Dlaczego tyjemy?

kobieta fot. Panthermedia
Nadwaga to problem wielu kobiet. Chcesz dowiedzieć się, dlaczego tyjesz? Oto główne powody przybierania na wadze.
Agata Bernaciak / 26.08.2013 16:48
kobieta fot. Panthermedia
Starasz się jeść zdrowo, wcale nie przesadzasz ze słodyczami, a waga... ani drgnie. Co zatem przeszkadza ci w schudnięciu? Oto, co na ten temat sądzą nasi eksperci.

Powód 1: Za mało ruchu

Chcesz schudnąć, ale żadnym sposobem nie udaje ci się uzyskać upragnionej sylwetki? Przyczyna może być prosta. Koncentrując uwagę wyłącznie na diecie, zapominasz o ogromnym znaczeniu aktywności fizycznej. A właśnie ruch jest jednym z warunków skutecznego odchudzania. To dzięki niemu zwiększasz tempo przemian metabolicznych i łatwiej tracisz zbędne kilogramy. Trenerzy przede wszystkim zalecają trening aerobowy - marsz, bieg, jazdę na rowerze lub na rolkach, stepper.

Trening siłowy - również wskazany przy odchudzaniu - to zestaw niezbyt intensywnych ćwiczeń na główne partie mięśniowe. Należy go traktować jako wstęp (30–40 minut) i rozgrzewkę organizmu przed treningiem aerobowym, który powinien trwać minimum 30 minut. Ważne jest również tętno. W czasie ćwiczeń aerobowych nie powinno przekraczać 70% tętna maksymalnego dla danej osoby.

Powód 2: Błędy w diecie

Do najczęstszych należy zjadanie tylko 1 lub 2 posiłków dziennie. Długie przerwy w jedzeniu wywołują silny głód, który sprawia, że jemy szybko, nie zwracając uwagi na rodzaj produktów. Jeśli będziemy przestrzegać reguły 5 mniejszych posiłków dziennie, nie dopuścimy do nadmiernego wygłodzenia. Innym błędem jest przypadkowy dobór produktów. Należy planować, co zjemy rano, w południe i wieczorem. Powinniśmy też przestrzegać ustalonych godzin posiłków. Przyczyną niepowodzeń w odchudzaniu może być też nieświadomość, jakie produkty są pułapkami dietetycznymi. To, co pozornie dostarcza mało kalorii, w dużej ilości zawiera ich mnóstwo (słone paluszki, herbatniki). Np. 10 dag śliwek to tylko 43 kcal, ale 1 kg to już 430 kcal, a 1 kg winogron to 680 kcal.


Powód 3: Problemy z hormonami

Z nadwagą częściej mają problem kobiety z zaburzeniami hormonalnymi, np. zespołem policystycznych jajników, którego objawem jest nadmierne owłosienie i nieregularne cykle miesiączkowe. Nieprawidłowy metabolizm węglowodanów sprawia, że kobiety z tym schorzeniem mają tendencje do tycia. Tę skłonność wykazują również osoby z niedoczynnością tarczycy, której towarzyszy spowolnienie przemiany materii oraz częste zaparcia. Ustalenie przyczyny przyrostu wagi jest niesłychanie ważne, ponieważ tylko wówczas można zastosować właściwe leczenie.

Powód 4: Zaburzenia w trawieniu

Przyczyną problemów ze schudnięciem mogą być zaburzenia w wydzielaniu substancji zwanych neuropeptydami, biorących udział w trawieniu. Jedna z nich - galanina - wydzielana w nadmiarze sprawia, że mamy apetyt na potrawy obfitujące w tłuszcze. Inny neuropeptyd – Y – wywołuje potrzebę częstego jedzenia słodyczy. Z kolei hiperinsulinemia sprzyja napadom wilczego głodu spowodowanego spadkiem cukru we krwi. Niepohamowany apetyt mogą wywołać także zaburzenia w funkcjonowaniu podwzgórza.

Redakcja poleca

REKLAMA