Seks w dojrzałym wieku - 5 faktów i mitów

Seks w dojrzałym wieku - fakty i mity. Satysfakcjonujący seks to domena dwudziestolatków? Nic bardziej mylnego. Z upływem lat życie erotyczne bywa jeszcze lepsze. Obalamy mity, przybliżamy fakty.
/ 08.09.2014 09:47

Seks w dojrzałym wieku - fakty i mity. Satysfakcjonujący seks to domena dwudziestolatków? Nic bardziej mylnego. Z upływem lat życie erotyczne bywa jeszcze lepsze. Obalamy mity, przybliżamy fakty.

5 faktów i mitów na temat seksu w wieku dojrzałym

Fot. Depositphotos

Powszechnie uważa się, że udany seks mają dwudziestolatkowie. Jednak to bardzo mylne podejście do tematu. Z wiekiem życie erotyczne wcale nie gaśnie. Być może nie jest tak intensywne jak za młodu, ale zwykle o wiele bardziej satysfakcjonujące i nabiera innych wartości. Partnerzy w dojrzałym wieku zazwyczaj zdecydowanie lepiej znają wzajemne potrzeby, wszelkie tematy tabu i zahamowania  mają już za sobą, ich życiem erotycznym nie rządzą hormony, za to w związku dominuje doświadczenie i zaufanie. I to zwykle procentuje spełnionym życiem erotycznym, bo wbrew pozorom tu wcale nie ma ograniczeń wiekowych. Jest tylko jeden warunek: udany związek i zdrowe relacje, również seksualne.

Oto najczęstsze fakty i mity, związane z życiem seksualnym w dojrzałym wieku:

Mit: Ludzie tracą zainteresowanie seksem po osiągnięciu pewnego wieku.

Fakt: Udane życie seksualne i zainteresowanie seksem uzależnione jest od jakości związku. Jeśli przez lata między partnerami piętrzyły się nieporozumienia, nie ma mowy o udanym seksie. Za to, jeśli relacje między nimi są zdrowe, zainteresowanie seksem nie słabnie. Osoby po 60. będące w udanym związku uważają, że ich życie erotyczne jest bardziej satysfakcjonujące. Partnerzy zwykle mają więcej czasu dla siebie i stabilną sytuację w wielu obszarach życia, co sprzyja udanemu życiu erotycznemu, do tego doskonale znają swoje ciała i wiedzą, w jaki sposób sprawiać przyjemność.

Czy wiesz, że...
Osoby regularnie ćwiczące osiągają orgazm częściej i łatwiej niż te, które wcale nie uprawiają sportu. Może już dziś warto pomyśleć o wysiłku fizycznym, który zaprocentuje lepszą formą, także seksualną.

Mit: W pewnym wieku mężczyzna traci zdolność osiągnięcia erekcji.

Fakt: Zaburzenia z erekcją zwykle wiązane są z wiekiem, owszem niższy poziom testosteronu ma wpływ na mniejszy popęd seksualny, ale i ludzie młodzi  miewają podobne problemy. Przyczyną problemów z erekcją mogą być przyjmowane lekarstwa, choroby (np. związane z krążeniem, prostatą, itp.), dieta. Mężczyzna w dojrzałym wieku potrzebuje więcej stymulacji fizycznej, aby poczuć podniecenie, a wzwód może nie być tak silny jak za młodu. Po wytrysku musi też upłynąć zdecydowanie więcej czasu, by osiągnąć powtórną erekcję, ale za to trwa ona dłużej. Są plusy takiej sytuacji, gdyż za młodu mężczyźni są zwykle zbyt szybcy.

Mit: Kobieta wraz z wiekiem traci zdolność przeżywania orgazmów.

Fakt: Wiele kobiet po menopauzie, przeżywa orgazmy i to bardziej intensywne oraz częściej niż w młodości. Ma na to wpływ kilka czynników: znajomość własnych potrzeb i ciała, dłuższa gra wstępna, lepsza znajomość potrzeb kobiecych i wiedza partnera, większa otwartość, itp.

Mit: Kobiety z wiekiem tracą zainteresowanie seksem z powodów psychologicznych lub/i emocjonalnych.

Fakt: Kobiety mogą mieć obawy przed seksem z powodu czynników fizycznych. Spadek estrogenów w okresie menopauzy przyczynia się do suchości pochwy, co z kolei powoduje dyskomfort, otarcia i ból. Sytuację tę zwykle rozwiązuje stosowanie nawilżających lubrykantów, ewentualnie kremów na bazie estrogenów, po konsultacji z ginekologiem. I tu kluczowym czynnikiem jest udany związek oraz komunikacja z partnerem.

Czy wiesz, że...
Ćwiczenia mięśni Kegla zwiększają satysfakcję z seksu i sprawiają, że kobieta łatwiej osiąga orgazm. Ćwiczyć mogą także mężczyźni.

Mit: Masturbacja jest przyczyną mniejszej satysfakcji z seksu z partnerem.

Fakt: Masturbacja jest alternatywną formą zaspokojenia popędu seksualnego. Jeśli nie jest stosowana w sposób patologiczny, może być doskonałym sposobem urozmaicenia życia erotycznego, grą wstępną, przełamaniem łóżkowych schematów.

Z wiekiem wzrasta satysfakcja z seksu, bo następuje lepsze dopasowanie partnerów i synchronizacja potrzeb. Pod warunkiem, że związek jest udany, a relacje i komunikacja zdrowa. Mężczyźni wraz z upływem lat mają zwykle niższy popęd, a kobiety wyższy, skupiają się też na innych wartościach i wzajemnej bliskości. Mają do siebie pełne zaufanie, nie wstydzą się różnorodnych eksperymentów, znają wzajemne potrzeby. Często jest to czas, kiedy odkrywają się na nowo.