Dzieci, seks i antykoncepcja?

Jak rozmawiać z dziećmi o sexie i antykoncepcji? Najczęstsze pytania młodych ludzi dotyczą tabletki po stosunku, zakażeń, infekcji, czy nieplanowanej ciąży.
/ 12.10.2014 11:18

Jak rozmawiać z dziećmi o sexie i antykoncepcji? Najczęstsze pytania młodych ludzi dotyczą tabletki po stosunku, zakażeń, infekcji, czy nieplanowanej ciąży. O tym czy jest dobry moment na rozmowę z dzieckiem o sexie, intymności i antykoncepcji, jak rozmawiać na takie tematy i co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu nastolatka np. po powrocie z ferii, wakacji czy wyjazdu ze szkołą – mówi nasz ekspert - seksuolog Michał Pozdał.

Sprawdź też: Co to jest defloracja?

Jak rozmawiać z dziećmi o sexie i antykoncepcji?

fot. Fotolia

Rodzice nie zawsze wiedzą jak rozmawiać o sexualności, jest to temat dla nich zbyt wstydliwy, albo natrafiają na duży opór przy takiej rozmowie ze strony dziecka.

Przeczytaj: Antykoncepcja dla zapominalskich

Jak to mądrze zrobić i o czym pamiętać? Seksuolog podpowiada:

 

Zwracaj uwagę na zmiany w zachowaniu dziecka

Zwracajmy uwagę na zachowanie naszego dziecka, szzególnie gdy izoluje się od świata i zmienia nawyki. Nastolatki nie lubią się przyznawać do wielu spraw, szczególnie gdy chodzi o sprawy intymne i sferę sexualną. Dlatego nie obarczajmy rodziców odpowiedzialnością, że muszą coś zauważyć. Ale czasem sygnały są bardzo znaczące. Jeśli nastolatka wraca z wyjazdu, wakacji i widzimy zmiany w jej zachowaniu, tj. pogorszenie nastroju, izolację od rówieśników, wycofanie z życia towarzyskiego, spotykanie się tylko z najbliższą przyjaciółką, to powinniśmy zacząć się uważniej przyglądać. Czasem możemy wyczuć, że dziecko nie chce mówić o czymś, co mu bardzo ciąży. Niepokojąca może być też zmiana zachowania, kiedy dziecko cały dzień leży w łóżku, albo zupełnie odwrotnie - nie może spać, czy zmienia nawyki żywieniowe. Tak może się zaczynać depresja.

Ale nie dajmy się zwariować. Może nasze dziecko przeżywa właśnie swoją pierwszą miłość? Nie każdy nastolatek podejmuje od razu współżycie sexualne. Warto jednak trzymać rękę na pulsie.

Jeśli widzimy, że nasze dziecko zmieniło się, szuka konkretnych informacji w Internecie, sprawdza jakie są objawy ciąży, albo znajdziemy test ciążowy w domu, to może świadczyć o tym, że coś się wydarzyło. Nie sprawdzajmy dziecka na każdym kroku, ale bądźmy czujni.

 

Daj dziecku odczuć, że się martwisz

Dajmy dziecku odczuć, że się martwimy i jesteśmy gotowi porozmawiać o jego problemach. Dziecko w trakcie dorastania odsuwa się od rodziców i to jest naturalna sytuacja. Nastolatek chce być traktowany jak dorosły, ale też jeszcze czuje się dzieckiem. Nawet jeśli nie chce z nami rozmawiać, to ważne są takie zwykłe pytania „jak się czujesz?” Dajmy mu odczuć, że się martwimy, ale nie bądźmy w tym zbyt nachalni. Możemy powiedzieć wprost, że widzimy zmiany w jego lub jej zachowaniu po wyjeździe, wakacjach i jeśli coś się stało, to niech wie, że możemy o tym porozmawiać.

Druga ważna sprawa - jeśli dziecko zrobiło coś, czego nie pochwalamy, to powiedzmy mu o tym, ale w taki sposób by się przed nami nie zamknęło. Pamiętajmy, że my też sami popełnialiśmy błędy w młodości i nie znaliśmy ich konsekwencji.

„Nie pochwalałam tego, ale rozumiem że popełnia się błędy, my rodzice jesteśmy do dyspozycji i martwimy się” – to jest komunikat dla dziecka.

