Dywan - do salonu, shaggy, dziecięcy, z Ikea

dywan fot. Adobe Stock
Dywan może odmienić wnętrze twojego mieszkania. Sprawdź, czym się kierować podczas wyboru tego dodatku.
Barbara Lasota / 28.10.2019 08:38
dywan fot. Adobe Stock

Dywan na ogół kupujemy wtedy, gdy pokój jest już pomalowany i urządzony. A zatem dopasowujemy jego wzór i kolorystykę do obicia kanapy i foteli, do zasłon, ścian i stylu wnętrza. Oprócz wzornictwa ważna jest również jego wielkość, długość włosa i oczywiście rodzaj włókna z jakiego go wykonano. Poniżej do wiesz się, na co zwrócić uwagę, aby dopasować dywan do swoich wymagań.

Spis treści:

  1. Wymiary
  2. Wzornictwo
  3. Długość runa
  4. Gęstość i waga
  5. Rodzaj włókna

Wymiary

Zastanów się czy chcesz, aby dywan zakrył całą podłogę, czy też jest ona tak efektowna, że jednak warto, aby było widać przynajmniej jej fragmenty. Gdy masz np. drewniany parkiet, być może wystarczy ci niewielki dywan przy kanapie, w kąciku jadalnianym lub przy łóżku w sypialni.

Swoją decyzję uzależnij również od sposobu konserwacji. Jeśli zamierzasz odkurzać go na trzepaku i wietrzyć, pamiętaj, że łatwiej będzie zwinąć i wynieść mniejszy. Zastanów się również nad kształtem. Najwięcej jest dywanów prostokątnych, ale są też owalne i okrągłe.

Wzornictwo

Najbardziej przyciągają wzrok dywany wzorzyste w intensywnych kolorach. Niekiedy trudno im się oprzeć. Jeśli wszystkie inne elementy wystroju pokoju są bardzo stonowane i zależy nam na ożywieniu wnętrza, to możemy zaszaleć i kupić wzorzysty.

Dobrze będzie również wyglądał w pokoju urządzonym nowoczesnymi białymi meblami. Jednak we wnętrzach klasycznych i w stylu retro lepiej sprawdzają się dywany gładkie lub w dyskretny wzór. Do pokoju w stylu dworkowym najbardziej pasują dywany typu kobierzec.

Długość runa

Dywany z długim włosem określa się jako "shaggy". Ich runo ma co najmniej 10 cm wysokości. Są miękkie, sprężyste i doskonale izolują przed zimnem. Najbardziej sprawdzą się w sypialni. Ponieważ trudno je dokładnie odkurzyć, nie są polecane alergikom, ani właścicielom psów lub kotów.

Niektórzy producenci uatrakcyjniają wyroby typu shaggy, wycinając w długim runie wzór. Najpopularniejszą grupą dywanów są te z krótkim włosem (ok. 3 cm). Pasują do każdego pokoju, łatwo je odkurzyć. Są także dywany bezrunowe, np. z sizalu, skóry, włókien sztucznych. To dobry wybór dla alergików i właścicieli zwierząt.

Są dostępne w popularnych sieciówkach (IKEA, Leroy Merlin lub Komfort) w różnych kolorach i rozmiarach. Szeroka gama kolorystyczna i długości włosa pozwala na skuteczne dopasowanie do każdych potrzeb.

Dywan shaggy
fot. Adobe Stock

Gęstość i waga

Im gęściejsze runo ma dywan, tym jego jakość jest lepsza. Możemy ocenić tę cechę, porównując kilka dywanów ze sobą. Ale najlepiej poszukać informacji na metce, gdzie określono ilość włosów na metrze kwadratowym. Standardowy zakres gęstości wynosi od 150 do 500 tysięcy. Jeśli liczba jest bliska 500 tys. lub nieco wyższa, to znaczy, że jest to wyrób naprawdę dobrej jakości.

Oprócz gęstości, warto też sprawdzić na metce wagę dywanu. Gdy porównujemy dwa egzemplarze z tego samego włókna, o podobnej wysokości runa, to na pewno lepszy jest ten cięższy. Producenci zamieszczają na niej informacje na temat odporności swojego wyrobu na plamy, dopuszczalnym sposobie prania, a nawet, czy dywan został zabezpieczony przed molami.

Rodzaj włókna

Masz do wyboru dywany syntetyczne, z wełny i innych włókien naturalnych, z których najpopularniejszy jest sizal. Rodzaj włókna w dużym stopniu decyduje o cechach użytkowych.

  • Syntetyczne mogą być bardzo różne. Do produkcji dywanów stosuje się najczęściej poliamid (nylon), poliester i polipropylen. Poliamid jest odporny na zabrudzenia i ścieranie. Taki dywan warto polecić do pomieszczeń mocno eksploatowanych, np. gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Poliester to sprężyste włókno, wytrzymałe na rozciąganie i zagniecenia. Dywany z poliestru mają delikatny połysk i nie elektryzują się. Polipropylen dorównuje trwałością poliamidowi. Te dywany, które mają na metce nazwę: heat set lub heat set frize, bardzo przypominają wełniane.
  • Wełniane dywany są szlachetne i eleganckie. Wybieraj te, które mają certyfikat "Woolmark", gwarantujący dobrą jakość surowca i wyrobu. Nie elektryzują się, zachowują miękkość i puszystość, są stosunkowo odporne na zabrudzenia. Niektórzy producenci zabezpieczają je dodatkowo specjalną substancją przed wchłanianiem plam. Wpływają trochę na mikroklimat wnętrza, ponieważ chłoną wilgoć i oddają, gdy powietrze jest suche.Przez co najmniej tydzień od zakupu lepiej nie czyścić ich odkurzaczem. Gdy delikatne wełniane włókna trochę się ugniotą, będą trwalsze.
  • Z sizalu są naturalne i egzotyczne. Sizal to twarde i trwałe włókno z liści specjalnego gatunku agawy. Dywany, podobnie jak surowiec, są twarde, a zatem nie jest to propozycja dla tych, którzy szukają mięciutkiej, puszystej tkaniny pod stopami. Bardzo pasują do wnętrz w stylu ekologicznym, skandynawskim i nowoczesnym, utrzymanym w naturalnych barwach ziemi. Nadają się dla alergików i dla właścicieli zwierząt, ponieważ łatwo je odkurzyć. Podczas użytkowania trzeba uważać, aby ich nie zaplamić. Mokre zabrudzenie trzeba jak najszybciej osuszyć papierowym ręcznikiem.

Zobacz też:
Wybór 17 modeli puszystych dywanów typu shaggy Jak skutecznie wyczyścić jasną wykładzinę?

Redakcja poleca

REKLAMA