Znani, wielcy i genialni. Gwiazdy z Zespołem Aspergera

Zespół Aspergera to zaburzenie rozwojowe ze spektrum autyzmu, ale nie jest tożsame z autyzmem.

Wywiad Moniki Zamachowskiej i jej syna Tomka w sierpniowym wydaniu magazynu Viva, odbił się szerokim echem w mediach. Bardzo poruszyła was ta historia i dostawałyśmy liczne komentarze na temat Zespołu Aspergera u dzieci i sytuacji osób (w każdym wieku) niepełnosprawnych intelektualnie.

Jak pracują wielkie umysły

Asperger to wciąż temat - jak wiele innych, dotyczących wykluczenia - zamiatany pod dywan. Rodzaj autyzmu, który przejawia się u osoby cierpiącej, dyskwalifikuje niejako funkcjonowanie tej osoby w ironii, sarkazmie, czy wręcz przeciwnie - w dosadności. Osoby chore na Aspergera wykazują bowiem umiejętności inne, niż przeciętny człowiek. Mają m.in. skłonności do mówienia metaforycznym językiem, nie wyczuwają ironii, wielokrotnie powtarzają pewne informacje. Są tym samym genialnymi fizykami, matematykami, politykami. Tęgimi umysłami o ambicjonalnym podejściu do siebie. Historia zna takie przypadki - sławnych osób, cierpiących na Aspergera.

Pewnie część z was, podobnie jak ja, marzyłyście (lub marzycie?) by dokonać czegoś wielkiego. Zapisać się na kartach historii dzięki innowacyjnemu wynalazkowi, powstrzymać kataklizm, ocalić grupę ludzi przed zamachem czy opatentować lek na raka. Być wybitną jednostką. Kompozytorzy, filozofowie, naukowcy, pisarze, malarze przez stulecia dzięki swojej twórczości i odkryciom zmieniali świat.

Żeby tego dokonać, nie trzeba być pełnosprawnym. W galerii znajdziecie przykłady znanych osób, które dokonały wielkich rzeczy, a cierpiały na Zespół Aspergera.

Gwiazdy kina, estrady, założyciele firm gigantów. Wiedziałaś, że mieli polskie korzenie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
Popieram w stu procentach, Katarzyna. Sama mam zespół Aspergera. Tekst pełen stereotypów. Rzeczywistość jest nudna. Nie będę drugim Albertem Einsteinem, bo mam po prostu przeciętne zdolności( zdałam maturę- nie ma wersji dla upośledzonych).Dobrze by było aby inni ludzie zamiast traktować nas jak dzieci zastanowili się , w jaki sposób można komuś pomóc funkcjonować w społeczeństwie. Jest to lepsze niż zakładanie niebieskich koszulek i palenie światełek
/rok temu
Asperger to nie choroba. To zaburzenie. Osoby z Zespołem Aspergera nie są cierpiące. A wybitni naukowcy, sawanci, czy też geniusze, zdarzają się wśród nich z taką samą częstotliwością, jak u osób bez zaburzeń. Dzięki takim artykułom i wypowiedziom, od mojego syna z ZA, oczekuje się geniuszu, gadania bez sensu i widocznych objawów niepełnosprawności..