 

Stwórz dobry moment do rozmowy o sexie

Dobry moment na rozmowy o sprawach intymnych i antykoncepcji jest wtedy, kiedy my go stworzymy. Jeśli chcemy porozmawiać z dzieckiem o antykoncepcji, zapytać o doświadczenia sexualne, to najlepiej stworzyć dogodną sytuację do takiej rozmowy. Dobrym pretekstem może być ostatnio obejrzany film, który możemy obejrzeć wspólnie, reportaż o nastolatkach, które mają dzieci czy historia naszej koleżanki z przeszłości, która w trzeciej klasie zaszła w ciążę. Ważne, aby rozwinąć opowieść, zainteresować dziecko, a dopiero potem wyjść z propozycją i porozmawiać o tym, co nasz nastolatek wie i co chciałby wiedzieć.

Możemy też po prostu powiedzieć, że nadszedł najwyższy czas, aby porozmawiać o antykoncepcji. Musimy jednak liczyć się z tym, że dziecko nie będzie chciało rozmawiać, będzie się krępowało. Dlatego warto przygotować materiały do poczytania, broszury, wskazać dobrą stronę internetową, z której zaczerpnie rzetelnej informacji.

 

Nie musisz znać wszystkich metod antykoncepcyjnych

Rodzice nie muszą być specjalistami w temacie antykoncepcji. Powinni powiedzieć dziecku to co wiedzą. Szczegóły wyjaśni lekarz. Rodzice nie powinni obawiać się, że ich wiedza o antykoncepcji jest zbyt mała. W nowoczesnej antykoncepcji dużo się zmieniło przez ostatnie kilkanaście lat. Oprócz pigułki mamy do dyspozycji szereg nowoczesnych metod niecodziennych, tj. pierścień antykoncepcyjny, plaster, implant. Najlepszym źródłem wiedzy na ich temat jest lekarz!

Rodzice powinni mówić dziecku to, co wiedzą. Sama rozmowa o metodach to 20%, a tak naprawdę rozmawiamy o zaufaniu, intymności, granicach intymności.

Rodzice nie muszą być specjalistami. Mogą przyznać, że sami już nie wiedzą jak się zmieniają środki antykoncepcyjne, ale mogą wspólnie z dzieckiem poczytać o tym, sprawdzić adres dobrego ginekologa w okolicy i wybrać się do niego.

 

Buduj dobrą relację z dzieckiem już od wczesnego dzieciństwa

Budujmy dobrą relację z dzieckiem już od wczesnego dzieciństwa. Największą pracę jako rodzice wykonujemy przez pierwsze 12 lat życia dziecka. Jeśli do tego momentu nie zbudowaliśmy sobie zaufania, więzi, która przetrwa potem kryzys i takiej relacji, że może do nas przyjść zawsze, to potem jest coraz trudniej. Rodzice małych dzieci powinni pamiętać, że nie ma konkretnego momentu, kiedy siadamy z dzieckiem i tłumaczymy mu pewne kwestie. Ważne, aby dziecko wiedziało, że sexualność to normalna sfera życia z zachowaniem granic.

Małemu dziecku dostarczamy informacji w naturalny sposób. Opowiadamy o sexie, kiedy samo zapyta i robimy to adekwatnie do jego sposobu rozumienia świata. Nie powinniśmy jednak kłamać i opowiadać bajki o bocianach. Tłumaczymy jak zmienia się ciało, czym jest dojrzewanie. Dziecko pyta podczas wielu czynności – kiedy siada na nocnik, kąpie się, podgląda rodzeństwo, widzi nas bez ubrania.

Dobrym momentem do rozmowy jest wizyta matki u ginekologa. Odpowiadając na pytania, otwarcie podchodząc do tematu, tworzymy swego rodzaju matrycę, dzięki której dziecko za kilka lat wróci do nas, żeby porozmawiać.

Wszystkie hormonalne preparaty antykoncepcyjne w Polsce są wydawane z przepisu lekarza. Jakiekolwiek wykorzystywanie lub stosowanie preparatów, leków i środków wymienionych w niniejszym materiale odbywać się może jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i zapoznaniu się z informacją dołączoną do każdego sprzedawanego preparatu lub leku.

Na podstawie materiałów prasowych "Wakacje na okrągło"

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)