Czy przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest możliwa?

Czy przyjaźń między kobietą i mężczyzną jest rzeczywiście możliwa bez żadnych zastrzeżeń? Czy też może zawsze gdzieś w tle czai się, przynajmniej z jednej strony, chęć zrobienia jednego kroku naprzód – ku sobie?
/ 04.07.2012 06:10

Czy przyjaźń między kobietą i mężczyzną jest rzeczywiście możliwa bez żadnych zastrzeżeń? Czy też może zawsze gdzieś w tle czai się, przynajmniej z jednej strony, chęć zrobienia jednego kroku naprzód – ku sobie?

Czy przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest możliwa?

Fot. Fotolia

Libido w przyjaźni

Naukowcy przeprowadzili już setki studiów i analiz na ten temat. Konkluzje zdają się wspierać obie strony - tych, wierzących w ponadpłciowe kumpelstwo i tych, którzy uznają zawsze wyższość seksualnej natury człowieka. Na pewno idea platonicznej przyjaźni nieraz zawisa na ostrzu noża, gdy podczas wspaniałych chwil spędzanych razem na zabawie i rozrywce nagle budzi się libido. Zwłaszcza, że partnerzy obu przyjaciół często sami swoimi podejrzeniami niepotrzebnie podsycają podświadomość.

Udane związki przyjaciół

Kolejna sprawa to rzeczywistość, a konkretnie historie związków, które wszyscy dobrze znają. Większość par, zwłaszcza tych naprawdę udanych, to efekt rozwijającej się latami… przyjaźni. Gdy ludzie dobrze się poznają, nauczą się być ze sobą w dobrych i złych chwilach, zaczną czuć się naprawdę naturalnie i komfortowo w swoim towarzystwie, często pojawiają się uczucia…

Zalety przyjaźni damsko-męskiej

Z drugiej strony, jest wiele przykładów podpierających teorię, że jak najbardziej, damsko-męska przyjaźń może trwać latami i wcale nie naruszać granicy sfery sercowej. Wielu ludzi relacjonując swoje platoniczne związki z kimś przeciwnej płci, zauważa wręcz daleko idące pozytywy. Kobiety są z natury szczęśliwe, że ich przyjaźń z facetami jest tak mało skomplikowana w porównaniu do kontaktów między przyjaciółkami. Nie ma plotek, zazdrości, obgadywania i dziwnych emocji. Mężczyźni zwykle łatwiej otwierają się i mówią o swoich uczuciach rozmawiając z zaufaną kobietą, niż z kumplem. Nie muszą udawać macho, jak w przypadku podrywania, mogą okazać słabość i liczyć na zrozumienie. Przyjaźń z kobietą to dla nich również wspaniała okazja poznania tajemnic skomplikowanej niewieściej psychiki i fizjologii – a to wspaniała podstawa do relacji uczuciowych w przyszłości.

Podsumowując, przyjaźń damsko-męska na pewno jest niemożliwa – wszystko zależy od podejścia obu stron: jeśli reguły są jasne, a oboje partnerów ma świadomość, że zbliżanie się do granicy ich złamania stawia całą relację pod znakiem zapytania, to perspektywy są jak najbardziej pomyślne. Jeśli zaś tego związku nie da się utrzymać na poziomie platonicznym, to może dobry znak, że to wspaniały zalążek miłości?

Redakcja poleca

REKLAMA