Ból, brak ochoty na seks i brak orgazmu

Najpierw ból podczas stosunku, później brak ochoty na seks i brak orgazmu - co może być przyczyną nagłej utraty przyjemności z seksu? Na pytanie użytkowniczki odpowiada Izabela Dziugieł, psycholog z Przystani Psychologicznej.
Ból, brak ochoty na seks i brak orgazmu

Witam serdecznie i bardzo proszę o poradę.

 Mam 25 lat, od kilku miesięcy jestem szczęśliwa mężatką a od roku mamą, lecz problem pojawił się 3 miesiące temu. Od jakiegoś czasu podczas stosunku odczuwałam ogromny ból w środku. Byłam u lekarzy ale nikt nie wiedział czym ten ból jest spowodowany. Teraz nie odczuwam już bólu, lecz moja ochota na sex całkiem minęła i to mnie przeraża. Wcześniej seks z moim mężem sprawiał mi wielką przyjemność a teraz chciałabym żeby do stosunku nie dochodziło. Gdy już tak się staje, nie odczuwam przyjemności, choć mój mąż robi wszystko co możliwe żeby mi ją sprawić. Proszę pomóżcie bardzo bym chciała znów czuć rozkosz podczas zbliżenia, ponieważ bardzo kocham męża

To odważne z pani strony, że nie boi się pani mówić o swoich trudnościach, jak również prosić o pomoc. Wiele kobiet w pani sytuacji nie decyduje się na taki krok, a problem, który pani zgłasza, może statystycznie dotyczyć ok. 1/4 populacji kobiet! Z tego co pani opisała, na początku pojawił się ból podczas stosunku. Nie opisuje pani jednak jakiego rodzaju to był ból i gdzie był umiejscowiony. Rozumiem też, że była pani u ginekologa i przyczyna organiczna (chorobowa) bólu nie była zdiagnozowana, można więc pokusić się o wniosek, że być może ból miał podłoże psychiczne. Jednak jest tu za mało danych, żeby można jasno ustalić przyczynę.

Zobacz także: Brak orgazmu - kiedy to poważny problem?

Później jak pani zgłasza, przestała mieć pani ochotę na zbliżenia z mężem. Na pewno potrzeba tu więcej danych, żeby móc dawać jakiekolwiek rozwiązanie, ale żeby chociaż mogła się pani zbliżyć do odpowiedzi warto przemyśleć następujące zagadnienia:

- Czy pożycie seksualne w ogóle panią nie interesuje? Czyli, czy nie odczuwa pani pożądania w ogóle, czy jest ono w jakiś sposób uwarunkowane?

- Czy po porodzie miała pani badane poziomy hormonów?

- Czy ma pani jakąś przewlekłą chorobę? Czy zaczęła pani brać jakieś leki, których wcześniej nie brała?

- Czy odczuwa pani obniżony nastrój - bywa pani nietypowo dla siebie smutna, rozdrażniona, płaczliwa?

- Czy poza problemem z pożądaniem, nie występują jakieś inne trudności w relacjach z mężem?

Powyższe pytania mogą pani pomóc w uszczegółowieniu problemu, a być może naprowadzą na prawdziwą przyczynę trudności z pożądaniem. Najlepiej jednak byłoby się udać do specjalisty, ponieważ "przeczekanie" przy takich trudnościach, może skutkować ich spiętrzeniem.

Zobacz także: Kryzys w związku - czy jest jeszcze jakaś szansa?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)