Historia życia księcia Filipa i procedury jego pogrzebu. Czy Harry i Meghan przylecą go pożegnać?

Mąż królowej wielokrotnie budził skrajne emocje Brytyjczyków.
/ 12.04.2021 17:47

9 marca 2021 roku zmarł książę Filip. Monarcha miał 99 lat i był najdłużej żyjącym małżonkiem panującego władcy w historii brytyjskiej rodziny królewskiej. Jego Wysokość od kilku miesięcy podupadał na zdrowiu, przebywał nawet w szpitalu. Niestety, jego stan gwałtownie pogorszył się i książę odszedł, czyniąc królową Elżbietę wdową.

Historia życia księcia Filipa

Filip z Danii i Grecji, następnie Filip Mountbatten urodził się na wyspie Korfu. Był członkiem duńskiej i greckiej rodziny królewskiej. Jeszcze jako dziecko wraz z rodziną przeniósł się do Francji. 

Ukończył najlepsze szkoły i rozpoczął szkolenie w armii. Odnosił tam ogromne sukcesy i był jednym z najlepszych kadetów na roku w akademii Darmouth. To właśnie tam, kiedy Filip miał 18-lat i był przystojnym, wysokim młodzieńcem, poznał Elżbietę. 13-letnia wówczas księżniczka towarzyszyła swojemu ojcu, królowi Jerzemu VI. Elżbieta zakochała się i rozpoczęła z mężczyzną korespondencję listowną. 

Na początku rodzina królewska nie była zachwycona faktem, że przyszła królowa zamierza związać się z Mountbattenem. Wszystko przez związki rodziny księcia z nazistami. Finalnie uzyskał zgodę na oświadczyny, jednak musiał poczekać, aż Elżbieta skończy 21 lat. 

20 listopada 1947 para stanęła na ślubnym kobiercu w opactwie westminsterskim. Filip stał się oficjalnie Jego Królewską Wysokością Księciem Edynburga. Małżeństwo z Elżbietą nie zawsze było zgodne. Kiedy Jerzy VI zmarł i jego córka została królową, rozpoczęli oficjalne podróże po całym świecie. Filip bywał znużony obowiązkami małżonka królowej i dawał upust swojemu niezadowoleniu. Parze zdarzały się burzliwe kłótnie. 

Niestety, ich związek przechodził też o wiele gorsze kryzysy. Media wielokrotnie donosiły o sporach między Elżbietą i Filipem, a także o zdradach, których miał się dopuszczać książę na przestrzeni lat. Małżeństwo doczekało się jednak czwórki dzieci i wydawało się, że nauczyli się żyć w zgodzie. 

Im byli starsi, tym bardziej byli sobie bliscy. W wieku emeryckim Filip i Elżbieta stali się przede wszystkim przyjaciółmi, którzy wspierali się w trudnych momentach. Razem przeszli przez wiele burz. Mimo że książę Filip zwykle był nieco na uboczu, do końca życia pozostał lojalny wobec swojej małżonki. 

Śmierć i pogrzeb księcia Filipa

Kiedy książę zmarł, rozpoczął się szereg procedur związanych z tym zdarzeniem. Plan na wypadek śmierci któregokolwiek monarchy z brytyjskiej rodziny królewskiej, jest opracowywany z dużym wyprzedzeniem. 

Jest w nim zawarta również informacja dotycząca szczegółów pogrzebu księcia. Na razie nie wiadomo jednak jeszcze, jak dokładnie będzie przebiegał. 

Dyskutuje się jednak na temat tego, czy na ostatnim pożegnaniu dziadka pojawi się książę Harry wraz z Meghan Markle. W ostatnim czasie para popadła w niełaskę rodziny królewskiej, ponieważ oboje zrzekli się obowiązków monarchy i wyjechali do USA.

Udzielili również kontrowersyjnego wywiadu dla Ophry Winfrey, w którym zdradzili tajemnice dworu. Nie wiadomo więc, czy pojawią się na uroczystości, by nie zaogniać konfliktu z bliskimi. 

To też może cię zainteresować:
Gdzie mieszka Elżbieta II? Królowa ma do dyspozycji więcej pałaców niż Buckingham
Harry i Meghan rozwodzą się? Na jaw wyszły nowe fakty
Czy książę Karol zostanie kiedyś królem? Do tej roli przygotowywał się całe życie