Czy ocet jabłkowy pomaga w odchudzaniu?

Ocet balsamiczny.
Ocet jabłkowy to bogactwo witamin. Wspomaga pracę naczyń krwionośnych, obniża cholesterol, opóźnia procesy starzenia się i… pomaga w odchudzaniu. Jak działa dieta z użyciem octu? Czy jest skuteczna?
/ 26.04.2011 14:04
Ocet balsamiczny.

Co nieco o occie jabłkowym

Ocet jabłkowy produkuje się z soku jabłkowego. Proces fermentacji zależy od zawartego w jabłkach cukru. Zatem im odmiana jabłek jest bardziej soczysta i słodka, tym ocet mocniejszy.

Zawarta w occie witamina E wspomaga pracę naczyń krwionośnych, obniża poziom cholesterolu, a także zapobiega zmianom miażdżycowym. Poza tym opóźnia proces starzenia się poprzez powstrzymywanie szkodliwego działania wolnych rodników. Korzystnie wpływa na serce oraz układ odpornościowy organizmu.

Zobacz też: Dieta na płaski brzuch

Działanie zewnętrzne

Ocet jabłkowy stosowany zewnętrznie w postaci okładów zmniejsza żylaki. Można go również używać w postaci rozcieńczonej do pielęgnacji twarzy (jako tonik), jak również w postaci płukanki do włosów – zapobiega to ich wypadaniu.

Do przygotowania kremu potrzebujemy 1 łyżki octu, 4 łyżek oleju rzepakowego oraz żółtka. Tak przygotowany krem pomaga na zniszczoną i zmęczoną skórę dłoni. Ważne, aby nie stosować go na otwarte rany i zmyć po upływie godziny.

Ocet na tłuszcz

Gdy zapoznawałam się z działaniem octu jabłkowego, przypomniała mi się reklama płynu do mycia naczyń. Jedna kropelka zwalcza cały tłuszcz z zabrudzonego talerza. Czy tak samo działa ocet na organizm człowieka? Pewne jest, że efekt końcowy nie jest tak szybki.

Ocet jabłkowy używa się do sałatek czy potraw mięsnych. Przyspiesza trawienie, pobudza syntezę enzymów, wydzielanie soków żołądkowych, pomaga rozszczepić tłuszcze. To działanie jest pomocne w walce z nadwagą. Spala tłuszcz i oczyszcza organizm z toksyn. Wszystko dzięki kwaśnemu odczynowi, który przyspiesza proces trawienia, co pozwala organizmowi poradzić sobie ze zbędnym tłuszczem.

Pektyna (błonnik rozpuszczalny) zawarta w occie jabłkowym jest substancją poprawiającą procesy trawienia. Dodatkowo obniża poziom cholesterolu, poprawia stan naczyń krwionośnych, zapobiega miażdżycy oraz nadciśnieniu.

Ocet do picia

Gdy chcemy schudnąć, zaleca się pić ocet 3 razy dziennie (2 łyżki octu na ½ szklanki przegotowanej wody), na czczo, przed obiadem i przed snem. Podczas kuracji należy ograniczyć spożycie soli. Warto również pamiętać, że nie jest to dieta cud. Tłuszcz spala się powoli.

Nie dla wszystkich

Osoby z problemami żołądkowymi nie mogą stosować octu jabłkowego w jego czystej postaci, gdyż zwiększa on dolegliwości wrzodowe, uczucie nadkwaśności. W takim przypadku lepiej zastąpić ocet cytryną. 

Zobacz też: Jak działa dieta kapuściana?

Redakcja poleca

REKLAMA