Nadciśnienie tętnicze.

napisał/a: Del 2010-12-24 20:52
Witam, chciałbym poradzić się na forum w większym gronie, mam 29 lat i od około 7 lat mam zdiagnozowane nadciśnienie, do tej pory brałem leki i był to bisocard 5mg i nic oprócz niego, było wszystko ok, tzn, ciśnienie mieściło się w normie. od jakiego czasu moje ciśnienie zwariowało, do tego stopnia że miałem ciśnienie w granicach 190/115 mm/Hg, musiałem jechać na izbę przyjęć i żeby mi zbili ciśnienie, dostałem tritace 5 mg oraz indix sr, dwa dni po wizycie na pogotowiu znowu to samo, skok ciśnienia, napad paniki, wizyta u lekarza i dostałem skierowanie na badanie na TSH (hormony tarczycy), teraz odnośnie wyników krwi, mam wszystko w normie, cholesterol, cukier, elektrolity itp itd. do tego rzuciłem palenie parę lat temu, nie piję prawie wcale alkoholu (przekonania), przestałem pić kawę, chodż za nią tęsknie :) do czego zmierzam, otóż jestem nie zwykle nerwowy i łatwo wpadam w nerwy, wszystkim się przejmuje i wszystkimi, jestem pod tym względem okropny, i po rozmowie ostatniej Pani lekarz stwierdziła że może trzeba spróbować po kątem jakiejś nerwicy lub stanów lękowych, czy to możliwe żeby tak nerwy oddziaływały na ciśnienie czy jednak to może być coś w organiźmie ??
napisał/a: Vattier 2010-12-24 22:27
Czy w czasie tych napadów występowało przyspieszone bicie serca? Miałeś robione TK lub USG nerek? Co wykazało badanie ogólne moczu?
napisał/a: Del 2010-12-25 08:37
Miałem robione USG jamy brzusznej i mam małego torbiela na prawej nerce, a wszystko reszta była bez uwag w normie, a TK (tomografia komputerowa?) niestety nie miałem . a w czasie napadu mam przyspieszone bicie serca :/
napisał/a: Vattier 2010-12-25 12:18
Pytam, bo zastanawiam się czy wykluczono phaechromocytoma. Znaczne napady wysokiego ciśnienia lub napady wysokiego ciśnienia przy nadciśnieniu ustalonym to dosyć charakterystyczne objawy w tym przypadku i może warto by było rozszerzyć diagnostykę?

napisal(a):a wszystko reszta była bez uwag w normie
Odnosisz się do pozostałej części badania USG czy badania ogólnego moczu, o które pytałem? Jeśli badanie ogólne moczu nic nie wykazało, to phaechromocytma raczej mało prawdopodobny.
napisał/a: Del 2010-12-25 12:41
No badanie moczu nic nie wykazało, wyniki mam w normie, a co do USG to odnosiłem się właśnie do niego, a czy na USG można to rozpoznać (phaechromocytoma) ?
napisał/a: Vattier 2010-12-25 13:41
USG nie jest tu badaniem decydującym. Czasem będzie widoczne, a czasem nie. TK ma wysoką skuteczność. Ale skoro w moczu nic nie było, to raczej nie ma podstaw do wykonania TK.
napisał/a: Del 2010-12-27 08:42
Dziś idę do lekarza rodzinnego i skonsultuje z nim co dalej, znacie może dobrego kardiologa w Gdańsku ?
napisał/a: Vattier 2010-12-27 11:20
Daj znać, co Ci lekarz powiedział.
napisał/a: Del 2010-12-27 17:40
Witam, więc byłem u lekarza, dostałem skierowanie na USG jamy brzusznej, badanie krwi kreatynina i TSH, badanie dna oka, co do leków to mam brać rano indix sr 1,5 mg i tritace 5 mg, a wieczorem bisocard 5 mg, w razie ataku ciśnienia mam brać hydroxyzinum. W poniedziałek mam wizytę u kardiologa :/ tak naprawdę to mam mieszane uczucia, biorę tyle leków, a te ciśnienie i tak mam wysokie, najlepiej jakby mnie położyli do szpitala i porządnie obadali, ale jak widać wszystkim brakuje chęci a ja się męczę :/ bo przyczyna musi być skoro takie jest ciśnienie jakie jest, czy może się mylę ??
napisał/a: ata28 2010-12-27 17:45
Vattier napisal(a):Pytam, bo zastanawiam się czy wykluczono phaechromocytoma. Znaczne napady wysokiego ciśnienia lub napady wysokiego ciśnienia przy nadciśnieniu ustalonym to dosyć charakterystyczne objawy w tym przypadku i może warto by było rozszerzyć diagnostykę?

napisal(a):a wszystko reszta była bez uwag w normie
Odnosisz się do pozostałej części badania USG czy badania ogólnego moczu, o które pytałem? Jeśli badanie ogólne moczu nic nie wykazało, to phaechromocytma raczej mało prawdopodobny.

Mam pytanie, co w badaniu ogólnym moczu wskazuje na guz chromochłonny?
Bardzo by mnie to interesowało
napisał/a: Vattier 2010-12-27 18:27
Aminy katecholowe i ich metabolity (metoksypochodne adrenaliny, noradrenaliny i kwas meotksyhydroksymigdałowy).
napisał/a: ata28 2010-12-27 18:32
Vattier napisal(a):Aminy katecholowe i ich metabolity (metoksypochodne adrenaliny, noradrenaliny i kwas meotksyhydroksymigdałowy).

Ale to tylko w dobowej zbiórce moczu, po zastosowaniu diety i po zakwaszeniu moczu.
W ogolnym to raczej nic na to nie wskazuje