Zespół Aspergera (ZA) jest zaburzeniem ze spektrum autyzmu, nazywanym czasami łagodniejszą formą autyzmu. Ujawnia się szczególnie w relacjach społecznych. Wśród znanych ludzi nie brakuje osób z zespołem Aspergera, co dowodzi tego, że ta przypadłość nie ogranicza człowieka w osiąganiu spektakularnych sukcesów.
Czym charakteryzuje się zespół Aspergera?
Osoby z zespołem Aspergera mają trudności w kontaktach z innymi osobami, zwykle już od najmłodszych lat. Towarzyszą im one przez całe życie. Może to wynikać z różnorodnych nieprawidłowości, np. zbyt dosadnego traktowania komunikatów lub nierozumienia ironii, metafor czy sarkazmu.
Osoby z ZA są za to genialnymi fizykami, matematykami, politykami. Tęgimi umysłami o ambicjonalnym podejściu do siebie. Historia zna takie przypadki - sławnych osób mających Aspergera.
Znani ludzie z zespołem Aspergera
Mimo problemów w życiu społecznym, zespół Aspergera nie ogranicza w osiąganiu sukcesów. A nawet może w tym pomóc. Osoby z ZA dzięki swojemu uporowi, wyjątkowemu zaangażowaniu, pasji, a niekiedy także ponadprzeciętnej inteligencji, często osiągają szczyty w swoich dziedzinach.
Zapisać się na kartach historii dzięki innowacyjnemu wynalazkowi, powstrzymać kataklizm, ocalić grupę ludzi przed zamachem czy opatentować lek na raka? Kompozytorzy, filozofowie, naukowcy, pisarze, malarze przez stulecia dzięki swojej twórczości i odkryciom zmieniali świat. Żeby tego dokonać, nie trzeba być w pełni sprawnym. W galerii znajdziecie przykłady znanych osób, które dokonały wielkich rzeczy, a miały bądź mają zespół Aspergera.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 28.09.2017.
Czytaj także:
Jak rozpoznać zespół Aspergera? Postawienie diagnozy nie jest łatwe!
9 mitów o ludziach z zespołem Aspergera
ADHD - objawy u dzieci i dorosłych i metody leczenia
Introwertyk – kto to jest, definicja, cechy charakteru
Albert Einstein
Niemiecki fizyk żydowskiego pochodzenia, jeden z największych fizyków-teoretyków XX wieku, twórca ogólnej i szczególnej teorii względności. Naukowcy z uniwersytetów Cambridge i Oksford odkryli, że u Einsteina i Newtona występowały objawy typowe dla syndromu Aspergera.
Ludzie z zespołem Aspergera często uznawani są za ekscentrycznych. Brakuje im także umiejętności społecznych, mają obsesję na punkcie skomplikowanych zagadnień i mogą mieć problemy z komunikacją z otoczeniem.
Wyniki ostatnich badań sugerują, że Einstein, twórca teorii względności, posiadał wyżej wymienione cechy. Zdaniem naukowców u Einsteina objawy syndromu Aspergera występowały już w dzieciństwie. Już jako dziecko Einstein był samotnikiem i często obsesyjnie powtarzał pojedyncze zdania. Prowadząc wykłady, swoim zachowaniem notorycznie wprawiał słuchaczy w zakłopotanie.
Wolfgang Amadeus Mozart
Austriacki kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych, którego twórczość związana była głównie z austriackim Wiedniem. Razem z Haydnem oraz Beethovenem zaliczany do trójki klasyków wiedeńskich. Zmarł w 1791, a określenia Asperger Syndrome użyto po raz pierwszy sto lat później. Zapiski, korespondencje i listy wskazywały, że Mozart cierpiał na Aspergera.
Alfred Hitchcock
Brytyjski reżyser i producent filmowy odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, pionier suspensu i thrillera psychologicznego. Po zrealizowaniu wielu udanych filmów w Wielkiej Brytanii przeniósł się do Hollywood. W dzieciństwie Hitchcock był samotnym, otyłym chłopcem z bujną wyobraźnią. Co wieczór spowiadał się z każdego dnia swojej matce. Na podstawie jego zapisków, psychiatrzy diagnozują u niego Aspergera.
Elon Musk
Amerykański biznesmen, główny architekt Tesla Motors, prezes Solar City oraz założyciel i prezes SpaceX, firmy zajmującej się transportem kosmicznym, a także współzałożyciel PayPal. W styczniu 2021, urodzony w 1971 roku Elon Musk, stał się najbogatszym człowiekiem na świecie. W tym samym roku w programie telewizyjnym wyznał, że ma zespół Aspergera.
Anthony Hopkins
Jeden z najwybitniejszych aktorów na świecie, a także malarz i kompozytor. Dwukrotny laureat Oscara, nagród BAFTA, Emmy i innych. Otrzymał Odznakę Rycerza Kawalera z rąk królowej brytyjskiej Elżbiety II. W 2017 roku wyznał publicznie, że zdiagnozowano u niego zespół Aspergera. Aktor określał siebie niejednokrotnie samotnikiem, który unika przyjęć, jednak lubi ludzi oraz analizowanie tego, o czym myślą.
Daryl Hannah
U aktorki zdiagnozowano zespół Aspergera w dzieciństwie. Nie wstydzi się swojej choroby - często mówi o niej w wywiadach. - Strach przed sławą był powodem, dla którego opuściłam Hollywood i tak rzadko występuję w wysokobudżetowych produkcjach - powiedziała aktorka.
Bill Gates
Amerykański informatyk, przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft. Urodził się w 1955 roku, ale choć wielokrotnie mówiono i sugerowano, że ma zespół Aspergera, nigdy nie padło to z jego ust. Unika przemówień, unika sytuacji, podczas których jest na świeczniku.
Robin Williams
Komediant i aktor Robin Williams miał uraz do zespołu Aspergera ze względu na jego poczucie niezręczności i nadpobudliwość. Aktor popełnił samobójstwo, po latach leczonej depresji, w 2014 roku.
Michael Jackson
Amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, aktor, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. W 2003 roku w jednym z wywiadów opisywał swoje dzieciństwo - objawy sugerowały, że Jackson cierpiał na Aspergera. Niektórzy wetują tę opinię, sądząc, że złe relacje z ojcem powodowały jąkanie i zaburzenia natury psychosomatycznej.