dziedziczenie

konqret
napisał/a: konqret 2010-07-09 01:04
Witam, mam pytanie, czy rak jesr dziedziczny?
dr-anna-wilczynska
napisał/a: dr-anna-wilczynska 2010-07-10 09:44
witaj!
niektóre nowotwory np piersi, jelita grubego, jajnika są związane z genami i mogą być dziedziczone. gdy wiemy, ze ktoś z najbliższej rodziny chorował na nowotwor warto powiadomić o tym lekarza, zeby mogł zlecic wczesne badania wykluczające raka.
tadeusz_wrona
napisał/a: tadeusz_wrona 2010-07-10 13:34
A czy rak pluca tez jest? Bo moj sasiad umarl przez niego, ale ma syna, ktory czesto kaszle.. chco nie pali
rudy89
napisał/a: rudy89 2010-07-10 13:48
moj dziadek mial raka zoladka, czy to tez jest dziedziczne?
kaboros
napisał/a: kaboros 2010-07-10 13:59
z tego co wiem nie sa, ale moze niech sie p. doktor wypowie - na pewno jest sie do nich w jakim stopniu predysponowanym, ale ryzyko nie jest tak duze jak w raku j grubego, jajnika i piersi
napisał/a: ~gość 2011-08-13 19:49
Witam!
Mój tata zmarł na raka żołądka,babcia miała raka na trzustce,jajnikach oraz piersiach,również zmarła bardzo szybko,brat cioteczny zmarł na raka mózgu,a u siostry wykryto nowotwór mózgu we wczesnym stadium.U mnie wykryto guzy na tarczycy oraz węzłach chłonnych.Ostatnio wyczułam następnego guza w okolicy lędźwiowej.Nie wiem jak w waszych rodzinach, ale jestem przekonana ,że w mojej rodzinie jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo dziedziczenia nowotworów,szczególnie tych złośliwych.
napisał/a: ~emp 2011-11-03 16:06
w Twojej rodzinie jest ogromna ilość nowotworów i tu już na pewno jest kwestia dziedziczenia mutacji genetycznych które predysponują do choroby. Radzę poczytać o zespole Li-Freumenii, w którym cała rodzina choruje na nowotwory. Proszę też pomyśleć o bankowaniu DNA, na poczet przyszłych badań. Może się okazać, że aby zdiagnozować chorobę będą potrzebne próbki osób chorych z rodziny, a nie zawsze mamy do nich dostęp. Prawdopodobnie w Pani rodzinie występuje mutacja któregoś z genów który pełni ważną rolę w procesach podziału komórkowego a rodzaj nowotworu uzależniony jest od kolejnych mutacji (tzn. jesli istnieje poważna mutacja genu w każdej komórce ciała i wystąpi kolejna w danym organie np w wątrobie to mamy do czynienia z rakiem wątroby i analogicznie do pozostałych). Pozostawiona w banku DNA próbka, może być bardzo cenna dla dzieci czy wnuków. Proszę poczytać również o terapii genowej, niekoniecznie w Polsce.