kobieta, mężczyzna, para, wakacje, morze, plaża

Trzy etapy miłości

Każda miłość składa się z trzech etapów. Sprawdź w którym znajduje się Twój związek!
/ 30.07.2009 13:06
kobieta, mężczyzna, para, wakacje, morze, plaża

W psychologii wyróżniamy trzy składniki miłości, w różnym natężeniu występujące w kolejnych etapach związku. Są nimi: intymność, namiętność i zaangażowanie.

Namiętność znamienna dla pierwszych etapów znajomości. To przeżywanie gwałtownych uczuć, takich jak podniecenie, tęsknota, zazdrość czy niepokój. To również chęć odczuwania ciągłej bliskości fizycznej partnera oraz dążenie do wzajemnego zaspokajania potrzeb seksualnych. Natężenie namiętności także maleje z czasem.

Kolejna faza to Intymność - wzajemne zrozumienie, zaufanie, bliskość emocjonalna przejawiająca się budowaniem wspólnych wspomnień, planowaniem przyszłości. To także dzielenie się przeżyciami, dawanie i otrzymywanie wsparcia. Jest ona szczególnie wysoka w fazie zakochania. Z czasem jej natężenie maleje.

Ostatnią częścią jest zaangażowanie charakterystyczne dla wieloletnich partnerów - polega na przekonaniu o dzieleniu wspólnie życia, aż do końca. Jej poziom utrzymuje się na względnie trwałym poziomie. Zaangażowanie jest braniem odpowiedzialności za szczęście partnera, całkowitym zaufaniem.