POLECAMY

Dieta i suplementy przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto

moderator djfafa
napisał/a: djfafa 2011-01-15 19:56
Niestety ale nauka to nie zawsze to co w książkach medycznych. 99,9% powtarzam 99,9% niedoczynności o podłożu nieautoimmunologicznym można wyleczyć za pomocą jodu, a jak jest leczona? Od razu hormonami, dlaczego? To chyba oczywiste, ale nie mówmy tu o teoriach spiskowych :)

Ja ucze się każdego dnia, wiec nic nie wprowadzałem od razu bo po prostu ja nic o tej chorobie nie wiedziałem, co to Hasimoto dowiedziałem się vikipedii, ale aby poznać chorobę zaczełem szukać, napierw kupiłem klasyczny podręcznik akademicki do endokrynologii, potem ksiazki o leczeniu holistycznym, w miedzy czasie google i tak jestem gdzie jestem :))

Diety nie będe wkejał bo nie jest monotonna, jem wszystko, ale z głową, zdarza siię zjeść bigos, pizze, pierogii jestem tylko człowiekiem ale zasadniczo przestzregam kilku rzeczy czyli nie jem pieczywa (gluten), nabiału, węglowodany unikam jak moge, dieta oparta na wysokich dawkach białka (po części oczywiście z odżywek).
moderator djfafa
napisał/a: djfafa 2011-01-15 19:58
Diuna_4 napisal(a):Czy jest jakieś medyczne wytłumaczenie poprawiającego sie stanu tarczycy???


Nie z prostej przyczyny, ta choroba nie ma zdiagnozowanego podłoża czyli teoretycznie sama przyszła i sama może odejść.
napisał/a: Diuna_4 2011-01-16 22:33
Witam

Nie z prostej przyczyny, ta choroba nie ma zdiagnozowanego podłoża czyli teoretycznie sama przyszła i sama może odejść.

Niezłe, niezłe hehehe.

Na jakim poziomie jest medycyna rozważać nie będziemy, nie potrzebne tu truizmy. Proszę Cię o dietę, bo co innego dywagowć a co innego oprzeć sie na konkretach. Wiadomo że Twoja dieta nie musi i pewnie nie będzie panaceum na wszystko i dla wszystkich, jednak wskaże drogę i pomoże innym. Przeszedłeś pewną drogę i na Twoich doświadczeniach można się oprzeć, stąd prośba o tydzień a nie dzień czy kilka przykładowych posiłków, gdyby jeszcze były z godzinami spożycia, byłby to luksus :) . Nie jestem fanatyczką diet cud, albo zdrowego żywienia, myślę że powinno być mądre i zbilansowane. Nie godzę się na kingsajzową cywilizację tabletki i ograniczenia wnikające z medycyny tradycyjnej nie uznającej innych metod i autorytetu pokoleń, dlatego drążę. Nie będę tu hołubić ziółek i homeopatii czy bioenergii, ale jeśli zwykła przydrożna pokrzywa pomaga wyczyścić naczynia krwionośne nie powinno się ich chyba lekceważyć. Wydaje mi się że szczęściu trzeba dopomagać. Hormony to grząski temat, zwiadują pracą wszystkiego w organiźmie i ludzie chyba nie doceniają ich roli... dopóki nie zachorują, cóż. Wierzę, że możemy sami sobie pomóc, przynajmniej w jakimś stopniu, wielopoziomowo i na każdym etapie każdej choroby czy schorzenia. Rola diety czy supementacji jest mocno nie doceniana, jeśli nawet przy złamanej nodze dieta może wspomóc jej zrastanie, to logicznie patrząc musi mieć wpływ na chorobę autoimmunologiczną która niszczy przemianę materii, cóż skoro lekarz wkłada nogę w gips i ogląda wynik tego działania po 6 tyg. Ignorancja jest straszną bronią w rękach tych którzy powinni pomagać. W tej chwili lekarz powie Ci "unikaj jodu i nie jedz warzyw krzyżowych", za kilkanaście lat jego wiedza może sięgnie Twojej i będzie mógł powiedzieć więcej... mam nadzieję, ale nie mam czasu. Jeśli mam żyć z tym świństwem do końca życia, nie chcę za 10 lat usłyszeć że mogłam coś zrobić żeby nie dojść do dawki 150 Euthero, która już też nie pomaga, a moja tarczyca nie nadaje się już do niczego.
Będę czekać na Twoja dietę, mając nadzieję że zdecydujesz się ją tu umieścić.

Pozdrawiam
Diuna
napisał/a: Diuna_4 2011-01-16 22:46
Jakie odżywki stosujesz, wiekszość jest zbożowa i zawiera gluten, serwatkowe odpadaja bo mleko wolotwórcze, jajeczne obciążają układ przemiany materii, pozostają wołowe 100% białkowe, oczywiście najdroższe.
napisał/a: Diuna_4 2011-01-16 23:01
Jak ma się Hashi do Vit B6, która jest podstawowym składnikiem niezbędnym w syntezie białek?
napisał/a: Diuna_4 2011-01-16 23:17
"węglowodany unikam jak moge" - czy masz na myśli węglowodany proste, bo musisz dostarczać organizmowi energii w jakiejś formie?

