metformax

napisał/a: ~tosia 2010-08-02 10:25
Lekarka zaaplikowała mi Metformax.
Przeraziłem się trochę, bo z ulotki wynika, że lek ma niepożądane działanie zwłaszcza na jelita.
Mam zespól jelita wrażliwego i zastanawiam się jaki to u mnie będzie wyglądać.
Czy ktoś zażywa ten lek i ma jakieś problemy pokarmowe w związku z tym?
mgr-farm-anna-piecuch
napisał/a: mgr-farm-anna-piecuch 2010-08-15 12:02
Czy informowała Pani lekarkę o tym, że cierpi Pani na zespół jelita drażliwego? Dolegliwość ta nie jest przeciwwskazaniem do stosowania Metformaxu. Jaką dawkę leku Pani przepisano i jaki schemat leczenia tym lekiem zaleciła lekarka?

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe po tym Metformaxie występują najczęściej na początku leczenia i w większości przypadków przemijają samoistnie. Proszę przyjmować lek w czasie lub po posiłku, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tych objawów.
wkretek
napisał/a: wkretek 2010-09-03 22:17
Tosiu rozumiem Twój stres, ale zrozum - w ulotce prawie każdego leku będzie napisane, że powoduje zaparcie/biegunkę/trzęsienie ziemii i gradobicie. Wszystko po to, żeby w razie wystąpienia powikłań w terapii firma produkująca lek mogła powiedzieć "hej hej hej, przecież ostrzegaliśmy". Także - spokojnie. Po prostu spróbuj, choć domyślam się, ze może byhć nie przyjemnie, krzywdy Ci nie zrobi.
napisał/a: czikulinka 2010-09-05 22:11
Firma chyba nie wypisuje czegoś, czego nie było (lub nie moze się zdarzyć). W końcu leki to nie cukierki, lepiej poczytać ulotkę i ewentualnie dopytać specjalistę, niż bagatelizować wszystkie objawy i możliwe ryzyko. Tosiu, moim zdaniem dobrze, że się dopytujesz:))
uchaty
napisał/a: uchaty 2010-10-02 02:02
a jest może napiasane, jak często się to może zdarzyć? Czasami w ulotkach podają skalę, np bardzo często (10%%)często (5%), rzadko (1%), bardzo żadko (>1%)