Związek na odległość - jak go utrzymać

Jak utrzymać związek na odległość fot. Fotolia
Tworzycie z partnerem związek na odległość, bo jedno z was pracuje za granicą? Sprawdź, jak chronić waszą miłość, by nie ucierpiała!
/ 15.11.2016 13:55
Jak utrzymać związek na odległość fot. Fotolia

Coraz więcej par żyje z dala od siebie. Brak pracy i godziwych zarobków powoduje, że jedno z małżonków na dłużej wyjeżdża z kraju, by zdobyć środki na utrzymanie rodziny. Czy takie związki na odległość są bezpieczne? Zdaniem psychologów, dłuższa rozłąka i dokuczliwa tęsknota za bliską osobą nie sprzyjają podtrzymywaniu miłosnych więzów. Na szczęście są sposoby na to, by nawet setki kilometrów dzielących parę nie zaważyły na uczuciach kochających się małżonków.Jak utrzymać związek na odległość?


Dużo ze sobą rozmawiajcie

Kontakty telefoniczne, chaty, e-maile, smsy... By więź emocjonalna nie osłabła, wasze rozmowy wcale nie muszą ciągnąć się godzinami, ani dotyczyć bardzo poważnych spraw. Dla zapewnienia sobie poczucia bliskości wystarczy, że każdego dnia poświęcicie choć kilka minut na to, by siebie usłyszeć i miło ze sobą pogawędzić.

  • Oczywiście starajcie się też wzajemnie odwiedzać – np. na święta niech mąż przyjedzie do ciebie, a na wakacje – ty pojedź do niego. To wcale nie musi kosztować majątku, są przecież tanie linie lotnicze czy promocje na przejazdy autokarowe. A kilka dni spędzonych razem doda wam sił, by przetrwać rozłąkę.


Róbcie sobie niespodzianki

To ważne, miłość nie znosi bowiem rutyny. Aby więc w nią nie popaść, od czasu do czasu zaskakujcie się czymś przyjemnym. Może na imieniny wyślesz mężowi jakiś niedrogi upominek? Nawet drobny prezent (film video, płyta z waszą ulubioną muzyką czy rysunki namalowane przez dzieci) ożywią w partnerze ciepłe uczucia, bo uzmysłowi mu twoją czułość i troskę.


Wystrzegajcie się kłótni

Ostre słowa wykrzyczane w gniewie, rzucanie słuchawką, karanie drugiej osoby kilkudniowym milczeniem... Pamiętaj, takie reakcje, gdy kontakt między partnerami jest utrudniony, pozostają w sercach małżonków na długo. Dlatego...

  • Mówcie wprost o swoich uczuciach i potrzebach, ale tak, by wzajemnie się nie ranić. Więcej siebie słuchajcie niż krytykujcie czy osądzajcie. Jeśli jedno skarży się, że ma ciężko, drugie niech doda mu otuchy, a nie od razu występuje ze swoimi żalami. Ciepły, serdeczny klimat waszych rozmów sprawi, że uczucia łatwo nie wygasną!


Ufajcie sobie wzajemnie

Nie zakładaj z góry, że nieobecny partner tylko szuka okazji do zdrady. Lepiej daj mu kredyt zaufania i przyjmij, że nie jest zainteresowany żadnymi romansami.

  • Mąż też powinien unikać ciągłego kontrolowania cię  – np. dopytywania, gdzie jesteś i z kim rozmawiasz. W przeciwnym razie - gdy zaczniecie testować swoją wierność – wasza miłość może tego nie przetrwać. 
  • By abstynencja seksualna była mniej dokuczliwa, postarajcie stworzyć sobie choćby namiastkę intymności. Możecie np. wysyłać sobie pikantne e-maile czy płyty CD z nagranymi przez siebie erotycznymi opowiadaniami. To dużo lepsze niż karmienie wyobraźni zazdrością!

Autorka jest dziennikarką w dwutygodnikach "Przyjaciółka" i "Pani Domu".

 

Redakcja poleca

REKLAMA