Jak uczyć dziecko szacunku do zwierząt?

Trzylatek ciągnie psa za ogon, biegnie za gołębiami i nie pozwala by ich stadko spokojnie zjadło rozsypane ziarno. Inne sytuacje to przymusowa kąpiel kota lub rozdeptanie dżdżownicy, która pojawiła się na drodze małego dziecka. Czy to niechęć do zwierząt?
/ 10.11.2013 11:49

Trzylatek ciągnie psa za ogon, biegnie za gołębiami i nie pozwala by ich stadko spokojnie zjadło rozsypane ziarno. Inne sytuacje to przymusowa kąpiel kota lub rozdeptanie dżdżownicy, która pojawiła się na drodze małego dziecka. Czy to niechęć do zwierząt? Skąd się wzięła u tak małego dziecka?

Nie jedna osoba zaczyna się zastanawiać czy dzieci zostały stworzone po to by znęcać się nad zwierzętami. Nie, to nie tak się rzeczy mają. Zwierzęta dla dzieci to taki sam obiekt badań i obserwacji jak np. ich zabawki. Maluchy nie zdają sobie sprawy z tego, że wyrządzają zwierzętom krzywdę. Dzieci niestety nie mają wrodzonego szacunku do zwierząt. Tej umiejętności muszą się nauczyć. Rodzice nie mogą lekceważyć złego traktowania zwierząt, tylko dlatego, że dziecko czyni to nieświadomie. Brak reakcji przyniesie negatywne skutki dla dziecka jak i dla zwierzęcia. By taka sytuacja nie miała miejsca już od najmłodszych lat ucz dziecko przyjaznego nastawienia do zwierząt. Jak możesz przekonać dziecko do szanowania zwierząt?

Jak uczyć dziecko szacunku do zwierząt?

Obserwacja zwierząt

Ze stanowczością i zarazem cierpliwością próbuj zwalczać typowe dziecięce próby niszczenia wszelkich żyjątek. Zabraniaj deptania mrówek czy obrywania skrzydeł motylom. Zawsze kiedy macie możliwość, razem obserwujcie latające motyle, pracujące mrówki czy wiewiórki. Opowiadaj dziecku o ich funkcjonowaniu w środowisku. Zwróć uwagę na fakt, że świat bez motyli, ptaszków, kotków lub piesków nie byłby taki piękny.

Czytaj dziecku książeczki o życiu zwierząt. Razem oglądajcie umieszczone w nich obrazki. Na początku pokazuj obrazki, które przedstawiają zwierzęta domowe lub hodowane na wsi, następnie bardziej egzotyczne. Oto kilka tytułów książeczek, po które warto sięgnąć: „Pierwsze słowa malucha- zwierzątka”, „Quiz malucha-co gdzie jak? Zwierzęta na wsi”, „Moja pierwsza książka- zwierzątka w domu”.

Rodzicu szanuj zwierzęta, a dziecko też będzie je szanować!

Zakaz drażnienia zwierząt

Tłumacz dziecku, że drażnienie np. machanie kością przed psim pyskiem, jest złośliwym i ważniejsze -bardzo niebezpiecznym zachowaniem. Dziecko musi dowiedzieć się od ciebie również o tym, że zabieranie ulubionej zabawki zwierzęciu lub przerywanie jego drzemki jest zabronione. Opowiadaj dziecku o tym, że zwierzątko podobnie jak człowiek nie lubi, gdy się mu przeszkadza.

„Zwierzęta mają takie samo prawo do świata (jak ludzie), skoro na nim są, świat do nich należy. Noe do swojej arki wziął nie samych ludzi”. W. Myśliwski

Czułe traktowanie zwierząt

Wiele dzieci ma naturalną skłonność by obdarowywać zwierzęta nadmiarem pieszczot. Jednak dla zwierząt nadmiar ten bywa męczący. Dlatego do rodziców należy pokazanie dziecku jak czule i zarazem bezpiecznie należy obchodzić się ze zwierzętami. Rodzice mogą demonstrować delikatne i powolne głaskanie czworonoga np. wykorzystując ulubioną zabawkę dziecka.
Możecie bawić się , że któreś z was jest kotkiem, a druga osoba okazuje mu czułość. Następnie możecie zamienić się rolami.
Przy okazji ucz dziecko ostrożności wobec zwierząt, ale nie wpajaj mu przerażenia już na widok zwierzęcia.

Kilka zasad ostrożności:

  • Jeżeli pies warczy, nie wolno uciekać. W takiej sytuacji należy kucnąć i zakryć twarz rękami.
  • Nie należy zbliżać twarzy do pyska kota lub psa.
  • Podchodząc do zwierzęcia należy poruszać się wolno.
  • Dzieci nie powinny zbliżać się do walczących zwierząt.
  • Dzieci powinny unikać kontaktu z nieznanymi zwierzętami.

Cierpienie zwierząt

Przekonaj dziecko, że zwierzę to żywe stworzenie, które odczuwa ból tak samo jak człowiek. Tłumacz dziecku, że szarpanie za ogon lub ściskanie uszu kota boli tak samo jak bolałoby dziecko. Przyjmij zasadę, że takie zachowanie jest niedozwolone.

Kontakt dziecka ze zwierzętami

Jeśli poosiadasz zwierzątko jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko szybko poczuje do niego sympatię. Jeśli nie zamierasz przygarnąć żadnego zwierzątka, możecie samodzielnie przygotować karmnik dla ptaków. Dziecko będzie mogło często widzieć skrzydlatych przyjaciół.

Zobacz: Karmienie ptaków

Być może macie ciocię lub babcię, która ma czworonoga w domu. Postarajcie się ją często odwiedzać. Dzięki temu dziecko poczuje się pewniej w towarzystwie zwierząt. Z reguły życzliwiej traktujemy tych, z którymi czujemy się pewnie. Po odwiedzinach i obserwacjach zwierząt u cioci, babci, w parku lub w zoo, dzieci chętniej będą szanować zwierzęta.

„Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem” A. Schopenhauer

Źródło:"Drugi i trzeci rok życia dziecka" A. Eisenberg

Redakcja poleca

REKLAMA