Colin Firth fot. ONS

BAFTA Awards 2010: Colin Firth najlepszym aktorem

Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA) to odpowiednik amerykańskich Oscarów
/ 26.03.2010 11:19
Colin Firth fot. ONS
Colin Firth otrzymał prestiżową nagrodę dla najlepszego aktora za rolę geja w filmie Toma Forda "A Single Man". Aktor, odbierając nagrodę, powiedział: "Tom Ford nie wie, że do tej pory mam w swojej skrzynce mailowej nie wysłaną wiadomość mówiącą, że nie przyjmę tej roli. Już miałem ją wysłać, kiedy przyszedł facet naprawiać moją lodówkę. I muszę mu teraz za to podziękować".

Nagroda dla najlepszej aktorki przypadła Carey Mulligan za rolę w filmie " An Education". Młoda brytyjka nie kryła zaskoczenia z wygranej: "Byłam tutaj rok temu, ale nie sądziłam, że nawet za milion lat ta nagroda przypadnie właśnie mnie. Chciałabym mieć przygotowaną taką anegdotkę o lodówkach, jak Colin Firth, ale nie mam".

Za najlepszy film został uznany "The Hurt Locker" ("W pułapce wojny") opowiadający o saperach w Iraku. Film ten wygrał jeszcze w 5-ciu innych kategoriach: dla najlepszego reżysera, scenariusz oryginalny, zdjęcia, montaż i dźwięk. Największym przegranym BAFTA Awards okazał się "Avatar" Jamesa Camerona, który zdobył tylko dwie nagrody: za efekty specjalne i scenografię.

Kathryn Bigelow
została pierwszą w historii kobietą uhonorowaną nagrodą dla najlepszego reżysera(właśnie za film "The Hurt Locker").

Na zakończenie wieczoru Venessa Redgrave odebrała z rąk księcia Williama i Umy Thurman nagrodę specjalną za całokształt  kariery zawodowej.

Główni laureaci BAFTA Awards 2010:

Najlepszy film - "The Hurt Locker"
Najlepszy aktor - Colin Firth - "A Single Man"
Najlepsza aktorka - Carey Mulligan "An Education"
Najlepszy aktor drugoplanowy - Christoph Waltz "Inglourious Basterds"
Najlepsza aktorka drugoplanowa - Mo'Nique "Precious…"
Najlepszy reżyser - Kathryn Bigelow "The Hurt Locker"
Njlepszy brytyjski film - "Fish Tank"
Wschodząca gwiazda ekranu - Kristen Stewart