Badania potwierdzają, że regularne uprawianie seksu wywiera korzystny wpływ na nasze zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Miłosne igraszki w łóżku m.in. łagodzą stres, zwiększają pewność siebie, budują więzi i zaufanie, poprawiają odporność i zmniejszają ryzyko wystąpienia ataku serca.
Ile seksu potrzebujesz, żeby mieć poczucie szczęścia? Z jaką częstotliwością należy go uprawiać, aby osiągnąć prawdziwe zadowolenie w życiu? Przeczytaj, co mówią na ten temat naukowcy.
Więcej nie zawsze znaczy lepiej
Czasem zmuszasz się do seksu, ponieważ pragniesz zadowolić swoją drugą połówkę? Kochasz się z partnerem, mimo że nie zawsze masz ochotę na zbliżenie po ciężkim dniu pracy? Uprawiaj seks wyłącznie wtedy, kiedy naprawdę czujesz taką potrzebę.
Zgodnie z wynikami najnowszego badania opublikowane na „Social Psychological & Personality Science” więcej nie zawsze znaczy lepiej. Okazuje się, że seks uprawiany każdego dnia wcale nie zapewnia poczucia szczęścia i bliskości pomiędzy partnerami.
Jak często uprawiać seks?
Skoro nie codziennie, to jak często w takim razie powinniśmy się kochać? Według badania, aby osiągnąć satysfakcję seksualną i mieć poczucie szczęścia, najlepiej uprawiać seks raz w tygodniu. Pary, które kochają się trzy lub cztery razy w tygodniu, wcale nie czują się szczęśliwsze od tych, które sypiają ze sobą raz na tydzień.
Udane życie erotyczne wpływa na poczucie szczęścia
Amy Muise z Dalhousie University w Kanadzie - badaczka specjalizująca się w relacjach seksualnych i pomysłodawca najnowszej analizy - wyraża przekonanie, że satysfakcjonujące współżycie seksualne determinuje poczucie szczęścia i zadowolenie ze związku.
Jej zdaniem uprawianie seksu częściej niż raz w tygodniu nie podnosi poziom odczuwanego szczęścia, lecz także go nie obniża. Oczywiście jeśli para nie sypia ze sobą z poczucia obowiązku, nie zmusza się do zbliżenia. Badaczka uważa, że seks powinno się uprawiać tylko wtedy, gdy naprawdę ma się na to ochotę. W przeciwnym wypadku odczuwanie naturalnej przyjemności nie jest możliwe.
Jakie nieścisłości występują w badaniu?
Autorka najnowszej analizy ma świadomość niedoskonałości badania. Po pierwsze nie jest pewne, co pojawia się pierwsze: seks czy poczucie szczęścia. Może zachodzić taka sytuacja, że częstszy seks wcale nie musi mieć wpływu na poczucie szczęścia. Po drugie faktycznie seks raz w tygodniu satysfakcjonuje większość par, ale inni mogą równie dobrze potrzebować do więcej lub mniej.
Badaczka koncentruje się przede wszystkim na ważnej korzyści wynikającej z analizy. Uważa, że dzięki niemu pary częściej będą poruszać tematy dotyczące ich wspólnego pożycia seksualnego.
Zobacz również:
Ilu partnerów seksualnych wypada mieć? 7 sygnałów, że mężczyźnie chodzi tylko o seks 5 powodów, dla których faceci uwielbiają seks oralny