Co myślisz o BCA?
moderator djfafa
napisał/a: djfafa 2011-01-17 08:07
Diuna po pierwsze nie pisz tyle postów jednen pod drugim bo robisz śmietnik w wątku.
Po drugie żadych diet wklejac nie będe, w wątku jest napisane co należy jeść czego unikać i pod to jażdy sobie układa dietę, każdy co innego je i co innego lubi.
Po trzecie odzywki nie zawierają glutenu, białka pszeniczne to shit i żadna renomowana firma takich nie produkuje i żadna myśląca osoba nie kupi białka pszenicznego.
Co masz na myśli pisząc B6? Każda wit. z gr B jest nam podtrzeba i to w dużych ilościach.
co to BCA? Chodzi Ci o BCAA? No to aminokwasy, nie wiem pod jakim kątem piszesz.
A węglowodany spożywam ale napisałem unikam, jem ryż paraboliczny, nie oczyszczony, makarony żytnie, albo nawet białe, napisałem unikam oznacza że nie jem jak większość Polaków 3 razy dziennie chleb z kiełbasą.
napisał/a: Diuna_4 2011-01-17 14:27
Witam

Przepraszam za bałaganienie ale emocje mnie poniosły, zaczytuję się w necie i czuję się coraz głupsza.

Wyciągnąć coś od Ciebie graniczy z cudem, nie wiem dlaczego tak bronisz się przed pozazaniem diety, nie poradzę. A czy możesz tak jak z węglowodanami wpisać chociaż skladowe diety na których ją opierasz?

O Vit. z grupy B w tekście poczatkowym nie było nic, może to oczywistość, ale czy możesz rozwinąć ten wątek? Czy i jak suplementować, albo jak dostarczać?

Pozdrawiam
Diuna
moderator djfafa
napisał/a: djfafa 2011-01-17 14:31
Diuna_4 napisal(a):Witam

Przepraszam za bałaganienie ale emocje mnie poniosły, zaczytuję się w necie i czuję się coraz głupsza.

Wyciągnąć coś od Ciebie graniczy z cudem, nie wiem dlaczego tak bronisz się przed pozazaniem diety, nie poradzę. A czy możesz tak jak z węglowodanami wpisać chociaż skladowe diety na których ją opierasz?

O Vit. z grupy B w tekście poczatkowym nie było nic, może to oczywistość, ale czy możesz rozwinąć ten wątek? Czy i jak suplementować, albo jak dostarczać?

Pozdrawiam
Diuna


Duna bo skupiasz się na tym co nie trzeba, napisałem co trzeba jeść a czego nie i tyle w temacie. Inne składniki diety, białko w dużych ilościach pochodzace głownie z piersi z kurczaka, ryb i jajek oraz odżywki typu WPC, tłuszcze pochodzące z oleju lnienego, oleju MCT i kokosowego.
O witaminach B nie pisałem tak samo jak nie pisałem o wit. K czy witaminie H, wymieniłem najwazniejsze przy Hasimoto bo ogólnie wazne są wszystkie.
napisał/a: czesiag 2011-01-25 14:34
Chciałam się tylko upewnić czy suplementacja przy niedoczynności tarczycy /bez haschimoto/jest taka sama .Mam niedoczynność ,biorę Eutyrox100.Endo stwierdziła ,że tarczyca malutka i słaba /w usg/.Przeciwciała miałam robione na samym początku-wynik dobry.Czy powinnam ponowić badania.Nie chcę komentować podejścia endo,badanie tsh raz w roku :(.Dieta tak samo jak przy Haschimoto??Nikt nigdy nie sugerował suplementów ani diety.Sama trochę brałam suplementów ze względu na słabą odporność.Szok.Czy Twoim zdaniem Miopatia ma związek z niedoczynnością ?Tak mi zdiagnozowali w klinice z napisem prawdopodobnie z powodu nied.tarczycy.Na miopatię ,i niedoczynnośc tarczycy choruję około 10lat.pozdrawiam
moderator djfafa
napisał/a: djfafa 2011-01-25 14:45
Przykro mi ale nie znam się na miopatii a nie lubię popisywać się tym co znajde na Wikipendii.
Skoro tarczyca jest mała to aż się prosi ją wspomóc takimi właśnie suplementami jak jod czy tyrozyna.
Zasadniczo jest tak ze jak się dobrze czujesz nie masz zmian w wadze, samopoczuciu czy nie dochodzą objawy typwe dla niedoczynności to TSH raz na 6 miesięcy w zupełności wystarczy.
napisał/a: czesiag 2011-01-25 15:32
nie dopowiedziałeś czy inne suplementy i dieta tak jak na wstępie postu.Objawy mam typowe niedoczynności ,niestety muszę brać coraz większe dawki Eutyroxu.Chcę trochę zmienić dietę,bo mam też problem ze śłuzówką:właśnie mam zamiar ograniczyć gluten.zaskoczyłeś mnie tym olejem kokosowym,myślałam ze on tylko na chrypkę dobry.czy olej kokosowy można brać przy podwyższonym cholesterolu?