Ucisk w klatce piersiowej po wysiłku.

napisał/a: marian234 2010-12-07 19:00
Witam.

Od pewnego czasu męczy mnie ucisk z lewej strony klatki piersiowej. Z tego co zauważyłem pojawia się najczęściej po wysiłku siłowym- po podniesieniu czegoś ciężkiego ect. Ostatnio dokuczał mi nadzwyczaj silnie po odśnieżaniu podwórka, kiedy trzeba było przerzucić łopatą sporo ciężkiego śniegu. Pojawia się również kiedy ktoś/ coś uciska mi klatkę piersiową od strony serca- np. jak oglądamy z dziewczyną tv w pozycji półleżącej i oprze ona głowę na mojej klatce piersiowej, albo gdy leżąc na ziemi podnoszę 4 letnią siostrzenicę do góry w zabawie.

Ból jest dokuczliwy- przeważnie bardzo silny ucisk, który utrzymuje się kilka dni stopniowo słabnąc. Nie jestem pewien, czy to uczucie obiektywne, ale kiedy objawy przechodzą, to leżąc na lewym/prawym boku mam wrażenie jakby na wysokości żołądka tworzyła się gdzieś w środku bańka powietrza- uczucie jest bardzo nieprzyjemne, przechodzi gdy położę się na plecach.

W momencie, kiedy myślę, że wszystko już jest ok i przestanę się oszczędzać i zwracać uwagę na to żeby za bardzo nie dźwigać ect- objawy znowu wracają.

Ból raczej nie ma związku z wysiłkiem wytrzymałościowym. Biegam 2 razy w tygodniu i nie odczuwam nasilenia objawów po wysiłku. Tego typu rekreacja ani nie pomaga, ani nie przeszkadza. Nie uważam się też za szczególnie przeczulonego na wysiłek fizyczny- studiowałem na AWFie i kilka lat systematycznie uczęszczałem na różnego rodzaju zajęcia ruchowe.

Myślałem, że może coś jest nie tak z żebrami, więc wykonałem RTG klatki piersiowej- wszystko ok. Od lekarza rodzinnego dostałem skierowanie na rutynowe badania krwi, moczu, z rozpędu ekg- wszystko w normie. USG jamy brzusznej, ani Echo serca też nic nie wykazały. Lekarz rodzinny stwierdził, że taka moja uroda...

Mam 24 lata.

Sytuacja zaczyna się robić dokuczliwa, a ten ucisk strasznie dezorganizuje mi życie...Do kogo powinienem się zwrócić? Jakie jeszcze badania wykonać? Jaka może być przyczyna?
napisał/a: marian234 2010-12-08 12:43
I znowu po dzisiejszym intensywnym odśnieżaniu - uczucie ucisku w piersi, lekkie kłucie przy głębokim wdechu i dziwny dyskomfort w okolicach ostatniego żebra po lewej stronie...Jakoś ciężko mi uwierzyć, że to na tle nerwowym jak sugeruje lekarz rodzinny:)
napisał/a: fid123 2010-12-08 14:46
ja mam cos podobnego, ale nie ma to zwiazku z wysilkiem fizycznym. po prostu od czasu do czasu czuje ucisk pod zebrami, z prawej strony. Lekarka powiedziala ze to 'nerwobol miedzyzebrowy' i u mnie spowodowany jest lekka skolioza.
napisał/a: marian234 2010-12-08 14:49
Z prawej strony to pół biedy:) Z lewej to bardziej niepokojące, bo wydaje się, że może to być coś z sercem.
napisał/a: marian234 2010-12-14 19:27
To jak? Zero pomysłów? Pozostaje iść do kogoś od nerwicy?
napisał/a: Konrad Kokurewicz 2010-12-18 18:37
Możliwe, że się nadwyrężyłeś albo podczas odgarniania śniegu, albo innej pracy fizycznej.

Dolegliwości które opisujesz wskazywać mogą na:
- neuralgię międzyżebrową
- dysfunkcję szyjnego lub piersiowego odcinka kręgosłupa (czy ból pojawia się przy skrętach?)
- mięśnioból.

