metaplazja plana urothlii

napisał/a: ewelina30sl 2010-12-27 12:20
witajcie , moja mama dostała dzisiaj takie wyniki z badania pęcherza - czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć co to znaczy ? dziękuję serdecznie pozdrawiam Ewelina
napisał/a: augustyn888 2010-12-27 17:24
ewelina30sl napisal(a):witajcie , moja mama dostała dzisiaj takie wyniki z badania pęcherza - czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć co to znaczy ? dziękuję serdecznie pozdrawiam EwelinaMetaplazja płaska - zamiana jednego dojrzałego nabłonka w drugi dojrzały(chodzi o drogi moczowe)
napisał/a: ewelina30sl 2010-12-27 19:07
Dzięki , ale co to znaczy czy chodzi o zmiany nowotworowe ????
napisał/a: augustyn888 2010-12-28 08:08
ewelina30sl napisal(a):Dzięki , ale co to znaczy czy chodzi o zmiany nowotworowe ????


Z tego opisu nie da się tego stwierdzić,ale co do samego określenia metaplazji to brzmi ono następująco:
Metaplazja (przetwarzanie) - pojęcie z zakresu patomorfologii; określa pojawienie się komórek odmiennych czynnościowo i morfologicznie od swojej macierzy. Dotyczy tkanki łącznej lub nabłonkowej. Na podłożu metaplazji (zwłaszcza w tkance nabłonkowej) częściej rozwijają się nowotwory.

Metaplazja jest sytuacją, w której komórki zmieniły swój pierwotny, dojrzały typ zróżnicowania w inny typ zróżnicowanych komórek, również dojrzałych, w odpowiedzi adaptacyjnej na ekspozycję na chroniczne podrażnienie, patogen lub karcynogen. Metaplazja tym różni się od dysplazji, że w przypadku komórek dysplastycznych zmiany są zakodowane w ich genomie i są przekazywane komórkom potomnym.
Pozdrawiam.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Metaplazja
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-12-28 09:02
Zibi zauważyłem że bardzo często kopiujesz teksty z innych stron, w takich wypadkach proszę ZAWSZE podać źródło skopiowanego tekstu.
napisał/a: augustyn888 2010-12-28 12:43
djfafa napisal(a):Zibi zauważyłem że bardzo często kopiujesz teksty z innych stron, w takich wypadkach proszę ZAWSZE podać źródło skopiowanego tekstu.


Kopiuję w przypadkach gdy chodzi o bardzo merytoryczne wyjaśnienie jakiegoś problemu,ponieważ nie zawsze można osobiście oddać należycie źródło czy genezę problemu,ze względu na potrzebę użycia wyjaśnienia zagadnienia w sposób naukowy i dokładny.
Czasem zapominam dodać z jakiego źródła za co przepraszam.
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-12-28 13:35
Ok. dokładnie wytłumacznie problemu masz na PW.
Ostrzeżenie poszło bo nie robimy wyjątków i takie samo prawo dotyczy wszyskich forowiczów a skoro przed Tobą ostrzeżenia (a nawet kilkudniowe bany) otrzymywali inni muszę być konsekwentny.
napisał/a: augustyn888 2010-12-28 15:17
djfafa napisal(a):Ok. dokładnie wytłumacznie problemu masz na PW.
Ostrzeżenie poszło bo nie robimy wyjątków i takie samo prawo dotyczy wszyskich forowiczów a skoro przed Tobą ostrzeżenia (a nawet kilkudniowe bany) otrzymywali inni muszę być konsekwentny.


Oczywiście,rozumiem to doskonale i chcę być traktowany jak każdy inny forumowicz.
Pozdrawiam.