Twój intymny alfabet

W tym krótkim przewodniku znajdziesz sposoby na to, jak ustrzec się infekcji intymnych.
/ 09.12.2008 09:17

Lato nie musi ci się już dłużej kojarzyć z infekcjami intymnymi, które skutecznie odbierają ci ochotę na seks. Wystarczy, że od dziś zaczniesz przestrzegać paru prostych zasad.

Antybiotyki
Ginekolog zleca je w przypadku zakażenia bakteriami, np. Escherichia coli. Jeśli stosujesz gałkę z antybiotykiem, pamiętaj też o dopochwowych kapsułkach z bakteriami kwasu mlekowego (np. Lactovaginal, stosuj go równocześnie oraz przez dwa tygodnie po ostatniej dawce). Zapobiegniesz nawrotowi infekcji.

Bakterie dobre i złe
W pochwie zdrowej kobiety jest ich mnóstwo. Te złe są stale zwalczane przez dobre bakterie kwasu mlekowego. Gdy słabnie odporność organizmu, złe rozmnażają się, wywołując stany zapalne. Objawem jest pieczenie i świąd oraz żółtawa wydzielina o nieprzyjemnym zapachu.

Ciepło sprzyja infekcjom
Im cieplej, tym łatwiej o problemy. To raj dla grzybów i bakterii. Jeżeli masz częste infekcje, w upalne dni chodź po mieszkaniu bez majtek. Unikaj też noszenia obcisłych dżinsów, które sprzyjają przegrzaniu.

Dieta – polub kiszonki
Aby nie chorować, warto zadbać o dietę, dzięki której błony śluzowe dróg rodnych będą gładkie i nawilżone, a zatem odporne na mikroby. Włącz do jadłospisu tłuste ryby, nasiona dyni i słonecznika, jedz także dużo kiszonek, pij kefir i jogurt.

Grzybica pochwy – co za koszmar!
Najczęstsza w lecie, sprzyjają jej pobyt na basenie, korzystanie z publicznych brodzików, noszenie bielizny ze sztucznych tworzyw. Objawy: świąd i wydzielina przypominająca grudki sera. Lekarz zleca zwykle tabletki doustne (np. Fluconazol, Ketokonazol) oraz gałki przeciwgrzybicze. Profilaktycznie myj się płynem intymnym, zawierającym bakterie kwasu mlekowego (na przykład Lactacid).

Higiena intymna - bardzo ważna sprawa
To nie tylko podmywanie się dwa razy dziennie (dla kobiet w różnym wieku przeznaczone są różne płyny intymne), ale też codzienna zmiana bielizny i dbanie o czystą pościel. W podróży miej zawsze przy sobie środek dezynfekujący toaletę, wannę lub brodzik, najlepiej kryształki nadmanganianu potasu. Kilka kryształków tego środka wystarczy, by kąpać się bez obaw.


Irygacje mogą pomóc
Dziś płukanie pochwy stosuje się rzadko. Jednak w przypadku nawracających zakażeń zaleca się np. irygacje środkiem łagodzącym ból i stany zapalne, np. Aflovag, Tantum Rosa.

Kąpiel. Im krótsza, tym lepiej
Lepszy szybki prysznic niż długie siedzenie w wannie. Zakażeniom sprzyjają płyny do kąpieli (środki chemiczne podrażniają delikatne błony śluzowe miejsc intymnych i łatwiej wnikają w nie bakterie).

Leki. Im mniej,tym bezpieczniej
By zdiagnozować chorobę, ginekolog ogląda śluzówkę przez wziernik. Grzybicę rozpoznaje się od razu, bo objawy są charakterystyczne. Inne zakażenia wymagają wykonania wymazu z pochwy na posiew bakteriologiczny. Na wyniki czeka się kilka dni. Wiadomo wówczas, czy antybiotyk został dobrze dobrany i czy zwalczy zakażenie.Mężczyzna - też musi być czujny
W przypadku niektórych infekcji, np. grzybicy lub rzęsistka, partner też powinien się leczyć – zażyć preparat doustny lub tylko smarować się kremem, np. Clotrimazolem. Receptę na leki wypisuje ginekolog. Inaczej łatwo może dojść do nawrotu choroby u kobiety.

Rzęsistek. Bardzo wredny pierwotniak
Ten mikrob (pierwotniak), przenoszony przez mężczyzn, atakuje tylko kobiety. Najłatwiej zarazić się więc od własnego partnera lub na basenie, w toalecie publicznej czy saunie. Objawem jest ból podczas współżycia, upławy i pieczenie miejsc intymnych. Leczy się antybiotykiem. Ważne, by całkowicie się wyleczyć, bo rzęsistek może doprowadzić do niepłodności.

Seks. Zdrowy, ale...
Przed i po współżyciu, zarówno kobieta, jak i mężczyzna, powinni dokładnie się umyć. Jeśli nie masz pewności, że partner jest zdrowy, nie zgadzaj się na kontakt bez prezerwatywy. Ryzykujesz nie tylko zakażenie grzybami lub chorobą weneryczną, ale jeszcze groźniejszymi wirusami HIV, HPV czy żółtaczki zakaźnej typu B i C.

Zapalenie dróg rodnych? Szybko wylecz!
Stan zapalny rozwija się przy każdym zakażeniu pochwy. Jego objawem jest zwykle pieczenie lub swędzenie i nietypowa wydzielina z dróg rodnych. Zawsze konieczna jest szybka wizyta u ginekologa.


Tekst: Aleksandra Barcikowska