Jak podtrzymać ogień w związku?

Myślicie, że namiętność w związku możliwa jest tylko na początku? Otóż nie!
/ 15.10.2014 14:58

Myślicie, że namiętność w związku możliwa jest tylko na początku? Otóż nie! Jeśli dobrze się postaracie, uda się wam ją podtrzymać na dłużej.

Niewerbalne komunikaty, które pozwolą podtrzymać ogień w związku

Fot. Fotolia

Aby tak się stało, musicie zbudować wzajemne zaufanie i poczucie akceptacji. W długoletnim związku to kluczowe kwestie, bez których nie ma szansy na namiętność. Ogromną rolę w stwarzaniu takich podstaw odgrywa komunikacja niewerbalna, z czego często nie zdajecie sobie sprawy. A to właśnie dzięki gestom i postawie ciała dowiadujemy się o bliskości i partnerstwie. Dzięki nim stajecie się szczęśliwą – lub – nieszczęśliwą parą.

5 niewerbalnych komunikatów, które pozwolą podtrzymać ogień w związku:

1. Uśmiech

Wesołe i uśmiechnięte osoby częściej utrzymują pozytywne relacje. Przebywanie z nimi wzbudza pozytywne emocje. Często jednak po wielu latach związku para zapomina, jak było na początku. A przecież pierwszym randkom towarzyszyła miła atmosfera i pozytywne nastawienie, które malowały uśmiech na twarzach. Czasem warto więc powagę i poukładanie zastąpić spontanicznością. Pary, które potrafią się razem śmiać i żartować, mają większe szanse na podtrzymanie zdrowej relacji. Śmiech pobudza również ciało, dotlenia mózg, przez co macie większą ochotę na zbliżenia.

2. Zadbany wygląd

To żadna nowość, że dbałość o wygląd zewnętrzny pozytywnie wpływa na relację. Dla mężczyzn jest to jasny komunikat wyrażający miarę uczucia partnerki. Fizyczność to czynnik, który motywuje ich do działania. Wygląd zewnętrzny ważny jest również dla kobiet. Czując się atrakcyjnie i słysząc komplementy z ust partnera, nabierają ochoty na miłosne uniesienia.

3.    Wyrazista mimika twarzy

Nikt nie lubi osób, które nie wyrażają emocji. Nie czujemy się pewnie w ich towarzystwie, zwykle wyczuwamy niepisane, negatywne napięcie. Najwięcej emocji wyrażamy poprzez mimikę twarzy. Brak uśmiechu, spojrzenia prosto w oczy czy mogą wprowadzić spory zamęt w komunikacji. Aby utrzymać pozytywną relację w związku nie wolno ignorować takich sygnałów, gdyż prędzej czy później doprowadzą do nieporozumienia.

4. Odzwierciedlenie gestów

Pary, które dobrze się dogadują, zachowują się często niczym lustrzane odbicia. Komunikacja niewerbalna szczęśliwych par to w dużej mierze gra, w której najważniejsza jest sekwencja akcja-reakcja. Odzwierciedlenie gestów np. lekkie pochylenie ciała podczas rozmowy, wyciągnięcie dłoni i oparcie ich o blat stołu podczas rozmowy, przytulanie – to komunikaty otwartości i ciepła, które wzmacniają więź i dają poczucie zaufania i bezpieczeństwa.

5. Wzajemne słuchanie

To chyba jasne, że nikt nie lubi być ignorowany, szczególnie jeśli ma coś ważnego do powiedzenia. Pary z długoletnim stażem, wciąż cieszące się dobrą relacją, potrafią się słuchać. Jeśli nie macie czasu na codziennie rozmowy o ważnych sprawach, możecie zastosować jedno z ćwiczeń proponowanych parom przez Monikę Maj-Osytek w książce „Komunikacja niewerbalna”. Raz w tygodniu znajdźcie ok. 4 godziny dla siebie. Najlepiej w weekend. Podczas pierwszych dwóch godzin niech mówi tylko jedna osoba. Druga nie wtrąca się, nie krytykuje, co najwyżej przytakuje i - oczywiście – słucha. To dobry sposób, by nadrobić zaległości z całego tygodnia. W trakcie wypowiadania monologu będziecie mieli szansę podzielenia się swoimi przeżyciami, uczuciami, ciekawymi informacjami. Słuchając, dowiecie się wielu nowych rzeczy o swoim partnerze. To ćwiczenie zbliży was do siebie, otworzy na drugi punkt widzenia i pozwoli zrozumieć, dlaczego jesteście razem.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)