Sztuka kochania podczas ciąży

para, kobieta w ciaży
Podczas ciąży miłość może być naprawdę wyjątkowa. Bliskość i czułość możecie okazywać sobie na mnóstwo sposobów.
/ 20.03.2014 15:27
para, kobieta w ciaży
Masz wątpliwości, czy postępujecie właściwie? Odpowiadamy na pytania, które chciałabyś zadać, ale...

Co maleństwo czuje, kiedy się z mężem kochamy? Czy nie zrobimy mu krzywdy? Maluch jest dobrze chroniony wewnątrz worka owodniowego – podczas stosunku nie wnikną tam drobnoustroje ani plemniki, nie dojdzie do poronienia. Macica, od strony szyjki, jest zamknięta warstwą śluzu. Jej skurcze podczas orgazmu nie wpływają na komfort dziecka (czuje ono wtedy tylko delikatne, kołyszące ruchy) ani nie wywołają porodu. W ostatnich tygodniach ciąży orgazm może spowodować niegroźne skurcze Braxtona-Hicksa, trwające nawet do 30 minut po stosunku. Dowiedz się przy okazji również jak matki rujnują swoje życie seksualne.

Boję się, że przestałam być dla męża atrakcyjna.... Co robić?

Jesteś pewna, że on tak właśnie myśli? Większość mężczyzn pozytywnie reaguje na zaokrągloną talię i pełne piersi. Może się jednak zdarzyć, że przyszły tata czuje się nieswojo, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miał kontaktu z malutkimi dziećmi lub jesteś pierwszą „ciężarówką” w waszej rodzinie. Może jest mniej spontaniczny, bo podświadomie obawia się, że zrobi tobie lub maleństwu krzywdę? Albo jego zapał w sypialni studzi twoja mina pod tytułem: „Jestem gruba! Jak to możliwe, że ci się podobam?”. Koniecznie porozmawiajcie o tym, co czujecie. To naprawdę pomaga.

Dlaczego to ja nie mam teraz ochoty na seks?
Tak czuje wiele kobiet. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży. Trudno emanować erotyzmem, gdy zasypia się na stojąco, ma się mdłości... A gdy miną te dolegliwości, pożądanie słabnie z powodu bólu kręgosłupa, niewygodnego brzucha w rozmiarze XXL. Wpływ na życie seksualne ma też to, jak zareagowałaś na ciążę. Jeśli cię zaskoczyła i czujesz, że to koniec wolności, swe rozgoryczenie możesz podświadomie przenieść na jej sprawcę. I przeciwnie. Niektóre kobiety tracą zainteresowanie seksem, gdy są wreszcie w upragnionej ciąży, skupione tylko na niej. Co na to można poradzić? Jeżeli boli cię kręgosłup, poproś męża, żeby wymasował ci plecy. A może wypróbujecie jakąś nową pozycję? Jeśli mimo wszytko nie wróci ci ochota na seks, przypomnij sobie narzeczeńskie czasy i zaproś męża na romantyczną randkę, na kolację przy świecach...

Czy wcześniejsze poronienia to przeciwwskazanie do uprawiania seksu?
Najlepiej jest powstrzymać się od pełnego współżycia przez pewien czas. Jak go wyliczyć? Do terminu ciąży, w którym nastąpiło ostatnie poronienie, dodaj cztery tygodnie. I przez ten okres powstrzymaj się od stosunków. Potem, jeśli wszystko przebiega prawidłowo, nie ma plamień, przedwczesnych skurczów ani innych niepokojących objawów – możecie cieszyć się seksem.

Co zrobić, gdy po stosunku pojawi się plamienie?
Nawet drobne krwawienie z pochwy należy skonsultować z lekarzem. Trzeba sprawdzić, czy doszło tylko do niewielkiego otarcia śluzówki szyjki macicy podczas stosunku, czy też sprawa jest poważniejsza. Jeśli to jedynie otarcie, nie trzeba ograniczać kontaktów seksualnych. Ale lepiej wybierać pozycje, podczas których penetracja jest płytsza (im głębiej, tym śluzówka jest wrażliwsza na mechaniczne otarcia).

Mam przedwczesne skrócenie szyjki macicy – czy to znaczy, że nie mogę się już kochać?
To zależy, w jakim okresie ciąży doszło do rozpoznania tej nieprawidłowości i jak duże jest skrócenie. Jeśli konieczne było zabezpieczenie ujścia szyjki macicy szwem lub pessarem, unikaj penetracji pochwy. Gdy skrócenie jest nieznaczne i lekarz stwierdzi, że nie postępuje, można ostrożnie powrócić do pełnego współżycia.

W jaki sposób kochać się w drugiej połowie ciąży?
Brzuszek jest już wtedy większy, więc pozycja klasyczna odpada. Wybór innej zależy od was, najważniejsze jest oczywiście to, żeby było wam wygodnie. Skorzystajcie z naszych rysunkowych podpowiedzi (na poprzedniej stronie) – przedstawiają pozycje, które warto wypróbować.

A może w ostatnich miesiącach lepiej jest unikać seksu?
Z medycznego punktu widzenia nie jest to konieczne – aż do czasu odejścia wód płodowych. Jeżeli jednak bardzo boisz się przedwczesnego porodu (takie zagrożenie istnieje jedynie w ciąży wysokiego ryzyka, czyli gdy nosisz bliźniaki, cierpisz na niewydolność szyjki macicy lub kiedyś urodziłaś przed terminem), pamiętaj, że przyjemność erotyczną można czerpać nie tylko z pełnego zbliżenia, ale także z czułych pieszczot.

Minął już mój termin porodu. Czy stosunek seksualny może troszkę pogonić malucha?
Nie ma na to niezbitych dowodów, ale warto próbować. Podczas orgazmu w organizmie kobiety wydziela się oksytocyna, hormon wywołujący skurcze macicy. W spermie znajdują się prostaglandyny, które powodują rozwieranie się szyjki macicy. Oczywiście zadziałają one, dopiero gdy na poród będzie już czas! Na taką ich ilość, jaka jest w męskim nasieniu, szyjka macicy staje się wrażliwa po 38 tygodniu ciąży.

Redakcja poleca

REKLAMA