Po czym poznać dni płodne?

Dni płodne przebiegają u każdej z kobiet w indywidualny sposób. Czy można dokładnie określić, kiedy kobieta ma dni płodne? Czy mierzenie temperatury i obserwacja śluzu są skutecznymi technikami wyliczania dni płodnych?
/ 24.02.2012 11:17

http://ginekologia.wieszjak.polki.pl/antykoncepcja/229215,Fazy-cyklu-miesiaczkowego-ktore-dni-sa-plodne.html

Czym są dni płodne?

Dni płodne są związane z cyklem miesiączkowym kobiety. W czasie owego cyklu może dojść do zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki – okres, w którym może się to zdarzyć, jest nazywany dniami płodnymi. Organizm każdej kobiety funkcjonuje inaczej,  dlatego też termin i przebieg dni płodnych w każdym przypadku może przebiegać zupełnie inaczej. Podczas średniego (28 dni) cyklu miesięcznego kobiety, z owulacją na ok. 14 dni przed miesiączką, dni płodne przypadają średnio na czas pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu. Jednak nie jest to reguła.

Zobacz też: Kalkulator dni płodnych

Komórka jajowa, która została uwolniona z jajnika, może żyć do 24 godzin, jeśli w tym czasie dojdzie do kontaktu z plemnikiem, istnieje ogromne prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.  Często zdarza się, że niektóre kobiety nie obserwują żadnych oznak związanych ze zwiększoną płodnością. Istnieje jednak lista kilku objawów, które sygnalizują rozpoczęcie procesu owulacyjnego u większości kobiet, poniżej kilka z nich

Zmiana konsystencji śluzu

Po zakończeniu krwawienia w szyjce macicy pozostaje śluz, który w miarę dojrzewania komórki jajowej staje się zauważalny. Można go zauważyć między innymi na bieliźnie. Początkowo jest mętny i lepki, ale wraz z upływem czasu  jego konsystencja zmienia się w bardziej rozciągliwą, śliski i przejrzystą. Zdecydowanie zwiększa się także jego ilość. Śluz, który przypomina białko jajka kurzego, jest oznaką rozpoczęcia dni płodnych.

Podwyższona temperatura

Jednym z bardzo charakterystycznych objawów, które możemy przyporządkować do dni płodnych, jest zmiana temperatury ciała, a konkretnie jej podniesienie. Należy pamiętać, że temperatura ciała każdego człowieka jest inna i nie zawsze musi ona wynosić 36,6 stopni Celsjusza. Podwyższona temperatura może być spowodowana wieloma czynnikami, zaczynając od choroby, przeziębienia,  skończywszy na reakcji organizmu na wypicie alkoholu. Kilka dni przed owulacją temperatura ciała ma tendencje do obniżania się. Różnica między temperaturą przed  i po owulacji powinna wynosić mniej więcej 2 stopnie. Należy pamiętać, aby mierzyć temperaturę naszego ciała regularnie  od momentu zakończenia krwawienia do rozpoczęcia następnego – najlepiej rano, codziennie o tej samej porze.

Czytaj także: Miesiączka pytania i odpowiedzi

Inne objawy występowania dni płodnych: 

  • delikatny ból w okolicach podbrzusza lub jajnika,
  •  zwiększony popęd płciowy,
  • wrażliwe piersi,
  • plamienie owulacyjne.

W czasie dni płodnych należy  pamiętać przede wszystkim o tym,  aby dokładnie obserwować organizm, zapisywać datę rozpoczęcia i zakończenia krwawienia, wszystkich terminów pojawienia się konkretnych objawów, dokonać opisu konsystencji  śluzu,  mierzyć wysokość temperatury i obserwować ogólną kondycję organizmu aż do kolejnego krwawienia. Dogłębna obserwacja wszystkich tych czynników może umożliwić nam obliczenie indywidualnych dni płodnych dla danego cyklu miesiączkowego.

Zobacz kalendarz dni płodnych!

Redakcja poleca

REKLAMA