para, miłość

Raport - seks w każdym wieku

Nasza wrażliwość erotyczna zmienia się w różnych fazach życia. Zmysłowość 20-latki jest łagodniejsza niż kobiety 30-letniej.
/ 03.10.2012 18:00
para, miłość
 
 
Ciesz się seksem w każdym wieku! W wieku lat dwudziestu uczysz się siebie. Dopiero zbierasz seksualne doświadczenia, więc w sypialni często brak ci pewności siebie. Zastanawiasz się: Czy jestem dobra w łóżku? Czy partner uzna mnie za wystarczająco sexy?
A ponieważ u dwudziestolatki poziom estrogenu (hormon odpowiedzialny m.in. za pożądanie) jest stosunkowo niski, to czasem bardziej udajesz namiętność niż ją odczuwasz. W tym okresie zależy ci na stałym partnerze, który będzie ci wierny i obdarzy cię głębokim uczuciem. Bardzo ważna jest dla ciebie czułość. Pragniesz, by on dużo uwagi poświęcał grze wstępnej, zapewniał cię o swojej miłości i rozbudzał powolnymi, spokojnymi pieszczotami. Stopniowo poznajesz te, które odpowiadają ci najbardziej.

Możliwe problemy i... rozwiązania
Wielu młodym kobietom osiągnięcie stanu podniecenia sprawia trudność. Bywa, że z tego powodu zamartwiają się, iż są oziębłe.

Nie wpadaj w panikę, jeśli twoje doznania nie są tak silne jak u filmowych kochanków. W tym okresie życia możliwości seksualne dopiero się kształtują. Rozmawiaj z partnerem, mów, jakie pieszczoty sprawiają ci przyjemność. Mężczyźni, dążąc do zaspokojenia własnego popędu, zapominają niekiedy o potrzebach partnerki.

Mogą wystąpić kłopoty ze szczytowaniem. Kobieta obawia się, że jest kiepską kochanką, bo w ogóle lub rzadko doświadcza rozkoszy.
Wspinaj się na szczyt różnymi ścieżkami. Orgazm zwykle najłatwiej osiągnąć przy pobudzaniu łechtaczki. Pamiętaj jednak, że brak orgazmu w tej fazie rozwoju seksualnego jest czymś normalnym. Wiele kobiet, które rozpoczęły współżycie i kochają się regularnie, zaczyna szczytować dopiero po kilku miesiącach.

Kobiety często odczuwają skrępowanie z powodu nagości czy niedostatków figury. To je blokuje i nie pozwala w pełni cieszyć się seksem.
Zapomnij o kompleksach i postaraj się odrzucić wstyd. Wcale nie trzeba być skończoną pięknością, by wzbudzać pożądanie. Ciesz się miłosnymi igraszkami, a fałdką tłuszczyku na biodrach w ogóle się nie przejmuj. Żaden mężczyzna nie zwraca uwagi na takie drobiazgi,
kiedy się kocha. Partnerka jest wtedy jedyna na świecie!

Współżyciu może towarzyszyć lęk przed nieplanowaną ciążą. Czasem jest on tak silny, że kobieta nie może się w pełni zrelaksować.
Żebyś w sypialni czuła się swobodnie i bezpiecznie, wybierz się do lekarza ginekologa i poproś, by przepisał ci odpowiedni środek zapobiegający ciąży (patrz poniżej). Ważne, byś miała świadomość, że w ciążę można zajść już podczas pierwszego zbliżenia. I że stosunek przerywany jest zawodną metodą antykoncepcyjną.

Antykoncepcja
Jesteś w najbardziej płodnym okresie życia.
Współżyjesz regularnie? Najlepszą ochronę przed ciążą da ci pigułka hormonalna (np. Jeanine, Jasmin) lub plaster hormonalny Evra.
Często zmieniasz partnerów? Dodatkowo stosuj prezerwatywę.
Współżyjesz dość rzadko? Stosuj globulkę unieszkodliwiającą plemniki (Patentex Oval).

Nie wierz w mity!

Orgazm łechtaczkowy jest lepszy niż pochwowy.
Fałsz! Oba są równie dobre. Sposób pobudzania nie ma żadnego znaczenia.
Każde zbliżenie powinno prowadzić do rozkoszy.
Fałsz! Z ukochanym mężczyzną można się wspaniale kochać bez orgazmu.
Ważne jest poczucie bliskości.
Dobry kochanek jest zawsze sprawny seksualnie.
Fałsz! Kłopot z potencją może się przytrafić każdemu, np. z powodu zmęczenia czy stresu.

Sprawdź, kiedy jesteś dynamitem seksu
To, czy mamy ochotę na miłość, zależy od wielu różnych czynników.
Faza cyklu
Tak.
Pierwsza połowa cyklu, a zwłaszcza czas owulacji (14. dzień). Wtedy w organizmie jest najwyższe stężenie estrogenu,
tzw. hormonu pożądania.
Nie. Druga część cyklu. Do głosu dochodzi progesteron. Uspokajamy się i seks mniej nas nęci.
Pogoda
Tak.
Słoneczna aura. Mamy wtedy wysoki poziom testosteronu – hormonu, który pobudza zmysły. Słońce to prawdziwy afrodyzjak!
Nie. Głęboki niż, gwałtowne ochłodzenie, nadchodząca burza. Nie w głowie nam wtedy seks. Jesteśmy spięte i rozdrażnione.

Pora dnia
Tak.
Godziny: 7.00 i 18.00. W tych godzinach nasz zegar biologiczny bije dla seksu! Jesteśmy naładowane energią i najbardziej wrażliwe na bodźce dotykowe.
Nie. Godziny 12.00–14.00 i 20.00–22.00. Ciśnienie krwi ulega obniżeniu. Organizm wycisza się.