usunięcie węzłów chłonnych szyi

napisał/a: katmax 2011-01-12 21:00
Bardzo proszę o pomoc i poradę w następującej sprawie:
mój syn od czerwca 2010 roku (pól roku) ma guzki na węzłach chłonnych szyi. Początkowo guzek po prawej stronie miał wielkość 12 mm obecnie 7 mm.Syn miał robione USG szyi w czerwcu 2010 r. Oto co napisano:
" Powiększonych, podejrzanych węzłów chłonnych szyjnych nie stwierdza się. Obraz USG ślinianek przyusznych i podżuchwowych prawidłowy. Obustronnie na szyi widoczne są pojedyncze odczynowe węzły chłonne, wielkości do 12 mm. Wyczuwalny guzek w piętrze środkowym szyi po stronie prawej, płytko umiejscowiony w tkance podskórnej, jest najprawdopodobniej odczynowo zmienionym węzłem chłonnym"
Syn miał robione badania w kierunku toksoplazmozy i mononukleozy -ujemne, także RTG płuc-wszystko w porządku i biopsję cienkoigłową- w opisie: " Węzeł chłonny dł. 7 mm szyi strona prawa: w romazach skupienia komórek nabłonkowatych, limfocyty, plazmocyty i granulocyty. Całość obrazu przemawia za odczynem z komórek nabłonkowatych w węźle chłonnym.Konieczna dalsza diagnostyka kliniczna z uwzględnieniem swoistych i nieswoistych zapaleń węzła chłonnego."
Lekarze mówią, że należy usunąć węzeł chłonny, ja jednak bardzo boję się aby to nie zaszkodziło.
Proszę o poradę, czy w tej sytuacji faktycznie nie można inaczej ustalić przyczyny powstania tego guzka i dalszego leczenia jak tylko poprzez usunięcie go.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-01-12 21:12
Z opisu wynika przecież jednoznacznie że to węzeł zapalny (odczynowy) wiec należy leczyć przyczynę a nie objaw.
napisał/a: katmax 2011-01-13 14:27
Tak, tylko nie wiem do jakiego specjalisty powinnam się udać, bądź jakie badania jeszcze zrobić, bo lekarze (dokładnie trzech) kierują mnie już tylko na wycięcie.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-01-13 20:24
Wiesz nie mi polemizować z 3 lekarzami, a leczenie do tej pory jakie było?
napisał/a: katmax 2011-01-14 16:41
leczenia nie było tylko zrobione wymienione przeze mnie badania, które nawiasem mówiąc zrobiłam sama prywatnie (biopsja i usg) i na tej podstawie lekarze sugerują wycięcie