Dziwne kłucie w odbycie

napisał/a: master41 2010-11-17 22:26
Witam. Mam pytanie. Mam 17 lat jestem chłopakiem. Czasami mam dziwne kłucie w odbycie - tak jakbym miał tam kawałki szkła, ból jest dziwny i ustepuje po kilku minutach. Czuje takie przeszywanie od odbytu, do głębszych czesci. Mialem tak 3 razy i nie tak często. Raz jeszcze na wakacjach, 2 raz we wrzesniu i 3 raz w ten wtorek. Mialem tez kilka razy na papierze krew, ostatnio miałem ją dzień po piciu alkoholu.

Mam takie pytanie bo jestem strasznie nerwowy, czy jest możliwe chociaż badałem się na wakacjach 2008 mialem kolonoskopię ponieważ choruję na przewlekłe zapalenie jelita grubego, a dokladniej od ok 2000 r ostatnio choroba widać że się jak by to nazwać zatrzymała, czy jest mozliwe ze od tego czasu narodził sie jakis nowotwór czy cos takiego że jest już odczuwalny? odczuwam dyskomfort podczas podcierania się, wiem ze musze to zrobić delikatnie, bo jak zrobie to mocniej to zacznie mnie piec - wiem ze strasznie panikuję ale już taki jestem. Proszę o odpowiedź bardzo mi zależy ;( -
napisał/a: piotrosiama 2010-11-17 23:37
Myślę że to żaden rak a po prostu hemoroidy mogą dawać o sobie znać. W aptece dostaniesz maści czy czopki - poproś farmaceutę. Poza tym stosuj dietę lekkostrawną i bogatą w błonnik, nie zapominaj też o wypiciu w ciągu dnia przynajmniej 2 l wody niegazowanej - żeby nie doprowadzić do problemów z wypróżnianiem.
napisał/a: smed 2010-11-18 14:40
A co to za przewlekła choroba jelit? Co wyszło wtedy w kolonoskopii dokładnie?

Takie objawy, poza krwawieniem, nie wskazują na raka jelita grubego.
Obstawiałbym guzki krwawnicze, szczelinę odbytu, ewentualnie colitis ulcerosa, albo Leśniowskiego Crohna.
Czy są biegunki, albo zaparcia?
napisał/a: master41 2010-11-18 15:39
Stolce są normalne ostatnio takie jaśniej brązowe, ale nie tak bardzo. choruję na colitis chronica /IBD/, (raz w 2004 stwierdzono colitis ulcerosa ale w remisji. Tak to zawsze chronica) nie mam biegunek, zaparc raczej tez nie czasem mam stolce luźniejsze a czasem twardsze - jak każdy. Jestem nerwowy odczuwam podkuwania (czy jak to nazwać) w lewym boku, w różnych miejscach, nie w jednym, często w okolicach nerek, ale kłucia zdarzają się również z prawej strony. Podkreslam jestem nerwowy, ale to mam rodzinne.

A w kolonoskopii w 2008 wyszło:

"Obejrzano jelito grube do zagięcia esiczno-zstepniczego poza niewielkim zatarciem rysunku naczyniowego na wysokości lewego zagięcia odbytnicznego nie stwierdzono innych zmian.
Badanie hist-pat błony śluzowej jelita grubego: Colitis microscopica FNH+1.

A w rektoskopii w 2006 wyszło:
Rektoskopia do glębokosci 25 cm blona sluzowa z zachowanym fragmentycznie zaostrzonym rysunku naczyniowym z pojedynczym drobnym granulowaniem, pokryta niewielką ilością śluzu, bez owrzodzeń, nadżerek i zbliznowaceń

A wtedy w 2004 wyszlo Colitis chronica ulcerosa IBD-UC /REMISJA?/

rektoskopia do głębokości 25 cm blona sluzowa obrzęknięta, fragmentartcznie o zatartym rysunku naczyniowym z niewielką obecnością śluzu ale wyraźnym granulowaniem, zwiększoną rankliwością, bez owrzodzeń i zbliznowaceń.

// Obecnie nie zażywam żadnych leków odstawiono mi je juz przed 2008. Wybieram się na kontrolę w grudniu lub w styczniu.
napisał/a: smed 2010-11-18 20:00
Jak dla mnie, przemawia to bardziej za colitis ulcerosa, a to krwawienie może wynikać właśnie z tego. Hemoroidy też mogą być prawdopodobną przyczyną.
Wszystko wyjaśnić się może po kolonoskopii, lub w przypadku hemoroidów nawet po prostym badaniu per rectum.

Nowotwór daje krwawienie, ale ból występuje tylko w ostatecznej fazie choroby nowotworowej, do tego pojawiają się objawy niedrożności lub niepełnej drożności jelita.

Idź do lekarza i nie martw się na zapas.
napisał/a: master41 2010-11-18 20:46
a skąd wnioski że to wlasnie ulcerosa? Mam jeszcze pieczenie/świąd w odbycie czasami. To krwawienie bylo niewielkie, i jak przyłożyłem papier do odbytu to własnie się odbiła plamka, więc to musi byc gdzieś blisko końcówki. Może to dlatego że zbyt mocno się podcieram - nie wiem.
napisał/a: smed 2010-11-18 20:57
Jeśli chodzi o colitis, to wskazuje na nią ból po lewej stronie brzucha i obraz w kolonoskopii. Obraz ten oczywiście zależy od aktywności choroby. Poza tym, nie wykluczam hemoroidów, bo pieczenie w okolicach odbytu i krwawienie są typowymi objawami hemoroidów.

Oczywiście te choroby mogą współistnieć nawet jednocześnie.
napisał/a: master41 2010-11-18 21:01
ten ból jest najprawdopodobniej z nerwów, bo czasem mnie tez podkuwa z prawej czasem na klatce piersiowej, ale z lewej najczęściej i z boku w lewej nerce. Tak mi sie wydaje..
napisał/a: master41 2010-11-18 21:24
sory ze post pod postem. Ale jak zrobie sobie badania na krew utajoną i wynik bedzie taki że nie mam, to wykluczony jest rak?
napisał/a: smed 2010-11-18 21:27
Nie, w ten sposób się nie da raka wykluczać.

Może pomóc tutaj po prostu tomografia komputerowa jamy brzusznej i wszystko będzie widać w razie czego, ale nie ma co się na zapas martwić;) spokojnie
napisał/a: master41 2010-11-18 21:32
Duzo sie oczytałem ze ulcerosa i ogolnie nieswoiste zapalenia jelit powoduja raka jelita, dlatego sie przestraszyłem bo choruje od dziecka (mam 17 lat a choruje od ok. 9-10lat)
napisał/a: smed 2010-11-18 21:44
Tak, to prawda. Ja wiem, że się martwisz ale:

Ryzyko raka pojawia się przeważnie po długim czasie trwania choroby... około 15 lat, a poza tym sama kancerogeneza i rozwój raka też są rozłożone w czasie. Dlatego wskazane jest wykonywanie okresowo kolonoskopii.

Jeśli Kolego chcesz być spokojniejszy, po prostu idź na tomografię komputerową lub zrób kolonoskopię.