Podział obowiązków w małżeństwie - darmowa aplikacja fot. Fotolia

Podział obowiązków w małżeństwie - darmowa aplikacja

Powstała aplikacja, która ma zapewnić równy podział obowiązków domowych w związku. Jak najszybciej ją pobierz!
/ 02.12.2016 14:37
Podział obowiązków w małżeństwie - darmowa aplikacja fot. Fotolia

Jak wynika z badania CBOS przeprowadzonego w 2012 roku, aż 48% dorosłych Polaków uważa, że najlepszym sposobem funkcjonowania rodziny jest model partnerski, w którym kobieta i mężczyzna w równym stopniu poświęcają się pracy zawodowej i obowiązkom domowym. Niestety to tylko fałszywe deklaracje. W rzeczywistości stroną, która wkłada więcej wysiłku w zajmowanie się domem, jest kobieta.

Potwierdzają to liczne przykłady, m.in. książka Anny Titkow, Danuty Duch-Krzystoszek i Bogusławy Budrowskiej pt. „Nieodpłatna praca kobiet". Według niej pranie robi 95 proc. kobiet i zaledwie 1 proc. mężczyzn; obiad przygotowuje 90 proc. kobiet i tylko 3 proc. mężczyzn; codzienne zakupy robi 74 proc. kobiet i jedynie 18 proc. mężczyzn; śniadania przygotowuje 73 proc. kobiet i 9 proc. mężczyzn. 

Kolejnym przykładem na dysproporcje w podziale codziennych czynności jest raport Instytutu Spraw Publicznych. Wykazał on, że 21 proc. zajętych mężczyzn w wieku 18-65 lat nie wykonuje żadnych prac w domu. 

Według raportu GUS „Kobiety w Polsce" mężatki, które mają dzieci i pracują zawodowo, poświęcają na obowiązki domowe 4 godziny 54 minuty dziennie, podczas gdy ich pracujący partnerzy zaledwie 2 godziny 33 minuty.

Przygnębiające statystyki są wynikiem mylnego przekonania, które jak widać wyznaje wiele osób, że to kobieta powinna zajmować się domem i dziećmi. Stroną, która zarabia, aby zapewnić byt swojej rodzinie, jest mężczyzna. Ci, którzy wierzą w ten stereotyp, zdają się pomijać jeden "szczegół"  obecnie mnóstwo zamężnych kobiet pracuje zawodowo. Pogodzenie pracy na pełen etat z obowiązkami domowymi jest bardzo trudne do zrealizowania. Znalezienie czasu na wypoczynek w takiej sytuacji graniczy z cudem. 

Jak zbudować szczęśliwy związek?

Gra, która ma pomóc w równym podziale obowiązków domowych w związku

Specjaliści z Instytutu Spraw Publicznych oraz agencji reklamowej Performate postanowili przyjść przepracowanym kobietom na ratunek. W celu obalenia stereotypu, że porządki domowe to powinność pań, stworzyli prostą grę o nazwie MICASA, której celem jest wprowadzenie równego podziału obowiązków w polskich parach. Polega ona na tym, że partnerzy tworzą własną listę zadań do wykonania, którym przypisują wartości punktowe. Mogą również skorzystać z domyślnej puli. Następnie starają się z nich wywiązać. Jeśli któraś z osób uzna, że w danym zadaniu lepiej sprawdzi się druga strona, może poprosić ją o pomoc. Partnerzy dążą do równego podziału prac domowych.

Dużym walorem aplikacji jest to, że nie kosztuje ani złotówki, dzięki czemu każdy może ją pobrać.

Jaki jest podział obowiązków domowych?

Gra jest taką rzeczą, która wciąga, może trochę odczarować obowiązki domowe, włożyć w nie więcej emocji i ekscytacji. Chcieliśmy włączyć w nie mocniej mężczyzn, a gry i współzawodnictwo, zdobywanie punktów, śledzenie postępu, mierzalne wyniki, to coś, co oni zazwyczaj lubią. Gra ułatwia dialog i pozwala zobaczyć faktyczny wkład każdej ze stron w realizację wspólnych obowiązków – komentuje Aleksandra Niżyńska z Instytutu Spraw Publicznych, współtwórczyni gry.

Czy gra osiągnie sukces? To pokażą wyniki kolejnych badań. Mamy nadzieję, że uzmysłowi mężczyznom, że zmywanie naczyń, prasowanie czy gotowanie to nie tylko domena kobiet.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/04.12.2016 15:38
A w temacie prezentów dla facetów jak myślicie czy można kupić chłopakowi alkomat pod choinkę?
/02.12.2016 18:15
Faceci to duże dzieci, a dzieci lubią gry. Pobiorę, może zadziała ;)