Wyniki analizy moczu-interpretacja

napisał/a: grecjaa 2010-10-22 20:16
witam. kilka dni temu mój chłopak oddał mocz do analizy na potrzeby książeczki sanepidowskiej. lekarz medycyny pracy stwierdził obecność niewielkich ilości erytrocytów i leukocytów w moczu. zdaniem lekarza jest to spowodowane jakimś stanem zapalnym, niestety jesteśmy w innym mieście i nie ma możliwości skonsultowania tego z lekarzem rodzinnym. podam wyniki:
Leukocyty 3-4 wpw
Erytrocyty 4-6 wpw
Nabłonki wielokątne poj. wpw
Flora bakteryjna - nieliczne
Pasma śluzu - nieliczne

dodam jeszcze, że ojciec i matka mieli stwierdzoną kamicę nerkową mniej więcej w tym samym wieku co mój chłopak. wątpię, żeby to było z tym związane bo nie odczuwa bólu przy oddawaniu moczu oraz bólu nerek

z góry dziękuję za pomoc :)
napisał/a: dominika2505 2010-10-22 21:47
Lekarz ma racje, powinno sie przyjmować jakiś specyfik typu urinal itp Pozdr
napisał/a: CHP 2010-10-23 15:53
W zasadzie leukocyty są na granicy normy, a erytrocyty trochę ją przekraczają. Poza tym obecność bakterii świadczy o infekcji. W zdrowym moczu bakterie nie występują.

Oczywiście zawsze najrozsądniejszym wyjściem przy jakichkolwiek odchyleniach od normy jest w pierwszej kolejności konsultacja z lekarzem rodzinnym, lub innym jeśli jest pod ręką. Ten zazwyczaj podejmuje leczenie i zleca po pewnym czasie badanie kontrolne.

Jeśli w najbliższym czasie nie ma możliwości wizyty u lekarza można spróbować samemu wypłukać bakterie stosując takie środki jak wspomniała dominika, choć nie daje to oczywiście gwarancji wyleczenia i tego, że infekcja się nie rozwinie.

Wiadomo, że niewłaściwie leczone lub niedoleczone stany zapalne dróg moczowych lubią powracać i mogą być uciążliwe, dlatego wskazana jest wizyta u lekarza przy najbliższej sposobności.