Naturalny estradiol w antykoncepcji!

Na rynku pojawiły się nowe tabletki antykoncepcyjne z naturalnym estradiolem. Substancja ta, to walerian estradiolu. Tabletki zawierają niską dawkę tego składnika. Są wchłaniane z przewodu pokarmowego (nie trawione). Preparat powinien być dobrze tolerowany, jednak nie oznacza to, że będzie odpowiedni dla każdej kobiety.
/ 16.07.2012 06:47

Na rynku pojawiły się nowe tabletki antykoncepcyjne z naturalnym estradiolem. Substancja ta, to walerian estradiolu. Tabletki zawierają niską dawkę tego składnika. Są wchłaniane z przewodu pokarmowego (nie trawione). Preparat powinien być dobrze tolerowany, jednak nie oznacza to, że będzie odpowiedni dla każdej kobiety.

Jest środkiem skutecznym (skuteczności nie można wiązać z wysokością dawki hormonu) i może być stosowany jako antykoncepcja dla dojrzałych pań. Da możliwość uregulowania cykli menstruacyjnych i złagodzenie przykrych objawów związanych z okresem klimakterium. Po menopauzie może stanowić hormonalną terapię zastępczą.

Należy jednak pamiętać o badaniach kontrolnych po 45 roku życia, w celu stwierdzenia, czy kobieta weszła w okres przekwitania, czy nie. Wtedy zmniejsza się dawki hormonów lub całkowicie się z nich rezygnuje. Nadmiar estrogenów nie jest dobry dla zdrowia kobiet. Sprzyja między innymi do rozwijania się nowotworów piersi.

Naturalny estradiol w antykoncepcji!

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi przy stosowaniu preparatu z naturalnym estrogenem, są takie, które pojawiają się w wyniku przyjmowania innych środków antykoncepcyjnych. Zaliczają się tu bóle głowy, brzucha, zmiany skórne w postaci trądziku, brak miesiączki, bolesność piersi, nieregularne krwawienia, bolesne miesiączki, a także wzrost masy ciała.

Preparat dostępny na naszym rynku, który zawiera walerian estradiolu, to Qlaira. Opakowanie ma postać „portfelika” z 28 tabletkami. Są to tabletki złożone, które zawierają albo sam estrogen albo estrogen i dienogest. Znajdują się w nim dwie tabletki placebo, ale przez te dwa dni, w których się je przyjmuje, nie jest potrzebne stosowanie dodatkowej antykoncepcji. Ochrona przed ciążą utrzymuje się przez dni z tabletkami placebo.

Leku nie mogą przyjmować kobiety w ciąży, mające w przeszłości i obecnie problemy z zakrzepami; przeszły zawał serca, udar mózgu, mają chorobę wieńcową, nadciśnienie, zaburzenia metaboliczne np. hipercholesterolemia, cukrzyca. Qlaira zawiera laktozę (cukier mleczny), także jej stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem, który prowadzi leczenie kobiety z nietolerancją tego cukru. Choroby wątroby, trzustki i nerek także nie pozwalają na stosowanie tego leku. Rak piersi, uczulenie na składniki preparatu i niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych też stanowią przeciwwskazanie do przyjmowania Qlairy.

Przed przepisaniem tego leku, należy ginekologowi powiedzieć o wszystkich przyjmowanych medykamentach, nawet tych bez recepty i ziołach. Niektóre z nich mogą osłabiać działanie antykoncepcyjne lub zwiększać ich stężenie we krwi (ketokonazol – przeciwgrzybiczy i ertromycyna – antybiotyk). Do tych pierwszych zaliczamy:

  • preparaty zawierające ziele dziurawca (np. herbata z dziurawca, Dziurawiec, Depribon, Don)
  • leki przeciwpadaczkowe (np. barbiturany, topiramat, fenytoina, karbamazepina )
  • leki przeciwgruźlicze (np. rifampicyna)
  • antybiotyki (penicyliny, tetracykliny)
  • leki przeciwgrzybicze (gryzeofulwina)
  • leki przeciw HIV (rytonawir, newirapina)

Nie ma doniesień, o tym czy walerian estradiolu ma takie same działania niepożądane jak etynyloestradiol, dotychczas stanowiący składnik estrogenowy tabletek złożonych. Czas i przeprowadzone badania pokażą dopiero czy naturalny estradiol zyska przewagę nad syntetycznym.

Informacje o leku pochodzą ze strony: qlaira.pl
 

Redakcja poleca

REKLAMA