Harmonella - suplement diety przy antykoncepcji hormonalnej

Harmonella - huśtawka nastrojów po pigułkach antykoncepcyjnych fot. Fotolia
W jednej chwili potrafimy się śmiać, moment później płakać, by jeszcze sekundę potem znów być oazą szczęścia i spokoju – my kobiety jesteśmy zmienne, więc i nasz humor potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie. Wpływ na to ma jednak nie tylko charakter. "Wytłumaczyć się" powinny się także pigułki antykoncepcyjne. Ale czy są winne?
/ 10.05.2019 04:57
Harmonella - huśtawka nastrojów po pigułkach antykoncepcyjnych fot. Fotolia

Minęło już ponad pięćdziesiąt lat, odkąd wynaleziono pigułkę antykoncepcyjną. Zrewolucjonizowała ona podejście do antykoncepcji zarówno w kwestii medycznej, jak i obyczajowej. Jednak pierwsze tabletki ogromnie różniły się od tych obecnie dostępnych na rynku. Zawierały duże ilości hormonów, co nie mogło pozostać bez wpływu na organizm. Dlatego, gdy porównamy składy i ulotki preparatów sprzed pół wieku i tych kupowanych dziś, różnica jest ogromna. Firmy farmaceutyczne opracowują nowe formuły mając na uwadze, że każda ingerencja w poziom hormonów nie przechodzi bez echa. Wszystko więc sprowadza się do tego, by tabletki były jak najbardziej skuteczne i miały jednocześnie jak najmniej skutków ubocznych. A musisz wiedzieć, że pigułka może mieć wpływ nie tylko na Twoje ciało, ale i na głowę.



Nie trać głowy przez pigułki!

Układ hormonalny człowieka, zwany dokrewnym tworzą gruczoły, które wydzielają do krwi specjalne substancje chemiczne, zwane hormonami. Regulują one czynności tkanek i narządów, wpływając tym samym na funkcjonowane całego organizmu. Dlatego każda zmiana ich poziomu jakoś się na Tobie "odbija". Nie ma się więc co dziwić, że stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej ma wpływ na to, jak się czujesz i jaki masz nastrój. O ile bowiem poziom hormonów w pigułkach jest o niebo niższy niż jeszcze kilkanaście lat temu, to jednak sama zasada ich wpływu na organizm pozostaje bez zmian.

Wśród skutków ubocznych, wynikających z zażywania tabletek, najczęściej wymienia się spadek libido, przyrost masy ciała i zmienne nastroje. Ale czy naprawdę możesz swoją depresję lub euforię złożyć na karb tej małej, co rano popijanej wodą pigułki? I tak, i nie.

Tabletki antykoncepcyjne powodują wzrost ilości białka SHGB, które może doprowadzić do spadku poziomu testosteronu. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że to testosteron sprawia, że masz dobry nastrój, logiczne jest, że gdy w organizmie jest go mniej i humor się psuje. W takim wypadku sprawdzić mogą się tabletki, które mają małą zawartość (lub nie zawierają w ogóle) estrogenu. Z drugiej jednak strony niektóre badania wskazują na korzystny wpływ pigułek antykoncepcyjnych choćby w leczeniu PMS (przedmiesiączkowego obniżenia nastroju), trądziku czy... łagodzeniu huśtawek nastrojów. Wniosek? Jak to często w życiu bywa, prawda leży po środku. Wszystko bowiem zależy od tego, jak dobrze ginekolog dobierze środek do potrzeb Twojego ciała.
 

Kwestia równowagi

Im lepiej dobrane pigułki, tym mniej skutków ubocznych. Prosta zależność, prawda? Dlatego tak ważne jest, aby ginekolog nie tylko bez zbędnych pytań wypisał tabletki, ale wręcz przeciwnie – pytał, badał, sprawdzał. Kompleksowy wywiad i ewentualne zlecenie wymaganych badań (może także tych obejmujących poziom hormonów) to najlepszy klucz do dobrania środka, który będzie skutecznie chronił przed nieplanowaną ciążą, a jednocześnie nie wpływał negatywnie na nastrój. Celowo piszemy najlepszy, a nie niezawodny. Każdy organizm jest inny i żaden, nawet najbardziej doświadczony lekarz nie zagwarantuje, że dana tabletka sprawi, że będziesz zachowywać się w określony sposób. Innymi słowy nie zniechęcaj się po pierwszym opakowaniu – musi minąć ok. trzech miesięcy abyś mogła stwierdzić, jak na Ciebie działają tabletki: wywołują złość i agresję, uspokajają i relaksują a może nie odczuwasz żadnych zmian nastrojów. Po takim czasie ginekolog może podjąć decyzję o zmianie środka antykoncepcyjnego lub konieczności jego odstawienia.

Ale nie znaczy to, że Ty nie możesz nic zrobić. Na rynku dostępne są preparaty, które potrafią niwelować skutki uboczne hormonalnej antykoncepcji. Tak działa m.in. Harmonella®, której skład został opracowany na podstawie badań epidemiologicznych dotyczących odżywiania się polskich kobiet. Dzięki zawartości oleuropeiny, kwasu foliowego i choliny pomaga łagodzić niekorzystny wpływ leków hormonalnych na naczynia krwionośne i układ krzepnięcia krwi, jednocześnie dostarczając cennych dla zdrowia witamin i mikroelementów. Co istotne, Harmonella® posiada pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą.

Więcej informacji na www.harmonella.info