylko na weselu, ale także i na ślubie, to na ślub kościelny najlepiej wybrać nieduży, wiejski kościół, położony na uboczu, w otoczeniu drzew. Wystarczy go udekorować kwiatami typowymi dla wiejskich ogrodów (np. cynie, astry, dalie, piwonie, ostróżki) i wstążkami, by było rustykalnie.
  • Stroje. Co do stroju państwa młodych i gości to wariantów jest bardzo wiele. Rustykalność mogą zaakcentować np. tylko wianki na głowie panny młodej i jej druhen. Oczywiście w klimacie będą także stroje ludowe lub po prostu zwiewne sukienki u pań i koszule np. z kolorowymi muchami u panów. Spodnie na szelkach też idealnie wpisują się w ten styl.
  • Sala weselna. Do wyboru mamy: drewniany dom z dużą salą weselną, stodołę lub bardziej typowy budynek przeznaczony na tego typu imprezy. W tym ostatnim przypadku trzeba tylko bardziej się postarać, by na ten wieczór stał się rustykalny. Może gdzieś znajdzie się miejsce na ustawienie kilku beczek zamiast stolików, siedzisk z palet wymoszczonych poduchami, parę pieńków?
  • Dekoracje. Pomysłów na dekoracje jest wiele: świece w świecznikach z drewna i kory, bukiety z wiejskich kwiatów w ocynkowanych wiadrach, glinianych dzbanach i bańkach na mleko. Dekoracje wykorzystujące naturalne sznurki, gałęzie, szyszki, sezonowe owoce i warzywa, mech, koronki babuni i naturalne płótno. Idealnymi lampionami na świece i wazonami na kwiaty będą też ubrane w koronki i płótno szklane słoiki i butelki.
  • Lodówka na napoje. Zróbcie ją z drewnianej lub ocynkowanej balii ustawionej gdzieś pod drzewem w plenerze  i wypełnionej wodą z lodem. Wstawcie tam piwo dla gości i wodę. Dla dekoracji wrzućcie kilka kwiatów róż. Naprawdę spełni funkcję chłodzenia, a przy tym będzie budować klimat.

Redakcja poleca

REKLAMA