Spróbuj wygrzewać miejsce które Cię boli poduszką elektryczną.
Pij dużo płynów: wody, herbat ziołowych np. z melisy.
Uzupełnij niedobór potasu i magezu np. Neomag Cardio 2x1 po posiłku.
Miejscowo możesz po rogrzaniu zastosować jakiś żel np. Dicloziaja.

Jak nie przejdzie udaj się do neurologa. Ewentualnie poproś o skierowanie na rehabilitację.

Pozdrawiam zdrowo!
Konrad Kokurewicz
napisał/a: marian234 2010-12-19 22:19
Dzięki za odpowiedź. Byłem w szpitalu na izbie przyjęć- przebadali, pobrali z pół litra krwi, wykonali ekg i po długich konsultacjach skierowali mnie na rtg kręgosłupa, bo wszystkie wyniki w normie. Zobaczymy co z tego będzie.

A co do nadwyrężenia, to raczej chyba nie to, bo objawy trwają już około roku...Ale może akurat coś wyjdzie w rtg.
napisał/a: okruwa 2010-12-20 03:07
ŻOŁĄDEK?
może masz refluks albo zwykłą zgagę..
czy regularnie się odżywiasz o stałych porach i czy przyjmujesz pokarmy świeże, bez konserwantów i innych chemicznych świństw??
POzdro
napisał/a: marian234 2011-01-03 18:56
Problemy z żołądkiem zostały wykluczone. Robiłem też 2x badanie na helicobacter pylori. Ostatnio znowu poczułem się lepiej i postanowiłem wrócić do ćwiczeń fizycznych, ale po kilku seriach pompek znowu poczułem silny ucisk w okolicy mostka, a po zaprzestaniu ćwiczeń cały wieczór ucisk w okolicy serca- mniejszy bądź większy w zależności od przyjmowanej pozycji ciała.

Zrobiłem ostatnio rtg kręgosłupa w odcinku piersiowym: poza niewielkim prawobocznym skrzywieniem kręgosłup w odcinku piersiowym nie wykazuje zmian RTG.

Co do wyników krwi- też wszystko ok:

Na 141 mmol/L
K 3.9 mmol/L
Kreatynina 85 mmol/L
Glukoza 4.9 mmol/L
CRP 0.0 mg/L
troponina 0.02 ng/mL
MPV 8.8
PDW 15.8
Hemoglobina 16.0 g/dL

Chyba nie pozostaje mi nic innego, jak uwierzyć, że są to dolegliwości na tle nerwowym. Niepojętym jest jednak dla mnie fakt, że uczucie ucisku na mostek/ okolice serca pojawia się podczas dźwigania/pompek/ wysiłków o charakterze siłowym, w które zaangażowana jest klatka piersiowa...
napisał/a: marian234 2011-01-03 22:16
No i czemu ból pojawia się przy wysiłku tego typu a nie przy wytrzymałościowym...
napisał/a: suzukifan 2011-01-03 23:48
SIemasz
słuchaj też mam taki sam ból przy sercu, jest to od nerwów, tak samo rok temu czy 2 lata temu miałem na to robione badania różne i nigdzie nic nie wykrywali i powtarzali że to możliwe z nerwów i tak samo jak ty opisałeś ze dziewczyna kładzie Ci głowę na klatce to Cie uciska, tak samo mam jak mnie ktoś tam dotknie czy coś nawet mam tik od tego jak mnie zaczyna mocniej ściskać muszę się tak jakby podrapać z boku biodra. Więc myślę że też masz ten problem co ja na tle nerwowym, ogarniam ten ból

też mam skrzywienie kręgosłupa i niewiem jakim cudem ale zawsze myślałem ze lewa strona klatki jest mniej rozwinięta niż prawa i dlatego jakieś problemy ale jest na odwrót
napisał/a: marian234 2011-01-07 18:41
No cóż...mimo wszystko dalej nie mogę zrozumieć czemu uczucie ucisku i zawroty głowy pojawiają się się podczas wykonywania ćwiczeń siłowych, a nasilają po zaprzestaniu. Nie mam innych objawów nerwowych jak uczucie duszności, lęku, drżące dłonie ect.