Czy seks w ciąży jest bolesny?

Miłość i seks we wszystkich aspektach, czyli emocje, (nie)bezpieczeństwo i zdrowie /fot. Fotolia
Wiele przyszłych matek, w obawia o zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka, decydują się na zaprzestanie współżycia płciowego. Ciężarne, które decydują się na seks w ciąży często opisują go jako mniej satysfakcjonujący. Tymczasem, aktywność seksualna jest naturalną sferą naszego życia, a czerpanie z niego pełnej satysfakcji możliwe jest także w trakcie ciąży.
/ 19.11.2011 21:33
Miłość i seks we wszystkich aspektach, czyli emocje, (nie)bezpieczeństwo i zdrowie /fot. Fotolia

Czego boją się ciężarne?

Niewątpliwie ciąża ma wpływ na zachowania seksualne kobiet. Zmiany w wyglądzie i psychice przyszłych matek pojawiające się w tym okresie oddziałują na ich funkcje seksualne, na satysfakcję ze współżycia, jakość życia intymnego, częstość osiąganych orgazmów. Obserwuje się spadek aktywności seksualnej wraz z zaawansowaniem ciąży.

Uważa się, że ma na to wpływ kilka czynników, do których należy dyskomfort fizyczny, obawa przed uszkodzeniem dziecka, brak zainteresowania współżyciem, ociężałość, bolesne stosunki płciowe i poczucie mniejszej atrakcyjności. Znaczna liczba kobiet powstrzymuje się zupełnie od aktu płciowego, niezależnie od tego, czy ich ciąże przebiegają prawidłowo, czy też nie, a u innych częstość współżycia spada dwukrotnie.

Zainteresowanie seksem nie zmienia się w czasie trwania całej ciąży lub jest nieco mniejsze w pierwszym trymestrze, takie jak przed ciążą w drugim trymestrze i zdecydowanie mniejsze pod koniec trzeciego trymestru.

Badania pokazują spadek satysfakcji seksualnej podczas ciąży.
Dyspareunia występuje u 20–50% kobiet i zwiększa się wraz z wiekiem ciążowym. Obserwuje się wzrost pożądania w drugim trymestrze ciąży i spadek w trzecim trymestrze. Dodatkowo pojawiają się obawy o ewentualne komplikacje ciąży związane z aktywnością seksualną.

Przeczytaj: Ciąża to nie celibat

Gdy sprawy się komplikują

Pojawiają się wtedy także problemy seksualne. Uważa się, że są one związane ze stresem z powodu faktu bycia w ciąży, z własną fizycznością oraz ze zmianami hormonalnymi w organizmie ciężarnej kobiety. Do najczęstszych zaburzeń zalicza się: brak popędu płciowego u około 90% kobiet, zmniejszoną wrażliwość łechtaczki obserwowaną u około 90% pacjentek oraz zaburzenia orgazmu u 80% wszystkich ciężarnych i u 88% kobiet w ostatnich miesiącach ciąży. Nie podejmowanie stosunków płciowych obserwuje się u 41% kobiet w trzecim trymestrze ciąży i tylko u 14,7 w pierwszym i u 14,1% w drugim trymestrze. Za przyczynę zaburzeń orgazmu kobiety podają strach przed przedwczesnym porodem, dolegliwości typowe dla ciąży, zmniejszone libido, a także zmniejszone zainteresowanie seksem i ich osobą ze strony partnerów seksualnych w ostatnim etapie trwania ciąży i gorszą kurczliwość mięśni pochwy.

Co kraj, to (seksualny) obyczaj

Ciąża zazwyczaj wiąże się ze słabszą aktywnością seksualną. Spada pożądanie, zadowolenie, częstość orgazmów i inicjacja stosunków. Różni się ona w zależności od kraju – mieszkanki Chin mają dość konserwatywne podejście do spraw seksu i wydaje się ono jeszcze bardziej restrykcyjne podczas ciąży. Ponad 90% z nich przyznaje się do mniej intensywnego współżycia, a 1/3 z nich rezygnuje w ogóle ze zbliżeń w okresie ciąży. To więcej niż w innych krajach – 11% w Stanach Zjednoczonych Ameryki, 14% w Kanadzie, 14% w Polsce.

Dodatkowo wiek kobiet, pierwsza ciąża i jej zaawansowanie są niezależnymi czynnikami ograniczającymi częstość podejmowania stosunków płciowych. Częstość orgazmów maleje u 64% kobiet, rośnie u 9%, a u pozostałych nie zmienia się w porównaniu z liczbą orgazmów sprzed ciąży.

U mieszkanek Afryki życie seksualne różni się w zależności od regionu. Niektóre społeczności zabraniają współżycia przez cały okres ciąży, a inne zezwalają na nie, ale po zakończeniu początkowego etapu ciąży.

Dowiedz się więcej: Seks w ciąży - kiedy lepiej z niego zrezygnować?

Brzemienne w lęki?

Zaobserwowano, że u 60% kobiet z plemienia Yoruba, mieszkanek zachodniej Nigerii, pożądanie płciowe w okresie ciąży nie uległo zmianie, u 12% popęd płciowy zwiększył się, a u 28% zmalał. Częstość współżycia zmalała u 64%, zwiększyła się u 4% i nie zmieniła u 32% badanych. Wszystkie kobiety utrzymywały jednak stosunki płciowe w czasie ciąży, osiągając lub nie satysfakcjonujące orgazmy. Twierdziły, że „podtrzymuje to harmonię małżeńską” – 20%, „pomaga w zatrzymaniu męża przy sobie” – 30%, „jest przyjemne” – 16%, „ułatwia indukcję porodu w ciąży po terminie” – 6%.

Za przyczynę zmniejszenia częstości współżycia podawały: nudności i wymioty we wczesnej ciąży – 30%, strach przed poronieniem – 12%, strach przed zrobieniem krzywdy dziecku – 12%, obawa przed przedwczesnym odejściem wód płodowych – 8%, przed infekcją – 8%, ociężałość – 20%, dyskomfort – 6%, brak zainteresowania seksem – 10% i zmęczenie – 10%.

Polecamy: Jak się kochać, aby seks w ciąży był bezpieczny?

Fragment pochodzi z książki "Tajemniczy świat kobiecego orgazmu" pod redakcją Zygmunta Zdrojewicza (Wydawnictwo Continuo, 2009). Publikacja za zgodą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA