uszkodzona łąkotka badanie MRI

napisał/a: NIKITA1 2010-12-27 18:03
Witam
Miałam robiony rezonans magnetyczny prawego kolana, oto wynik:
"W obrębie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej widoczna szczelina pęknięcia nie dochodząca do brzegu ani do powierzchni łąkotki - II stopień poziomego uszkodzenia łąkotki.
Róg przedni oraz część środkowa łąkotki niezmienione.
łąkotka boczna nieuszkodzona.
Więzadła krzyżowe kolana prawidłowe.
Więzadła poboczne kolana prawidłowe.
Chrząstki stawowe uwidocznione w badaniu niezmienione.
Struktury kostne prawidłowe.
Ślad płynu w zachyłku nadrzepkowym.
Innych zmian nie uwidoczniono."
Dosyć dawno (ze 3 lata temu) upadłam na lodowisku. Był siniak, ale nic więcej, pobolało trochę i zapomniałam o tym. Od jakiegoś czasu kolano boli, szczególnie po długim staniu lub gdy kolano jest w jednej pozycji dłuższy czas, ale da się wytrzymać, są dni ze nie odczuwam żadnych większych dolegliwości, czasem tyko coś "chrupnie".

Wizytę u ortopedy mam po Nowym Roku, a tymczasem mam prośbę - mógłby ktoś mi powiedzieć czy to uszkodzenie łąkotki jest poważne? czy da się to leczyć zachowawczo czy konieczna artroskopia?
Z góry dziekuję za odpowiedzi
napisał/a: Ania_204 2010-12-28 08:05
Jakie są obecnie dolegliwości?
Ja bym się pokusiła o leczenie zachowawacze, jednekże nie jestem lekarzem prowadzącym.
Ja bym skierowała na laser,ultra dzwięki,krioterapię i ćwiczenia wzmacniajace staw kolanowy.
napisał/a: NIKITA1 2010-12-28 08:59
Kolano boli po dłuższym staniu, przy chodzeniu po schodach również. Boli przy max wyproście. Kilka razy zdarzyło mi się że kolano się zablokowało - nie mogłam ani wyprostować ani zgiąć, ale powolutku udało się rozruszać, jakby coś tam wskoczyło na swoje miejsce. W sumie to da się wytrzymać, ból ogólnie nie jest aż tak dokuczliwy. a i jeszcze jedno - wieczorem po całym dniu chcąc ulżyć nodze nie mogę znaleźć odpowiedniego ułożenia kolana, bo nawet na leżąco lekko boli.
napisał/a: Ania_204 2010-12-28 15:32
Przy takich objawach się utrzymujących sie tyle czasu,wskazana byłaby artroskopia diagnostyczna...
napisał/a: NIKITA1 2011-01-03 16:44
Witam
Jestem po wizycie u ortopedy. Dolegliwości bólowe prawdopodobnie nie były od łąkotki. Postawiono rozpoznanie: zespół fałdu przednio przyśrodkowego prawego stawu kolanowego. Zostałam zakwalifikowana do artroskopii.
napisał/a: Ania_204 2011-01-03 19:47
Rozumiem,że były robione jakieś badania diagnostyczne?
Wskazane usg.
napisał/a: NIKITA1 2011-01-04 13:42
Lekarz zbadał kolano, obejrzał zdjęcia z rezonansu, zlecił zastrzyk do kolana - przeciwbólowy. Po nim dolegliwości bólowe ustąpiły. Skoro po lidokainie przestało bolec, stwierdził że dolegliwości były od fałdu błony maziowej (chyba tak to sie nazywa) która wciska się między struktury w kolanie,(Na obrazie z rezonansu wypatrzył właśnie jakiś tam fald ) jeżeli ból powodowały chrząstki czy inne struktury w kolanie zastrzyk by nie pomógł. stąd rozpoznanie - zespół fałdu przednio przyśrodkowego; zalecenia - artroskopia. Pęknięcie łąkotki w moim przypadku nie dawało by takich dolegliwości bólowych, z takim pęknięciem da się normalnie funkcjonować (podobno)