Seks w ciąży – w jakiej pozycji?

Stosowanie prezerwatyw znacznie redukuje ryzyko wystąpienia chorób przenoszonych drogą płciową jednak nie jest to środek dający gwarancję bezpieczeństwa /fot Shutterstock
Seks w okresie ciąży nie jest rzeczą zakazaną. Okazywanie sobie miłości, poczucie bliskości i namiętne pocałunki partnera dadzą ci ogromną porcję energii. Jeśli więc nie ma przeciwwskazań i masz ochotę na seks, dlaczego miałabyś go sobie odmawiać?
/ 18.08.2011 15:26
Stosowanie prezerwatyw znacznie redukuje ryzyko wystąpienia chorób przenoszonych drogą płciową jednak nie jest to środek dający gwarancję bezpieczeństwa /fot Shutterstock

Poczucie ciągłego przybierania na wadze, kupowania coraz większych i szerszych ubrań nie nastraja zbyt pozytywnie. Dotyk, ciepło ciała ukochanego, jego bliskość i świadomość, że wciąż kocha tak samo jest lekarstwem na całe zło.

Kochajmy się

Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań możemy się cieszyć wzajemnym zbliżeniem. Pozostaje jeszcze pytanie, czy seks nie zaszkodzi dziecku? Odpowiedź brzmi „Nie”. Dziecko jest chronione przez mięśnie macicy, pęcherz płodowy i płyn owodniowy. Dodatkowo w szyjce macicy jest czop śluzowy chroniący je przed infekcjami.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto na ten temat porozmawiać z lekarzem. Jeśli obawy stoją po stronie partnera, dobrym pomysłem jest wspólna wizyta u ginekologa, który na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości. W końcu ciąża to nie choroba, a rosnący brzuch to nie balon, który pęknie przy dotyku.

Przeczytaj: Czy można uprawiać seks w ciąży?

Ważne wskazówki:

• Kobieta powinna zaakceptować zmieniające się ciało.
• Należy wybrać pozycję seksualną, która chroni brzuch i jest przyjemna dla obojga parterów.
Brodawki kobiety wydzielają hormon przyspieszający poród. Zatem te rejony najlepiej jest omijać podczas pieszczot.
• Zawarte w nasieniu prostaglandyny, mają działanie rozluźniające szyjkę macicy. Trzeba na to szczególnie uważać w okolicy 38 tygodnia ciąży.
• Ból podczas stosunku, krwawienie lub plamienie są sygnałem, że należy przerwać współżycie i natychmiast skonsultować się z lekarzem.
• Stosowanie wibratorów i innych „zabawek” w okresie ciąży nie jest wskazane.

Pozycje dla ciężarnych

• „Na jeźdźca” – Partner leży na plecach. Partnerka siedzi na nim, zwrócona do niego przodem. Brzuch nie jest uciskany. Partnerka kontroluje głębokość penetracji. Można również zastosować pozycję odwróconą. Partnerka, siada tyłem na partnerze, który może pieścić jej pośladki.
Pozycja tylna – partnerka klęczy, może oprzeć się o brzeg łóżka lub oprzeć się na łokciach podkładając pod brzuch poduszkę. Partner klękając, wchodzi w nią od tyłu.
• Pozycja tylna boczna – partnerka leży na boku, partner za nią. Pozycję tę można stosować przez cały okres trwania ciąży. Aby ułatwić wejście penisa do pochwy, partnerka może unieść nogę. Kiedy partner wsunie udo pomiędzy nogi partnerki, będzie mógł intensywniej pobudzać jej łechtaczkę.
• „Kąt prosty” – partnerka leży na plecach z lekko rozsuniętymi i ugiętymi w kolanach nogami. Partner przystawia nogi do jej pośladków i powoli, delikatnie wprowadza penisa do pochwy. Pozycja nie powoduje ucisku brzucha i piersi.

Przeczytaj: Seks w ciąży - kiedy lepiej z niego zrezygnować?

Kiedy nie należy uprawiać seksu w ciąży?

Gdy:

• Wcześniejsze poronienia.
• Poprzednia ciąża zakończyła się porodem przedwczesnym.
Ciąża mnoga.
• Ciąża jest zagrożona.
• Dochodzi do plamień lub krwawień.
• Łożysko jest nieprawidłowo umieszczone.

Redakcja poleca

REKLAMA