Karolina
Bardzo często stajemy wobec trudnych decyzji, wywołujących wewnętrzne konflikty, silne rozterki i przeciwstawne emocje. Jeżeli dwie wykluczające się możliwości wyglądają na równie atrakcyjne, może wydawać się, że podjęcie optymalnej decyzji jest niemożliwe. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzą uczucia, a szczególnie namiętne uczucia np. tzw. obsesyjna miłość.
Często ludzie chcą czegoś, co wcale nie jest dla nich dobre. Np. wiele osób pozostaje w nieszczęśliwym, niszczącym związku, twierdzą uparcie, że nadal kochają partnera i nie mogą bez niego żyć. Taka stagnacja potrafi bardzo niekorzystnie wpływać na umiejętności podejmowania racjonalnych decyzji, a miłość staje się niezdrowa obsesją.
Jeżeli za naszymi problemami stoją silne uczucia, to często boimy się z nimi zmierzyć i znaleźć rozwiązanie. Jedno jest pewne – problemy takie nie znikają same z siebie.
Próbując zgłębić nasze uczucia, musimy się nauczyć akceptować je i rozpoznawać czy są przejściowe, czy też głębsze i poważniejsze. Kiedy uczciwie zapytamy siebie o to, ujrzymy swoje najgłębsze pragnienia i potrzeby, jak również nadzieje i lęki. Taka konfrontacja z samym sobą rzadko jest przyjemna, ale jest to dobry sposób na uwolnienie się od emocji wywołujących rozterki – a wtedy łatwiej jest podjąć słuszną decyzję np. zakończyć nieszczęśliwy w gruncie rzeczy i niszczący romans bez przyszłości.
Niekiedy emocje są tak skrajne, że traci się możliwość podjęcia logicznej decyzji, np. wtedy, gdy uczucie zmienia się w uzależnienie. Istnieją jednak sposoby, aby uwolnić się od takich uczuć. W niektórych, poważniejszych przypadkach obsesyjnego zachowania może być potrzebna pomoc fachowca – psychologa, psychoterapeuty. Dotyczy to także obsesyjnej miłości. Jeżeli ktoś jest szaleńczo zakochany w kimś, kto nie odwzajemnia jego uczuć, to im bardziej obiekt uczuć jest obojętny, tym bardziej się go pragnie. W pewnym momencie uczucie staje się tak natrętne, że nie jesteśmy w stanie nic zrobić.
Udanie się do psychologa, psychoterapeuty i wspólne omówienie naszych zachowań sprawia, że stopniowo zaczynamy rozumieć swoje uczucia i swoje postępowanie, a obsesja zanika. Np. kobieta obsesyjnie zakochana w nieodpowiednim mężczyźnie, zdaje sobie z wolna sprawę z tego, że w jej zachowaniu utrwalił się określony wzorzec – zawsze zakochuje się w tym samym typie mężczyzn. Uświadomienie sobie tej prawidłowości pozwoli jej odciąć się od uczuciowego uzależnienia.
Związanie się z nieodpowiednim partnerem, który cię tak naprawdę nie kocha, z mężczyzną żonatym, który nie ma zamiaru poświęcić dla ciebie nic ze swojego dotychczasowego życia, trwanie w związku, który sprawi ci ból i cierpienie, w którym jesteś tylko “tą trzecią” – świadczy o tym, że pragniesz miłości, ale szukasz jej nie tam, gdzie mogłabyś ją znaleźć.
Musisz nauczyć się bardziej siebie doceniać. Gdy poczujesz się warta czegoś lepszego niż okruchy czasu i okruchy miłości, które otrzymujesz teraz – z pewnością dostrzeżesz wokół siebie innych mężczyzn, z nikim nie związanych i skłonnych obdarzyć cię prawdziwą miłością, na jaką zasługujesz.
Lidia Iral
źródło: mwmedia
źródło: mwmedia