Światowy Dzień AIDS – liczba zakażeń HIV rośnie. Durex i Fundacja Edukacji Społecznej rozpoczynają wielką akcję testowania

durex fot. Materiały prasowe
1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. To moment, który jest okazją do zwrócenia szczególnej uwagi na temat tej choroby i wywołującego ją wirusa (HIV) oraz samokrytycznego spojrzenia na własne podejście do sprawy – czy korzystamy z dostępnych metod profilaktycznych, czy nie wykluczamy osób seropozytywnych i czy w ogóle mamy podstawy wiedzy dotyczącej HIV/AIDS? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedź brzmi „nie” – czas to zmienić! Pomóc w tym może Durex oraz Fundacja Edukacji Społecznej, które razem zachęcają do testowania w kierunku HIV oraz podejmują działania edukacyjne.
durex fot. Materiały prasowe

1 krok – edukacja

Pogłębianie wiedzy jest pierwszym krokiem do zmian w każdym zakresie, również tym dotyczącym zdrowych zachowań seksualnych. W temacie HIV/AIDS należy zacząć od uświadomienia sobie różnic między tymi dwoma pojęciami – HIV to wirus, który nieleczony powoduje stopniowe pogorszenie odporności. Jego końcowym stadium jest AIDS – choroba, a tak naprawdę zespół chorób, które atakują osoby zakażone HIV. 

- Brakuje rzetelnej edukacji i kampanii społecznych, szczególnie do populacji kluczowych, uświadamiających ryzyko zakażenia HIV, a wiedza o wirusie w społeczeństwie niestety z każdym rokiem jest coraz mniejsza. Brakuje nam też perspektywy, że HIV może dotyczyć każdego, kto jest aktywny seksualnie. W Polsce tylko około 9% dorosłych Polaków kiedykolwiek zrobiło badania w kierunku wirusa*. Ogromna większość nigdy się nie testowała, a HIV nie widać, więc bez badań nie możemy mieć pewności, że nasz partner/partnerka nie jest zakażony/a, szczególnie, jeśli miał/a przed nami kontakty seksualne z innymi osobami – dodaje dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, Prezes Fundacji Edukacji Społecznej.

Wiedząc już, że HIV może doprowadzić do AIDS, należy zdać sobie sprawę z tego, jakie są drogi zakażenia się tym wirusem. A istnieją one trzy: kontakt płciowy, kontakt krwi z otwartą raną bądź błonami śluzowymi oraz przeniesienie z matki na dziecko w trakcie ciąży, podczas porodu i/lub przy karmieniu piersią, do których może dojść, jeśli kobieta nie wie o swoim zakażeniu i nie korzysta z terapii antyretrowirusowej.  

durex
fot. materiały prasowe 

2 krok – profilaktyka

Najczęściej do zakażenia dochodzi drogą płciową, dlatego tak ważne jest zabezpieczanie się, o którym powinniśmy pamiętać nawet mając jednego, stałego partnera/partnerkę. Bo nawet będąc długo z jedną osobą, możemy nie mieć pewności co do kontaktów seksualnych, które odbyły się przed nami. 

- Mimo tego, że dzisiaj, dzięki ogromnemu postępowi w nauce, mamy dostęp do różnych form profilaktyki, nadal to prezerwatywa jest jedyną metodą antykoncepcji, wspierającą jednocześnie ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego tak wielką wagę przywiązujemy do partnerstwa z marką Durex, by wspólnymi siłami normalizować tę tematykę i przełamywać społeczne tabu, a co za tym idzie wpływać na mniejszą liczbę zakażeń – mówi dr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak.

Inną metodą profilaktyki w kierunku HIV są testy. Jeśli mieliśmy sytuację ryzykowną to jedyny sposób by sprawdzić czy nie doszło do zakażenia. Za ich wykonywaniem dodatkowo opowiada fakt, że są one proste, szybkie, anonimowe, bezpłatne, bezbolesne i nie wymagają specjalnego przygotowania (nie jest potrzebne skierowanie czy ubezpieczenie). 

W Polsce działa 27 Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, w których można wykonać taki test bezpłatnie i anonimowo. Durex i FES pracują też nad tym, by testy w kierunku HIV do samodzielnego wykonania w domu, były dostępne bezpłatnie przy zamówieniu na Durex.pl. Pamiętajmy, że najlepiej wykonać test szybki po około 3 miesiącach od ryzykownej sytuacji, by wynik był możliwie jak najbardziej dokładny. W badaniach laboratoryjnych wystarczy 6 tygodni. 

durex
fot. materiały prasowe

3 krok – wsparcie

Nawet, gdy test wyjdzie pozytywny, nie należy traktować tego jak wyrok. W Polsce istnieją dedykowane dla osób z HIV poradnie, w których można otrzymać potrzebną pomoc i podjąć terapię antyretrowirusową, która jest łatwa, bezbolesna i bezpłatna – opiera się o przyjmowanie odpowiednich leków. Ścisłe dotrzymywanie zasad leczenia umożliwia długie życie bez dalszego zakażania. 

Leczony HIV daje szanse na całkowicie normalne funkcjonowanie, niemające większego wpływu na codzienność. Z tego względu, ale też mając na uwadze to, że zakazić może się każdy – bez względu na orientację seksualną, poziom aktywności seksualnej czy status związku – należy zapobiegać zachowaniom stygmatyzującym oraz dyskryminującym, które krzywdzą osoby seropozytywne i przyczyniają się do upowszechniania fałszywych wyobrażeń na temat HIV/AIDS.

Jeśli wspólnie będziemy szerzyć jedynie prawdziwe informacje, a regularne testowanie się w kierunku HIV i używanie prezerwatyw wejdą nam w nawyk, być może uda się zmniejszyć liczbę wykrytych zakażeń HIV, która w ostatnich latach niestety rośnie – od 1 stycznia do 15 października wykryto zakażenie HIV u 1 805 osób i jest to o 96% więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym**. 

Dlatego edukujmy się, stosujmy metody profilaktyczne (również te nowoczesne, jak PrEP) i wspierajmy osoby żyjące z HIV. Pomaga w tym Durex oraz Fundacji Edukacji Społecznej, które podejmują szereg wspólnych działań edukacyjnych oraz promujących testowanie. Jedną z nich jest obecność na tegorocznej edycji kongresu „Open Eyes Economy Summit”, podczas którego przedstawicielki Durex i FES wystąpiły na panelu i opowiadały o edukacji seksualnej w Polsce. Na terenie wydarzenia postawiono też busa, w którym możliwe było darmowe przetestowanie się w kierunku HIV, HCV oraz kiły. Durex i FES zamierzają podejmować jeszcze więcej działań – by wspólnie tworzyć lepsze jutro i przyczyniać się do zwiększania bezpieczeństwa oraz dobrostanu nas wszystkich!

*Badania Z. Izdebskiego i Polpharmy „Seksualność Polaków 2011”, które zostały opracowane w ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego.
**Dane Narodowy Instytut Zdrowia Państwowy Zakład Higieny: http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2022/INF_22_10B.pdf. 

Redakcja poleca

REKLAMA