Nie chce znowu przytyć

Mam 16 lat. Mierzę 175 cm wzrostu oraz ważę ok. 54 kg. Pierwszego sierpnia 2007 roku zaczęłam się odchudzać. Początkowo polegało one tylko na zrezygnowaniu ze słodyczy, których wcześniej pochłaniałam niezliczone ilości, oraz na spożywaniu kolacji do godziny 18. Z czasem dieta stawała się coraz bardziej drastyczna.
/ 28.01.2008 23:02
Nie chce znowu przytyć

Mam 16 lat. Mierzę 175 cm wzrostu oraz ważę ok. 54 kg. Pierwszego sierpnia 2007 roku zaczęłam się odchudzać. Początkowo polegało one tylko na zrezygnowaniu ze słodyczy, których wcześniej pochłaniałam niezliczone ilości, oraz na spożywaniu kolacji do godziny 18. Z czasem dieta stawała się coraz bardziej drastyczna. Bywały dni, gdy jadłam po 200 kcal dziennie. Na szczęście poszłam po rozum do głowy i zaczęłam jeść około 1000 kcal dziennie. Nadal chudłam. W efekcie waga z 65 kg spadła do 50. Jednakże przez okres świąteczny jadłam dużo, nawet bardzo. Nie były to, jak można się domyślić, rzeczy zdrowe. Duże ilości słodyczy itd. Przytyłam 4 kg. Nie jestem z tego dumna... Zaczęłam stosować dietę opierającą się na piramidzie żywieniowej. Tzn. dziennie jem 6 porcji zbóż, 4 porcje mleka, 3 porcje warzyw, 2 porcje owoców oraz 2 porcje mleka/protein. Czy jedząc w ten sposób nie utyję i zaspokajam moje dzienne zapotrzebowanie na poszczególne składniki ? Jakie jest moje dzienne zapotrzebowanie na kcal? Przeczytałam wiele ''mądrych'' artykułów ale im więcej stron tym więcej rozbieżności. Błagam proszę mi pomóc! Panicznie boję się, że stracę to, na co tak długi czas pracowałam.

Monika

Droga Moniko

Obecnie Twój BMI wynosi tylko 17,6. Oznacza to stan wychudzenia organizmu. Problem ten oraz zalecenia dietetyczne ujęłam w odpowiedzi dla Ewy, która zwróciła się do mnie z tym problemem. Ważąc 65 kg, Twój BMI był w normie i wynosił 21,2. Dobrze, że wyeliminowałaś słodycze, jednak przejście na tak drastyczna dietę było dużym błędem. Pragnę Cię uczulić na problem anoreksji, która najczęściej zaczyna się delikatnie, poprzez odmawianie sobie słodyczy i innych smacznych potraw a przechodzi w obsesyjne kontrolowanie naturalnej potrzeby jaką jest jedzenie. Zanim się obejrzysz pogarsza się Twój stan zdrowia zarówno fizyczny jak i psychiczny. Właśnie w twoim wieku najwięcej dziewcząt walczy z ta chorobą i obawiam się także o Ciebie. Dobrze, że zainteresowałaś się zdrowym odżywianiem i mam nadzieję, że stosujesz się do zasad. Dziennie powinnaś spożywać około 2200 kcal aby zaspokoić potrzeby organizmu. Tym bardziej że masz 16 lat i rośniesz. Piramida dobrze ilustruje zapotrzebowanie na grupy produktów i składniki odżywcze. Przekażę Ci kilka cennych wskazówek dotyczących piramidy żywności:

  • 6 porcji węglowodanów, czyli pieczywa, produktów zbożowych, ziemniaków- wybieraj pieczywo pełnoziarniste, ciemne lub mieszane. Nie smaruj kanapek gruba warstwą masła lub margaryny. Do makaronów i ziemniaków dodawaj sosy warzywne zamiast majonezowych
  • 5 porcji warzyw i owoców (owoce lepiej jeść około godzinę przed posiłkiem głównym, zjedzone po posiłku będą fermentowały w żołądku powodując gazy i niestrawność. Warzywa i owoce po ugotowaniu maja wyższy indeks glikemiczny czyli są bardziej tuczące. Smażone warzywa na patelni chłoną olej co bardzo zwiększa ich kaloryczność )
  • 2 porcje produktów mlecznych (wybieraj mleko o niskiej zawartości tłuszczu, ogranicz śmietanę i sery żółte. Codziennie jedz jogurty i kefiry)
  • 2 porcje źródeł pełnowartościowego białka, czyli mięso, drób, ryby (gotuj, duś i griluj! )
  • tłuszcze i słodycze (zachowaj umiar w spożyciu tłuszczów, ponieważ powinny one być jedynie dodatkiem do potraw a słodycze miłym urozmaiceniem od czasu do czasu a nie przekąską podczas dnia)

Mam nadzieję, że posłuchasz moich rady i zadbasz o swoje zdrowie.

Pozdrawiam serdecznie

Zuzanna Gąsiewska, dietetyk

Redakcja poleca

REKLAMA