Sny erotyczne rozszyfrowane

Przychodzą często zupełnie z zaskoczenia i wprowadzają nas w scenariusze od upojnych po jeżące włos na głowie. Psychologowie są zdania, że to nie przypadek…
/ 20.06.2011 07:58

Przychodzą często zupełnie z zaskoczenia i wprowadzają nas w scenariusze od upojnych po jeżące włos na głowie. Psychologowie są zdania, że to nie przypadek…

Sny erotyczne jak inne sny wynikają z naszego życia - naszych doświadczeń, myśli, pragnień, wyobrażeń, ale też bardzo często nieuświadamianych nawet potrzeb czy obaw. Wyswobadzają nas ze sztywnych ram społecznych konwencji pozwalając „przeżyć” sceny, o których możemy tylko fantazjować, nierzadko z poczuciem winy, a nawet doprowadzić nas do orgazmu. Z badań Kinseya wynika, że 40% kobiet w wieku do 45 lat doświadczyła nocnego szczytowania. O panach nie trzeba nawet pisać, chociaż ejakulacje nocne zdarzają się mężczyznom zwykle w młodym wieku, podczas gdy u kobiet pojawiają się zwykle po trzydziestce, a nawet czterdziestce.

Intensywność, a nawet perwersyjność naszych mokrych snów nie może być powodem do niepokoju. Według Freuda, to nasz mózg zmyślnie buduje scenariusze, które pozwalają na osiągnięcie rozkoszy i rozładowanie codziennego stresu - coś jak nocne doładowanie baterii. Nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością, nie świadczą o chorobach, nie są powodem do poczucia obrzydzenia czy wyrzutów sumienia.

Psychologowie zgadzają się wszak, że symbolika snów erotycznych może nie być przypadkowa, jakkolwiek daleka jest od dosłowności. Niektóre nocne wizje obejmujące seksualną penetrację wydają się wskazywać na brak seksu i niezaspokojone libido. Sny o zabarwieniu romantycznym - całowanie, dotykanie, tulenie są natomiast traktowane jako objaw szczęścia i dobrego samopoczucia.

Więcej o symbolice snów erotycznych:

 

Nagość

Nagość, zwłaszcza ta krępująca, na przykład w miejscu publicznym, symbolizować może poczucie winny lub niższości. To metafora na trudne sytuacje życiowe, w których czujemy się obnażeni, krzywdzeni, traktowani z góry. Jeśli nagości towarzyszy poczucie wstydu i strachu, że ktoś zobaczy, to warto zastanowić się czy nie czai się w nas strach przez związkiem, otwarciem się na drugiego człowieka w sposób naturalny i głęboki.

Sen, w którym brzydzi nas czyjaś nagość może sugerować niepokój czy awersję związane z poznawaniem drugiego człowieka, akceptowaniem jego prawdziwego „ja”.
Wreszcie, nagość może również świadczyć o tęsknocie za niewinnością dzieciństwa - zmęczeni dorosłością, społecznymi konwencjami i wymaganiami, chcielibyśmy być znowu nadzy, wolni, beztroscy…

 

Niewierność

Sny o zdradzie interpretowane są często dość dosłownie - czujesz, że w twoim związku czegoś brakuje, po cichu, albo nawet całkiem nieświadomie, marzysz o nowym partnerze, innej jakości miłości, ekscytacji nowością, świeżością. To naturalne dla obu płci, że kusi nas obce i przynajmniej mentalnie mamy skłonności do poligamii. Warto zastanowić się, czy to nie znak, aby w naszym związku coś zmienić, ożywić, upikantnić…

Jeśli śni nam się bycie zdradzanym to może być podszept sumienia - zdajemy sobie sprawę, że zaniedbujemy uczucia czy potrzeby drugiej osoby i umysł podszeptuje nam do czego to może prowadzić. Czasem to też sygnał własnych obaw i niepewności, zwłaszcza kompleksów i poczucia niższości, które przeszkadzają nam czuć się w 100% kochanymi. Zwłaszcza nad tym warto się zastanowić…

 

BDSM

AZ

Jeśli śni ci się bycie wiązanym i torturowanym seksualnie, to warto pomyśleć czy nie jesteś przypadkiem więźniem narzuconych sobie samemu ograniczeń, czy to w sferze intymnej czy zwykłej ludzkiej ekspresji.

Wizje bycia osobą dominującą w seksie mogą sugerować niezaspokojoną chęć władzy i kontroli, albo okres podwyższonego poczucia duchowości i samoakceptacji. Masochizm oznaczać może potrzebę intensywniejszych doznań.

Z kolei bycie ofiarą sadyzmu może mieć związek ze skrywanym tłamszonym gniewem, zwłaszcza z okresu dzieciństwa - jakby sumienie próbowało nas ukarać za przeszłość. Gwałt, o którym często śnią kobiety, ma zwykle znaczenie bardziej dosłowne i symbolizuje nieuświadamianą chęć bycia zniewoloną, zdominowaną, a nawet upokorzoną - czyżby feminizm gorzko nam się odbijał?

 

Orgie

Sny o orgiach, seksie zbiorowym i szaleństwach erotycznych w atmosferze wyuzdania to zwykle bardzo zdrowy znak. Takie wizje najczęściej „trapią” osoby o rozwiniętej seksualności i gorącej pasji, niestety, niekoniecznie zrealizowanych. Powtarzające się orgastyczne sny są więc dobrym powodem do rozważenia seksualnych eksperymentów i zgłębiania afery własnego pożądania w bardziej aktywny niż dotychczas sposób.

Czasem seksualna orgia w śnie, jeśli przytłaczająca i przerażająca, może też symbolizować zagubienie, brak jasnego kierunku w życiu, skupienie się na zbyt wielu sprawach na raz.

 

Homoseksualizm

Sny o seksie z przedstawicielami tej samej płci, o ile nie mamy skłonności homoseksualnych, mogą wskazywać na pozytywny stosunek do siebie samego, samo-akceptację, odnalezienie w życiu harmonii i zgody z samym sobą. Jeśli są to jednak stosunki okraszone wstrętem i strachem, to psychologowie sugerują, że mogą oznaczać niepewność i kompleksy w zakresie własnej kobiecości czy męskości. Jeśli nie czujemy się dobrze i pewnie w towarzystwie płci przeciwnej, jeśli ogranicza nas wstyd i zahamowania, to nie dziwmy się homoseksualnym wizjom w nocy.

Z kolei, sny o naszych partnerach czy osobach interesujących wykazujących homoseksualne zachowania mogą oznaczać obawę przed poczuciem odrzucenia czy braku zainteresowania. To jakby nasz mózg sugerował nam, że nic z tego nie będzie…

 

Kazirodztwo

To senny temat budzący szczególnie wiele kontrowersji, aczkolwiek powszechniejszy niż się sądzi. Mężczyzna śniący o seksie z własną córką może borykać się z nagromadzeniem sekretnych fantazji seksualnych. Współżycie z własną matką czy ojcem bywa oznaką emocjonalnego braku i infantylnych żądzy wynikających z zaburzonych podstaw seksualności, uczuciowej niedojrzałości.

Erotyka między rodzeństwem wskazuje na pozytywne pogodzenie w sobie idei męskości i kobiecości, akceptację dla odmienności płci. Czasem, sny o praktykach seksualnych w rodzinie są również skrytą nadzieją na pogodzenie się, zaprzestanie kłótni, znalezienie wspólnego języka.

Redakcja poleca

REKLAMA