Ryż - skarbnica wiedzy

ryż fot. Fotolia
Odmiany ryżu różnią się nie tylko wyglądem, ale też smakiem i wartością odżywczą. I co w kuchni najważniejsze – możliwościami zastosowania.
/ 25.10.2012 15:58
ryż fot. Fotolia

Ryż to zboże pochodzące ze Wschodu, ale cenione na całym świecie. Między innymi za delikatny smak, łatwość przygotowania i uniwersalność. Nie bez znaczenia jest też jego duża pożywność i lekkostrawność. Przeciętnie 100 g ugotowanego białego ryżu dostarcza ok. 110 kcal, ok. 25 g węglowodanów i 2,2 g białek. Niektóre odmiany są jednak cenniejsze od innych.

Wartości odżywcze ryżu

Najwartościowszy jest ryż brązowy (naturalny, pełnoziarnisty). Zawiera okrywę ziarna bogatą w wit. z grupy B, wit. E, magnez, fosfor, wapń, żelazo i błonnik. Korzystnie wpływa na układ pokarmowy i poziom cukru we krwi. Może mieć różną długość ziarna. Wysoką wartość odżywczą ma też ryż parboiled, który jest poddawany wstępnej obróbce termicznej (działaniu pary pod ciśnieniem) i polerowaniu. W procesach tych składniki z łuski ziarna przenikają do jego wnętrza, dzięki czemu ryż ten jest zdrowszy od białego, choć smakuje podobnie.

Walory smakowe ryżu

Najwyżej ceniony okazuje się ryż basmati uprawiany u podnóża Himalajów. Ma orzechowy aromat i długie, śnieżnobiałe ziarna, które nigdy się nie kleją. Uznanie ma też ryż jaśminowy. Najlepszy pochodzi z Tajlandii. Jego długie ziarna po ugotowaniu są lekko kleiste i mają delikatny aromat kwiatów jaśminu.

Charakterystyka ryżu

Długoziarnisty Ma podłużne ziarna, gotuje się na sypko. l Uniwersalny – dodatek do dań mięsnych, drobiu, zapiekanek, sałatek.

Średnioziarnisty Jego pękate ziarna w czasie gotowania stają się kleiste. Czarny, słodkawy zwany jest puddingowym, biały będzie dobry np. do paelli, risotta, farszów.

Krótkoziarnisty Jego okrągławe ziarna po ugotowaniu są miękkie i sprężyste z klejącymi otoczkami. Doskonały do risotto, sushi, deserów.

Brązowy Wartościowa okrywa sprawia, że wymaga dość długiego gotowania. Nigdy się nie klei. Dodatek do dań, sałatek.

Parboiled Czyli ryż preparowany termicznie. Gotuje się nieco krócej niż biały, nigdy się nie klei. Świetny do sałatek, zapiekanek.

Dziki To nasiona trawy, a nie ryż. Nie klei się, wymaga długiego gotowania. Zwykle łączy się go z innymi odmianami. Dodaje do sałatek, podaje do dań.

Redakcja poleca

REKLAMA