Dlaczego po alkoholu ludzie wydają się bardziej atrakcyjni?
Zespół z Uniwersytetu w Bristolu przeprowadził badania dotyczące postrzegania stopnia atrakcyjności osób płci przeciwnej przed i po alkoholu. Badanym przedstawiono fotografie modelek i modeli oraz poproszono o ocenę atrakcyjności prezentowanych osób. Okazało się, że już po stosunkowo niewielkiej dawce trunku (odpowiadającej 250 ml wina), osoby na zdjęciach zostały ocenione na bardziej atrakcyjne niż przed wypiciem alkoholu. Co więcej – badanym, bardziej urodziwe wydawały się również osoby z fotografii będące tej samej płci co respondent (pomimo, że w badaniach brały udział wyłącznie osoby heteroseksualne).
Wyniki tych obserwacji potwierdzają również szkoccy naukowcy, którzy udowodnili, że po dwóch kuflach piwa, atrakcyjność naszych współtowarzyszy wzrasta nawet o 25%. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem alkoholu zmniejsza się m.in. zdolność postrzegania tzw. asymetrii fizjonomii. To znaczy: zwykle osoby mające symetryczną twarz wydają nam się bardziej atrakcyjne. Po alkoholu nasz mózg zaczyna działać, jak program do obróbki zdjęć – twarze wydają się symetryczne, a ich właściciele – atrakcyjniejsi.
Uważa się, że efekt piwnych okularów ma również związek z oddziaływaniem alkoholu na ośrodek w mózgu, jakim jest jądro półleżące. Jest to element, który odpowiada za to, jak postrzegamy urodę innych ludzi (jądro staje się bardziej aktywne, gdy ktoś nam się podoba). Alkohol silnie pobudza ten ośrodek, dlatego łatwo dajemy nabrać się na to, że ktoś jest szaleńczo atrakcyjny. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie to zweryfikować – nieznajomego, którego prawdopodobnie więcej nie spotkamy, nie będzie można ocenić „na trzeźwo”, a przecież nie wolno nam też wykluczyć, że rzeczywiście była to osoba urodziwa.
Warto wiedzieć: Co stanowi o atrakcyjności fizycznej człowieka?
Czy tylko alkohol powoduje efekt piwnych okularów?
Nie tylko alkohol wywołuje efekt piwnych okularów. Wpływa na niego również kondycja wzroku patrzącego, natężenie oświetlenia i klarowność pomieszczenia. To dlatego efekt ten „włącza się” najczęściej na różnego rodzaju spotkaniach w klubach i pubach. Może więc prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji – w takich miejscach, poza nielicznym gronem znajomych, mamy styczność przede wszystkim z obcymi ludźmi. A od kilku drinków do flirtu z nieznajomym droga może okazać się bardzo krótka.
Flirt oczywiście nie jest zły, ale może prowadzić do czegoś, czego następnego dnia możemy żałować. Dlatego, jeśli czujemy, że alkohol przejął kontrolę nad naszym zachowaniem – wstrzymajmy się z kolejnym drinkiem. Skorzystajmy z tego, że jesteśmy w klubie i zacznijmy tańczyć – ruch, poprawiając krążenie, szybciej pozwoli „uciec” alkoholowi z organizmu.
Jakie znaczenie ma kształt szklanki do piwa, z której pijesz?
Okazuje się, że to z jakiej szklanki pijemy piwo ma wpływ na tempo picia. Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu wykazały, że wolniej pijemy piwo ze zwykłej, prostej szklanki. Natomiast jeśli jest ona poszerzana, ma nieregularne kształty – pijemy zdecydowanie szybciej, bo aż o 60%! Przyczyną tego może być fakt, że trudniej wówczas ocenić, ile już wypiliśmy. Warto więc wybrać taką szklankę, z której będziemy pić dłużej i która pozwoli nam oszacować, ile ubyło z niej alkoholu. Rozłożenie picia trunku w czasie nie pozwoli dopuścić do tego, że się upijemy, a na otaczającą rzeczywistość będziemy dzięki temu patrzeć co najwyżej przez różowe okulary.
Polecamy: Jakie są psychologiczne wyznaczniki atrakcyjności?