Była pierwszą kobietą na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii. Margaret Thatcher nie bez powodu nazywano żelazną damą

Margaret Thatcher bez wątpienia odbiła duży ślad na kartach historii. Pierwsza kobieta premier Wielkiej Brytanii, piastowała to stanowisko przez 11 lat.
Urszula Wilczkowska / 23.03.2021 07:22

Margaret Thatcher urodziła się 13 października 1925 roku. Oboje jej rodzice byli wierzącymi metodystami: ojciec prowadził sklep wielobranżowy, był pastorem i pełnił funkcję radnego z ramienia konserwatystów i razem ze swoją żoną wychowywali dzieci w duchu swojej wiary. Margaret pozostawała jej wierna przez resztę życiaSkończyła prestiżową szkołę dla dziewcząt oraz studia chemiczne, z którymi wiązała początki swojej kariery. 

Życie Margaret Thatcher

Do świata polityki weszła już w 1950 roku, kandydując w wyborach do parlamentu i będąc jednocześnie najmłodszą członkinią Partii Konserwatywnej. Już dwa lata później zdecydowała kontynuować swoją edukację w dziedzinie prawa. Zaledwie w rok zdobyła aplikację, dzięki czemu mogła pracować w zawodzie prawnika.

Do parlamentu Margaret Thatcher dostała się w 1958 roku, jako 33-latka. W partii szybko pięła się po szczeblach kariery, chociaż nie zawsze głosowała tak, jak wymagali tego od niej przywódcy. Była jedną z niewielu członków parlamentu, którzy opowiadali się za dekryminalizacją związków homoseksualnych czy legalizacją aborcji.

Przydomek „Żelazna dama” został jej nadany jeszcze zanim została premierem, a po 1970 roku, gdy została ministrem edukacji. Niewiele osób jest świadomych, że to określenie nadali jej nie rodacy, ale Sowieci - po jednym z jej wyjątkowo ostrym przemówień dotyczących Związku Radzieckiego.

Margaret Thatcher była jednak zadowolona ze swojego przydomku. Tym bardziej, że nie spoczęła na laurach, ale dalej na niego pracowała, już jako premier Wielkiej Brytanii, którym została w 1979 roku. Ograniczyła wpływy związków zawodowych, przez co wielu górników straciło pracę i już nigdy jej nie odzyskało. Zwiększyła stopę podatkową, która odbiła się ogromną inflacją. Ta z kolei spowodowała konieczność dużych cięć w budżecie - między innymi w sektorze obrony narodowej i edukacji. Przez to ostatnie w 1985 roku Uniwersytet Oksfordzki odmówił jej przyznania tytułu doktora honoris causa. Rząd Thatcher utracił władzę w 1990 roku. Premier sama zdecydowała, że nie będzie kandydować w kolejnych wyborach.

W ciągu 11 lat władzy Margaret Thatcher była celem wielu zamachów, z niektórych z nich ledwo uszła z życiem. Zajęła się restrukturyzacją opieki społecznej i wdrożeniem działań mających na celu aktywizację zawodową bezrobotnych. Jako pierwsza szefowa rządu z ramienia partii konserwatywnej zajęła się też problemem ekologii.

Po ustaniu swojej kadencji zatrudniła się w międzynarodowym koncernie tytoniowym Philip Morris jako konsultant do spraw geopolitycznych, była kanclerzem kilku uczelni, spisała też i wydała swoje pamiętniki. Odeszła 8 kwietnia 2013 roku z powodu udaru mózgu.

To też może cię zainteresować:
Stosunki księcia Harry’ego i jego ojca wyglądają fatalnie. Książę Karol nie odbiera nawet od syna telefonów…
Szokujący wywiad Harry’ego i Meghan. Zdradzili mroczne sekrety rodziny królewskiej?
Jak wyglądają królewskie zaręczyny? To więcej niż oficjalna wiadomość i sesja zdjęciowa...