Zenon Martyniuk fot. ONS.pl

Piosenka Zenka Martyniuka w podręczniku od polskiego. „Mickiewicz przewraca się w grobie”

Kultowy już utwór disco-polo pojawił się w podręcznikach dla szkoły podstawowej. Informacją podzielił się z fanami kabaret Smile.
/ 14.09.2020 09:08
Zenon Martyniuk fot. ONS.pl

Zenona Martyniuka nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu Polakowi. „Król disco-polo” jest autorem takich przebojów jak „Przez twe oczy zielone”, czy też „Przewrotny los”. Teksty jego utworów znają niemal wszyscy, co można od razu zauważyć na wszelkich weselach i rodzinnych imprezach.

Okazuje się, że twórczość zespołu Akcent została także doceniona przez dydaktyków. Tekst piosenki „Przez twe oczy zielone” trafił bowiem do... podręczników od języka polskiego, a uczniowie będą musieli zająć się analizą tego utworu. 

Piosenka Zenka Martyniuka w podręczniku do j. polskiego

Kabaret Smile w swoich mediach społecznościowych poinformował, że w podręcznikach do języka polskiego dla szóstoklasistów znalazł się sparafrazowany hit Zenka Martyniuka. Fragment piosenki jest stylizowany na średniowieczny, a uczniowie podstawówki mają za zadanie podkreślić w tekście utworu czasowniki i określić ich formy gramatyczne.

Odkąd zobaczyłem ciebie, nie tknę jadła ni napoju. Ciągle czuję się jak w niebie, podczas ćwiczeń nawet w boju. Przez twe oczy błękitne, błękitne zapomniałem, że dziś w szranki od rana miałem iść. Że do lochu mnie wtrąca, niech wtrąca, nie myślałem. I w twych oczu błękicie, błękicie będę żyć - brzmi tekst zamieszczony w podręczniku

Pod wpisem kabaretu Smile pojawiły się dziesiątki komentarzy zaskoczonych rodziców uczniów, którzy nie mogą uwierzyć, co takiego będą na lekcjach robić ich dzieci. 

Kochanowski, Słowacki i Mickiewicz przewracają się w grobach...
Da się to odzobaczyć? Jestem przerażony
Straszne to niestety, chcemy mieć społeczeństwo na poziomie a od najmłodszych lat jesteśmy atakowani pod każdą postacią Zenkiem - czytamy w komentarzach na Facebooku

Może cię też zainteresować: 
Małgorzata Tomaszewska dała swojemu synowi nietypowe imię. Teraz zastanawia się nad zmianą z obawy na reakcje w szkole
Ola Żebrowska pokazała zdjęcie z karmienia piersią. Fanki zachwycone: "Uwielbiam cię, że nie uprawiasz instabrokatu"
Miała 13 lat, gdy poznała swojego męża. Urbańskiej i Józefowiczowi nie wróżono świetlanej przyszłości
Były partner Joanny Opozdy skomentował jej związek z Antkiem Królikowskim. "Oby stworzyli fajną parę"