Co o walentynkach sądzą single?

Czy osoby samotne obchodzą walentynki? Co o Dniu Zakochanych sądzą single? Jak współcześnie postrzegamy osoby, które nie mają partnerów?
/ 11.06.2019 08:37

walentynki singla

fot. Fotolia

Walentynki na dobre zadomowiły się w Polsce. Dzień po nich przypada Dzień Singla, który nie przyjął się w naszym kraju. Dlaczego osoby bez partnera wolą świętować Dzień Zakochanych zamiast celebrować bycie wolnym? Jak postrzegają Walentynki osoby, które dopiero szukają partnera? Bojkotują ten dzień na imprezach anty-walentynkowych czy korzystają z okazji do poznania nowych osób? Odpowiedzi na te pytania udzieliło ponad 1400 użytkowników portalu randkowego Przeznaczeni.pl.

  • 70% osób, które dopiero szukają partnera, nie obchodzi Dnia Zakochanych. Nie wynika to jednak z negatywnego postrzegania 14 lutego.
  • Aż 80% singli nie obchodzi Walentynek z powodu braku partnera.
  • Święto Zakochanych jest bardzo ważne dla 30% singli. Zwykle też biorą sprawy w swoje ręce i uczestniczą w przygotowanych dla nich imprezach.

Potwierdza to ekspert ds. relacji damsko-męskich Grzegorz Kordek:

Dzisiejszy singiel jest aktywny, otwarty, nie zamyka się w czterech ścianach. Postrzeganie osób samotnych zmieniło się, jest dużo mniej krytyczne i negatywne niż nawet dekadę temu. Bycie singlem nie budzi już skrajnych emocji. Dzięki temu w grupie osób, które nie są w związkach, nie ma potrzeby łączenia się przeciwko krytyce, wspólnej walki, barykadowania się. Wręcz przeciwnie, single coraz bardziej otwarcie mówią o tym, że są sami, ale szukają poważnego związku.  

Pozytywne nastawienie singli do Dnia Zakochanych wydaje się wynikać z tego, że osoby bez pary stan bycia samym traktują przejściowo, nie jako powód do świętowania. Kolejnym trendem Dnia Zakochanych jest okazywani sympatii nie tylko w parze, ale także w rodzinie, lub wśród przyjaciół.

  • W otoczeniu singli aż 76% osób świętuje Dzień Zakochanych. Pokrywa się to z odpowiedziami o ważność Walentynek wśród osób żyjących w pojedynkę.
  • Jedynie 20% singli deklaruje, że w ogóle nie uznają tego święta i nie planowałoby na ten dzień nic szczególnego, nawet gdyby szli przez życie w parze.
  • Połowa singli szukających partnera przez portal Przeznaczeni.pl oczekuje, że tego dnia wydarzy się im coś pozytywnego.

Zobacz też: 10 pomysłów dla singli na walentynki!

Źródło: materiały prasowe Przeznaczeni/mn