Spora ilość żółci w żołądku

napisał/a: travis 2010-11-13 16:18
Z tego co mi wiadomo obecność żółci w żołądku nie jest wskazana. Chciałbym wiedzieć czy występowanie żółci w żołądku może być przyczyną ciągłego uczucia pełności, problemów z trawieniem i zalegania pokarmu w żołądku?
napisał/a: Vega21 2010-11-13 18:37
Może być. Żółć w żołądku może oznaczać nieprawidłową pracę mięśnia zwieracza odźwiernika.
napisał/a: travis 2010-11-13 20:40
Zakładając, że nigdy, aż do teraz nie miałem problemów z zarzucaniem żółci. Czy w takim wypadku nieprawidłowe działanie odźwiernika może być spowodowane także nerwami i życiem w ciągłym stresie? Dokładniej czy taki objaw może być jednym z symptomów charakteryzujących Zespół jelita nadwrażliwego?
napisał/a: Vega21 2010-11-16 20:15
Jak najbardziej, stres upośledza skurcz zwieracza odźwiernika, dlatego może dochodzić do refluksu treści dwunatnicy. Jeśli chodzi o zespół drażliwego jelita to odnosi się on głównie do zaburzeń perystaltyki jelit, jednakże niewykluczone, że może obejmować również zaburzenia czynności mięśniówki żołądka. Ale raczej refluks dwunatniczo-żołądkowy nie jest objawem charakterystycznym dla IBS.
Jeżeli spożywasz duże ilości pokarmu to może to również być przyczyną. Najlepiej idź do lekarza, powinien wysłać Cię na RTG i badania krwi, a także zaleci pewnie odpowiednią dietę.