ZNAMIONA

napisał/a: beata21bl 2010-12-03 08:59
Pani doktor.
Strasznie martwie sie o mojego 3 miesięcznego synka u którego znalazłam 3 plamki w kolorze kawy z mlekiem wielkości ok 1 cm.Jedna była już od urodzenia ale ponieważ miał sporą i długo utrzymującą się zółtaczkę( ok8 tyg) być może 2 pozostałe nie były widoczne.Ostatnio przypadkowo trafilam na artykół o Chorobie Recklinghausena i jestem przerażona!!!! Dodatkowo BArtuś ma ciut ciemniejszą cere a my jesteśmy z mężem osobami o niemal białej skórze, oraz badanie usg brzuszka wykazało poszerzone pętle jelitowe wypełnione treścią gazową.Ja już wszytsko wiąże teraz z tą chorobą..... :( Co może być przyczyną pojawienia się tych przebarwien?( poza tą straszną chorobą oczywiście), czy zdrowe dziecko może je mieć? Czy to prawda że witamina B6 pomaga w ich usunięciu? Ja niby mam 2 takie plamki ( czy wrodzone czy nabyte niewiem)ale ogólnie mam dużo piegów, opalałam się wiec to być moze od tego...A taki okruszek???? Proszę o pomoc
napisał/a: augustyn888 2010-12-03 10:07
beata21bl napisal(a):Pani doktor.
Strasznie martwie sie o mojego 3 miesięcznego synka u którego znalazłam 3 plamki w kolorze kawy z mlekiem wielkości ok 1 cm.Jedna była już od urodzenia ale ponieważ miał sporą i długo utrzymującą się zółtaczkę( ok8 tyg) być może 2 pozostałe nie były widoczne.Ostatnio przypadkowo trafilam na artykół o Chorobie Recklinghausena i jestem przerażona!!!! Dodatkowo BArtuś ma ciut ciemniejszą cere a my jesteśmy z mężem osobami o niemal białej skórze, oraz badanie usg brzuszka wykazało poszerzone pętle jelitowe wypełnione treścią gazową.Ja już wszytsko wiąże teraz z tą chorobą..... :( Co może być przyczyną pojawienia się tych przebarwien?( poza tą straszną chorobą oczywiście), czy zdrowe dziecko może je mieć? Czy to prawda że witamina B6 pomaga w ich usunięciu? Ja niby mam 2 takie plamki ( czy wrodzone czy nabyte niewiem)ale ogólnie mam dużo piegów, opalałam się wiec to być moze od tego...A taki okruszek???? Proszę o pomocPrzede wszystkim proszę się tak nie zamartwiać.Choroba którą Pani tu wymienia-Recklinghausena- jest choroba genetyczną, i do jej rozpoznania stosuje się pewne kryteria.Jest ich 7 i potrzeba przynajmniej spełniać 2 do rozpoznania.Jednym z nich jest to że występuję owe plamki,ale musi ich być co najmniej sześć,a Pani synek ma trzy.I to jest właściwie tylko jedno i niezupełnie pełne kryterium, by wskazywań na tę chorobę.Na pewno trzeba być czujnym w tej sytuacji i być w kontakcie z lekarzem,przynajmniej jeśli chodzi o te plamki z dermatologiem i obserwować czy nie pojawiają się inne symptomy chorobowe.Ale nie trzeba się od razu tak zamartwiać.
Jeśli chodzi o te poszerzone pętle jelitowe, to pewnie jest przyczyna gazów i zaparć, i nie wiąże się raczej z tą chorobą.Na pewno lekarz w tym wypadku wyda odpowiednia diagnozę.
W skrajnym przypadku,powtarzam w skrajnym,może to wskazywać raczej na chorobę Hirschsprunga,ale to wymaga odpowiednich badań i diagnozy specjalistów.Chorobę tę można z powodzeniem leczyć,chociaż też należy do grupy chorób genetycznie uwarunkowanych.
Życzę jak najwięcej zdrowia Pani synkowi,na pewno będzie pod stałą kontrola specjalistów i do nich przede wszystkim należeć będzie odpowiednia diagnoza ze względu na bliski kontakt,a tutaj wyrażamy tylko własne uwagi i spostrzeżenia które nie muszą być zawsze trafne.Staramy się jednak pomóc jak potrafimy najlepiej na tym forum.
Pozdrawiam serdecznie.