Dlaczego Polacy wypadają gorzej?
Obok braku zdolności bądź chęci do tworzenia egalitarnych związków oraz hołdowania patriarchalnym zasadom relacji genderowych, polskim mężczyznom brakuje także innych cech.
„Polacy jako potencjalni partnerzy wypadają zdecydowanie gorzej od mężczyzn z innych krajów. Dlaczego? Są brzydcy, aseksualni, oferują mało „funu”, często wykazują zachowania na zasadzie „całujemy rączki”, są krytyczni i uważają wiele „normalnych” rzeczy za przejaw nadmiernego wyzwolenia.
Maniery polskich mężczyzn – czy dobre?
Tym samym zasygnalizowane zostają kolejne problemy związane z mentalnością młodych polskich mężczyzn. Jednym jest brak manier, który objawia się wykonywaniem gestów „na pokaz”, które mają przysłonić nieumiejętność prawdziwego i długofalowego „[...] zachowania się z klasą wobec kobiet”, „[...] myślenie, że otworzenie drzwi kobiecie, to już szczyt jej marzeń, zapatrzenie w siebie [...], często brak dobrych manier”. Tego typu wypowiedzi korespondują z konkluzjami z badań jednej z autorek na temat damsko-męskiego savoire-vivre’u w Polsce.
„Tego rodzaju czynności odgrywane są głównie w sferze publicznej, a co za tym idzie, mają charakter działań „na pokaz”, które służyć mają przede wszystkim dobremu zaprezentowaniu się ich „dawcy” – w tym przypadku mężczyzny – w oczach otaczającej go widowni. Jak pisze Goffman: „Osoba znajdująca się w bezpośredniej obecności innych ma na swój użytek całe mnóstwo słów, gestów, zachowań i drobnych zdarzeń, za pośrednictwem których, celowo lub nie, może symbolicznie wyrażać swój charakter i postawy. W naszym społeczeństwie obowiązują konwencje towarzyskie, które nakazują jednostce adekwatnie stosować te środki wyrazu, przekazując za ich pomocą właściwy obraz siebie, poważanie należne innym obecnym i szacunek dla sytuacji”. Zdaniem respondentów tego rodzaju gesty, oprócz czysto symbolicznego znaczenia, nie mają obecnie żadnego innego. W niewielkim stopniu angażują ich „dawcę”, a częstotliwość ich wykonywania jest niewielka, przez co posiadają one iście okazjonalny charakter”.
Zobacz też: Na czym polega przyjaźń między mężczyznami?
Czy polscy mężczyźni potrafią flirtować?
Kolejnym zauważonym przez respondentki problemem polskich mężczyzn jest nieumiejętność flirtowania i swobodnego wchodzenia w relacje z kobietami. „Polska to kraj, według mojej portugalskiej koleżanki, gdzie najtrudniej się flirtuje na całym świecie!”. Polscy mężczyźni nie potrafią bawić się z kobietami, mają problemy z podjęciem inicjatywy, nie są swobodni. Tym samym przegrywają w konkurencji z bardziej „wyluzowanymi” obcokrajowcami:
„Uważam, że polskie kobiety z racji tego, że mają większy dystans do siebie, co bierze się z pewności siebie, będą naturalniejsze w rozmowie z kolegami z pracy, pozwolą sobie na niewinne żarty i będą potrafiły obrócić każdą sytuację na swoją korzyść. Polscy mężczyźni z kolei najczęściej będą dopatrywać się w ich słowach krytyki, będą spięci i bardzo często się naburmuszą! Flirtowanie w barze, klubie, gdziekolwiek. Jak często to kobieta musi kierować sytuacją i w dodatku robić to tak zręcznie, aby facet się tego nie domyślił, bo będzie po romansie, zanim na dobre się on rozpocznie”.
Zobacz też: Polscy mężczyźni kontra obcokrajowcy - jakie różnice?
Fragment pochodzi z książki „Karuzela z mężczyznami” Katarzyny Wojnickiej i Eweliny Ciaputy (wydawnictwo Impuls, Kraków 2011).