Zobacz, co mówi o waszym związku pozycja, w której śpicie!

Dotykasz partnera? A może śpicie odwróceni tyłem do siebie? Zobacz, co to zdradza o łączącej was więzi!
Małgorzata Germak / 06.05.2019 14:11

To, co się dzieje z wami (i między wami) w łóżku, gdy śpicie, potrafi odzwierciedlić temperaturę waszego związku i fakt, czy jesteście usatysfakcjonowani z tej relacji. Ostatnie badania naukowców z Uniwersytetu Hertfordhire w Wielkiej Brytanii potwierdziły zależność między pozycją, w jakiej śpi para, a poczuciem ich szczęścia w związku. Uczeni twierdzą, że nasza podświadomość może kontrolować pozycję, w jakiej śpimy i jest ona odzwierciedleniem ukrytych emocji względem partnera, które mamy w sobie.

Pozycja spania a uczucia

Angielscy naukowcy zaprosili do badania ponad tysiąc osób. Przepytali je o nocne nawyki w sypialni - zadawali pytania o pozycję spania, kontakt fizyczny, jaki mają z partnerem zasypiając itp. Doszli do wniosków, że to, czy dotykasz swojego partnera w nocy, jest kluczowym wskaźnikiem tego, co was łączy i jak silna jest to więź.

94% par, które podczas spania mają ze sobą kontakt fizyczny, czują się szczęśliwe w związku
– tłumaczy dr Richard Wiseman, autor badań.

Nie przejmuj się jednak, jeśli ze swoim partnerem macie wyraźne swoje części łóżka i zasypiacie - ty na swojej połówce, on na swojej. Jeśli jesteście ze sobą szczęśliwi, w trakcie nocy prawdopodobnie odwracacie się do siebie, zbliżacie i przytulacie. Poza tym badanie z 2013 roku przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Berkeley potwierdziło, że przerywany sen, np. właśnie tym, że partner za blisko śpiący, który wierci się i cię budzi, negatywnie wpływa na to, jak para będzie się traktować w ciągu dnia. Z kolei inni naukowcy z Uniwersytetu w Chicago doszli do wniosku, że niewysypianie się i zbyt krótkie spanie powoduje spadek poziomu testosteronu u mężczyzn, co przekłada się na niższe libido, czyli spadek zainteresowania seksem.

Ciekawostka – 42% par zasypia plecami do siebie, 31% z twarzami obróconymi w tym samym kierunku, a tylko 4% twarzami zwróconymi do siebie.
Zobacz w galerii, co pozycja, w której śpicie, o was mówi!

Inne tematy ważne dla związku:5 rzeczy, o które nigdy nie powinnaś prosić swojego partnera (męża też nie)Jak poradzić sobie z zazdrością w związku?

Redakcja poleca

REKLAMA