Wybór metody antykoncepcji nie jest prosty i na pewno głównym doradcą powinien być w tym przypadku lekarz ginekolog, który zna swoja pacjentkę i potrafi wskazać najdogodniejszy dla niej preparat. Ochrona przed zabawą w pieluszki to bowiem cel główny, ale nie jedyny – ideą nowoczesnej antykoncepcji jest regulowanie zaburzeń hormonalnych i ograniczanie potencjalnych skutków ubocznych.
To, że skutki uboczne faktycznie występują jest faktem naukowym i choć nie powinien on doprowadzać nas do paniki, wymaga jasnego uświadomienia. Większość kobiet w pierwszej kolejności myśli oczywiście o tyciu, które akurat jest w pewnym sensie mitem. Owszem, zmiana poziomu hormonów może wywołać zmiany metabolizmu oraz gospodarki wodnej organizmu, które objawiają się miejscowymi opuchnięciami, ale i tak główną rolę odgrywa dalej nasz mózg, więc jeśli odżywiamy się zdrowo i ruszamy, to ryzyko utycia jest minimalne. Zrzucanie winy za obżarstwo na pigułki, to po prostu lenistwo.
Pozostałe uwarunkowania to przede wszystkim tryb i etap życia oraz wygoda stosowania. Poniżej krótki przewodnik, pomocny przy konsultacji ginekologicznej:
TABLETKI HORMONALNE – bardzo skuteczne i wygodne w użyciu; nie zalecane kobietom palącym oraz mającym skłonność do zakrzepicy; ich działanie polega na zastępowaniu naturalnych kobiecych hormonów sztucznymi przy jednoczesnym hamowaniu jajeczkowania, zagęszczaniu śluzu w pochwie oraz osłabianiu błony śluzowej macicy; pomagają regulować cykl. Różnice między poszczególnymi preparatami polegają na stosunku ilościowym między dwoma składowymi hormonami: estrogenem i progesteronem – jeśli chodzi o szczególne zastosowania warto polecić:
Harmonet, Regulon – dla regulacji cyklu, Jeanine – przy bolesnych obfitych miesiączkach, Cilest – bardzo silna ochrona, zwłaszcza dla kobiet dojrzalszych; Marvelon – wpływa korzystnie na gospodarkę tłuszczową, Novynette – dla dbających szczególnie o linię, Yasmin – dla cierpiących na uciążliwe skutki uboczne przy antykoncepcji hormonalnej, Diane 35 – przy problemach z cerą.
MINIPIGUŁKA – dość skuteczna, nie zawierająca estrogenów, a jedynie progestagen i nie blokująca owulacji, ale za to wymagająca precyzyjnej regularności w przyjmowaniu; działanie polega na zagęszczaniu śluzu, utrudnianiu transportu komórki jajowej i spłycaniu błony macicy. Ograniczenie ilości hormonów w minipigułce jest wskazane dla pań nietolerujących dobrze klasycznych tabletek.
ZASTRZYKI ANTYKONCEPCYJNE - podawane raz na kwartał, bardzo skuteczne i podobne w działaniu do tabletek; polecane dla kobiet, które już rodziły, gdyż mogą powodować problemy z owulacją po odstawieniu (nawet do 2 lat!); zawierają jedynie progesteron i mogą powodować zanikanie miesiączek lub plamienia w pierwszych 6 miesiącach.
PLASTRY ANTYKONCEPCYJNE – bardzo skuteczne, podobne w działaniu do klasycznych tabletek, bo zawierające estrogen i progesteron; odciążają wątrobę i układ trawienny, ale zawierają stosunkowo większe dawki hormonów, co może zwiększać ryzyko zachorowania na zakrzepicę; polecane dla młodych aktywnych kobiet i zapominalskich – plaster zmienia się raz na tydzień.
IMPLANTY HORMONALNE – małe gumowe pręciki wszczepiane pod skórę i działające podobnie jak tabletki przez okres 3-5 lat, co jest dużym luksusem; aplikacja jest jednak dość bolesna i istnieje dużo przeciwwskazań, tj. problemy z wątrobą, żyłami, krwawieniami z pochwy, migrena czy astmą; niepolecane dla planujących w najbliższych latach ciążę.
WKŁADKI DOMACICZNE i SPIRALE – umieszczane w macicy przez lekarza, zawierają w swoim składzie miedź lub hormony progesteronu; pozostając w drogach rodnych 3-7 lat cieszą się niezwykle wysoką skutecznością; na minus: mogą prowadzić do nieregularnych krwawień lub częstszych infekcji, a także ciąży pozamacicznych; bolesne w aplikacji, niepolecane kobietom planującym potomstwo.
PREZERWATYWY – dość skuteczne przy prawidłowym stosowaniu; zapobiegają przenoszeniu chorób wenerycznych, nie mają skutków ubocznych dla organizmu kobiety; polecane szczególnie młodym ludziom współżyjącym nieregularnie i z przypadkowymi partnerami; na minus: nielubiane przez niektórych mężczyzn i obniżające „romantykę” współżycia ; dostępne również w wersji dla kobiet.
ŚRODKI PLEMNIKOBÓJCZE – w piankach i kremach, aplikowane przed stosunkiem; mają niewielką skuteczność, czasem powodują swędzenie czy pieczenie narządów płciowych, na plus: nieinwazyjne, wygodne w użyciu.
Na koniec, jeśli chodzi o metody antykoncepcji naturalnej, to pozostaje mi tylko przypomnieć żart:
„Jak nazywa się fachowo metoda kalendarzykowa? Watykańska ruletka”
Agata Chabierska